torek, 29. april 2025 leto 30 / št. 119
Volišča zaprta, prvi rezultati znani: SDS znova poražena, vsi trije zakoni potrjeni!

Državljani so na trojnem referendumu odločali o usodi zakonov o vladi, RTV Slovenija in dolgotrajni oskrbi.
Rezultati po polovici preštetih glasov nakazujejo, da sta bila zakona o RTV-ju in dolgotrajni oskrbi na referendumih verjetno potrjena, to pa velja tudi za zakon o vladi.
Glede referenduma o RTV Slovenija polovica preštetih glasovnic kaže 62 odstotkov za zakon. Pri referendumu o vladi po 43 % preštetih glasov kažejo rezultati na 55 % za, 45 % proti.
Če povzamemo.
— An dr. Až Zorko (@Andrazus) November 27, 2022
Velika zmaga za vlado Roberta Goloba dobrih pol leta po volitvah.
Še četrti zaporedni volilni poraz SDS na državni ravni v manj kot 15 mesecih.
In končno nasmejani Luka Mesec.#referendum
Pri glasovanju o referendumu o dolgotrajni oskrbi pa naj bi bilo po okoli preštetih polovice glasovnic, 61,5 odstotka za zakon.
Do 16. ure je o zakonu o vladi glasovalo 27,53 odstotka volivcev.
Po podatkih okrajnih volilnih komisij je na voliščih v Sloveniji do 16. ure na treh zakonodajnih referendumih glasovalo 466.516 volivk in volivcev oziroma 27,53 odstotka volilnih upravičencev.
Gospod poslanec in obsojenec-povratnik @jjansasds, če pride prav... pic.twitter.com/NzJvxDSTSC
— Amarok Subalpine, blue check Nole Starkink Smuk (@ASubalpine) November 27, 2022
Na referendumu o noveli zakona o vodah julija lani je bila volilna udeležba do 16. ure 29,76-odstotna (glasovalo je 505.539 volivcev), končna volilna udeležba pa je bila 46,46-odstotna, so še navedli.
Okrajne volilne komisije za zdaj sporočajo zgolj podatke o volilni udeležbi na referendumu o noveli zakona o vladi.
Po Janezovem štetji o 160 taužntih predlagateljih za tri referendume, je nas zaj že dobrih 6 miljonof po tamalem
— Božo Simonič (@Bodem43) November 27, 2022
Najvišjo, 30-odstotno, udeležbo so imeli v volilni enoti Ljubljana, najnižjo pa v volilni enoti Maribor, kjer je bila 25,36-odstotna.
Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Škofja Loka 2 (35,88 odstotka), z najnižjo pa Maribor 5 (20,83 odstotka), so sporočili z Državne volilne komisije.
Ankete so sicer napovedovale, da bo pri najbolj verjetni udeležbi – 40 odstotkov – za zakon o RTV-ju glasovalo 58 odstotkov ljudi, proti 39 odstotkov, trije odstotki tistih, ki v nedeljo nameravajo glasovati, pa so neopredeljeni.
Zakon o dolgotrajni oskrbi naj bi podprlo 59 odstotkov vprašanih, proti njemu bi glasovalo 36 odstotkov, neopredeljenih pa je pet odstotkov.
tudi če bi ne vedel ne kod ne kam, bi me že pogled na tale janezov možganski trust brž prav usmeril.
— ciril brajer (@CiroBrajer) November 27, 2022
ko pa začnejo še usta odpirat je to kot sirena v črni megli ki svari - proč od tod! nevarne čeri! pic.twitter.com/yPfz1Zqlvs
Zakon o vladi pa bi podprlo 51 odstotkov anketirancev, proti naj bi se izreklo 44 odstotkov, neopredeljenih pa je še pet odstotkov. Gre za ocene Valicona.
Brez upoštevanja neopredeljenih volivk in volivcev bi zakon o RTV-ju tako podprlo 60 odstotkov vprašanih, zakon o dolgotrajni oskrbi 62 odstotkov, zakon o vladi pa 53 odstotkov.

To pomeni, da je zelo verjetno, da sta bila zakona o RTV-ju in dolgotrajni oskrbi na referendumu potrjena, isto velja za zakon ovladi, ki je imel sicer najmanjšo podporo.