REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Namestnik šefa Pentagona priznal, da pomoč Ukrajini osupljivo hitro prazni ameriške arzenale

Namestnik šefa Pentagona priznal, da pomoč Ukrajini osupljivo hitro prazni ameriške arzenalePentagon: Vojaška pomoč Ukrajini izčrpava zahodne arzenale. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna priznava, da njena vojaška pomoč Ukrajini izčrpava zahodne arzenale in ustvarja »dodaten pritisk« na obrambno industrijo ZDA.

To dejstvo je razkril ameriški podsekretar za obrambno politiko Colin Kahl.

Na vprašanje o dolgoročnih posledicah ameriške vojaške pomoči Kijevu je visoki uradnik Pentagona odgovoril: »Nobenega dvoma ni, da gre za pritisk na naše lastne zaloge, tudi na našo obrambno industrijsko bazo. To velja tudi za naše zaveznike.«

»Rekel bom, da je bil [ameriški obrambni minister] [Lloyd] Austin že od začetka lasersko osredotočen na to, da se zagotavi, da ne tvegamo po nepotrebnem, oziroma da ne izčrpamo svojih zalog toliko, da bi to spodkopalo našo pripravljenost in našo sposobnost, da se odzovemo na še kakšen velik nepredviden dogodek drugje po svetu,« je nadaljeval.

Visoki uradnik Pentagona je ob tem zagotovil, da vojaška pomoč Ukrajini nikakor ni omajala obrambnih zmogljivosti ZDA.

»Zato se počutim prijetno, ker podpora, ki smo jo nudili Ukrajini, ni spravila Združenih držav v nevaren položaj, saj je povezana z drugim velikim nepredvidljivim dogodkom nekje na svetu, hkrati pa je razkrila, da moramo opraviti delo, da bi bila naša obramba učinkovita,« je dodal.

V isti sapi je poudaril, da pričakuje, da se bo do leta 2030 Washington že soočil z dvema jedrskima silama z arzenali, ki so približno enakovredni tistim v ZDA.

Kahl je pojasnil, da bo Kitajska v prihodnjih letih kar za 4-krat povečala svoj jedrski arzenal.

Ruski predsednik Vladimir Putin je 24. februarja sporočil, da se je v odgovor na zahtevo republik Donbasa odločil za izvedbo posebne vojaške operacije v Ukrajini. Poudaril je, da Moskva ne načrtuje zasedbe ukrajinskih ozemelj, ampak demilitarizacijo in denacifikacijo države.

V odgovor je Zahod začel uvajati obsežne sankcije proti Rusiji in režimu v Kijevu dobavljati orožje in vojaška vozila, ki so vredni že več deset milijard dolarjev.

Nekateri zahodni politiki so sicer priznali, da pri tem gre pravzaprav za gospodarsko vojno proti Moskvi in skomine ZDA za slabitev Rusije.

Putin je 16. marca dejal, da ima zahodna politika sankcij proti Moskvi vse znake agresije, in dodal, da je politika odvračanja Rusije dolgoročna strategija Zahoda.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov in drugi ruski uradniki so večkrat opozorili na nevarnost, da bi se orožje, ki ga Zahod dobavlja režimu v Kijevu, iz Ukrajine razširilo v druge regije.

Ruski veleposlanik v ZDA Anatolij Antonov je svaril, da so poskusi Zahoda, da militarizira Ukrajino, neposredna grožnja tako evropski kot svetovni varnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek