REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kurti zakuhal krizo: Srbi zaradi kršitev dogovorov izstopili iz vseh institucij na severu Kosova, sledi večja zaostritev?

Kurti zakuhal krizo: Srbi zaradi kršitev dogovorov izstopili iz vseh institucij na severu Kosova, sledi večja zaostritev?Demonstracije na Kosovu. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Enostranska dejanja vlade v Prištini so znova poskrbela za napetosti na severu Kosova.

Potem ko kosovska vlada ni postopala po predlogu Evropske unije, da za deset dni zamrzne menjavo srbskih, statusno nevtralnih tablic za nove, ki so bile uvedene po razglasitvi neodvisnosti te južne srbske pokrajine so policisti na Kosovu dobili ukaze o sankcioniranju sodržavljanov zaradi »srbskih« tablic.

Načelnik policije je ukaz zavrnil.

Sredi tega tedna so nato iz Prištine načelnika policije na severu Kosova Nenada Đurića suspendirali, ker ni želel opozoriti srbskih lastnikov tovornjakov na novo uredbo.

V odgovor na to so vsi policisti na severu Kosova odstopili. Slekli so uniforme in jih vrnili oblastem v Prištini.

Razrešiti ga sicer ni mogoče brez soglasja predsednikov štirih srbskih občin, a so oblasti na Kosovu pri tem vztrajale.

Prredsednik Srbije Aleksandar Vučić se je nato odločil, da bo Nenada Đurića zaradi njegovega poguma – odlikoval.

V odgovor na to so vsi policisti na severu Kosova odstopili. Slekli so uniforme in jih vrnili oblastem v Prištini.

Odstopil je tudi edini Srb, pripadnik prištinske posebne policijske enote ROSU. Istočasno so se tudi vsi ostali predstavniki Srbije umaknili iz vseh institucij samooklicane republike.

Stranka kosovskih Srbov Srbska lista je sklenila, da bodo srbski predstavniki in uslužbenci protestno zapustili kosovske institucije zaradi uredbe kosovske vlade o menjavi srbskih registrskih tablic s kosovskimi.

Protesti Kosovo
Kosovo: Protesti Srbov. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Dan zatem je v središču severne Kosovski Mitrovice potekal velik shod. Ljudje so klicali, da je to Srbija in da od tega ni mogoče odstopiti.

Pošiljanje kosovsko-albanskih specialcev na sever Kosova, (kar po dosedanjih dogovorih prav tako ne bi smelo biti mogoče brez dovoljenja KFOR-ja in predsednikov štirih srbskih občin) prav tako kaže na zaostrovanje situacije.

Istega dne je Beograd tudi uradno zavrnil nemško-francoski predlog, po katerem naj bi v zameno za strinjanje z vstopom Kosova v OZN Srbija dobila »evropsko perspektivo.«

Odločitev kosovskih Srbov zadeva tako ministra, pristojnega za etnične skupine, kot predsednika Srbske liste Gorana Rakića, pa tudi vse poslance, sodnike in tožilce ter policiste.

Srbski policisti, ki so delali na severu Kosova, so pred kamerami slekli uniforme.

Odstopili so tudi župani in občinski sveti štirih občin na severu Kosova s srbsko večino.

Goran Rakić je dejal, da bo odločitev o umiku veljala, dokler Priština ne bo začela spoštovati mednarodnega prava in dogovorov med Beogradom in Prištino, sklenjenih ob posredovanju Evropske unije v Bruslju.

Na protestni odhod se je že odzval kosovski premier Albin Kurti, ki je Srbe pozval, naj ne zapuščajo institucij, in zatrdil, da »ni premier, ki je proti Srbom,« Beograd pa je po njegovih besedah sovražen do njega.

Odzvali so se tudi iz kabineta predsednice Kosova Vjose Osmani.

Vodja kabineta Blerim Vela je na Twitterju zapisal, da za odhodom Srbov stoji Srbija, njene dejavnosti pa ga spominjajo na ruske v Donbasu leta 2014.

Odločitev za protestni odhod je sicer sprožila uredba, ki jo je sprejela vlada v Prištini in v skladu s katero morajo Srbi na severu Kosova do konca aprila zamenjati srbske registrske tablice na svojih avtomobilih s kosovskimi.

Ob tem pa kosovske oblasti že deset let ignorirajo in ne spoštujejo Bruseljskega dogovora, ki je določil, da bodo Srbi na Kosovu imeli avtonomijo v okviru Zveze srbskih občin.

V Prištini trdijo, da sporazum ni ustaven, da ne more biti občin na etnični osnovi in da bi Albanci morali dobiti posebne pravice v osrednji Srbiji.

Toda ti argumenti niso utemeljeni.

Mednarodni dogovori imajo po mednarodnem pravu večji težo od ustavnih omejitev držav. Ko so sklenjeni, se morajo spoštovati. V tem primeru je težava v tem, da so sklenjeni z EU, ki pa tolerira njihovo nespoštovanje s strani kosovskih oblasti, ker ni ne posredno prizadeta stranka.

Že ob zadnji zaostritvi so se na severu Kosova pojavili pomenljivi grafiti, da bo sever Kosova branila »Severna brigada.« To bi se lahko spremenilo v nekaj podobnega, kot je bila OVK za Srbijo.

Obenem sedaj tudi Evropska komisija Srbijo pritiska, da naj prizna Kosovo kot državo.

S tem pa ravna EU diametralno nasprotno, kot v primeru Ukrajine.

Ob tem EU demonstrira lastno licemerje in dvojne kriterije, s tem pa seveda ne uspe prepričati Srbije, da bi bil takšen korak pravilen in načelen.

Obenem Srbiji razen meglene »evropske perspektive« ne ponuja nič v zameno za izgubo 15 odstotkov ozemlja.

Evropski politiki in predstavniki ZDA medtem delujejo tako kot običajno in k zmanjšanju napetosti pozivajo »obe strani«, čeprav je jasno, da so za zaostrovanje krive kosovske oblasti.

Srbska premierka Ana Brnabić je že na vrhu Berlinskega procesa dejala, da ni optimistična, saj Evropska unija dopušča nespoštovanje podpisanih sporazumov, medtem ko od srbske strani zahteva, da priznava in sklepa nenehno nove sporazume.

Če se bo Zahod odločil zaostrovati ali pa bo vlada v Prištini še enkrat odložila menjavo tablic bo jasno kmalu.

Pošiljanje kosovsko-albanskih policijskih enot z juga Kosova na pretežno srbski sever pa bi lahko povzročilo eskalacijo precej večjih razmer.

Že ob zadnji zaostritvi so se na severu Kosova pojavili pomenljivi grafiti, da bo sever Kosova branila »Severna brigada.«

To bi se lahko spremenilo v nekaj podobnega, kot je bila OVK za Srbijo.

Pošiljanje kosovsko-albanskih specialcev na sever Kosova, (kar po dosedanjih dogovorih prav tako ne bi smelo biti mogoče brez dovoljenja KFOR-ja in predsednikov štirih srbskih občin) prav tako kaže na zaostrovanje situacije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek