REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predsednica EK znova v »bojnih barvah«, sledijo opozorila zaradi skritih razlogov elit EU za podporo vojne v Ukrajini

Predsednica EK znova v »bojnih barvah«, sledijo opozorila zaradi skritih razlogov elit EU za podporo vojne v UkrajiniVojna, ki jo podpirata, vpliva na rast ekstraprofitov energetskih podjetij. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Osrednji mediji se pri vsakodnevnem poročanju o pomembnih mednarodnih in domačih dogodkih pogosto držijo ustaljenih stereotipov in velikokrat ostajajo zgolj pri »površini« dogodkov.

O tem, zakaj se nekaj dogaja in kakšni so pravi razlogi za dogodke, ki smo jim priča pogosto sploh ne poročajo.

Na to v svojih zapisih pogosto opozarjajo znani blogerji, ki bi morali imeti v Sloveniji večjo težo, saj v svojih analizah in ob opozarjanju na številne poglede pogosto pišejo o zadevah, o katerih osrednji mediji ne znajo ali ne morejo.

Takšen je tudi eden od zadnjih zapisov Simone Rebolj, ki je opozorila na nekatere zanimive podatke o hitrem padanju standarda delavskega razreda ter rasti ekstraprofitov nekaterih največjih energetskih družb.

Pri tem je sedanja vlada že zamenjala vrsto nadzornikov, med drugim v Telekomu in družbi Gen-I, ki bodo tudi Robertu Golobu, če se nekega dne seveda odloči, da se vrne v gospodarstvo – omogočili lukrativne zaposlitve in prejemanje izjemno visokih plač.

Na to je sicer v svojem govoru o »stanju Unije« opozarjala tudi predsednica Evropske komisije, oblečena, kakopak, v rumeno-modre ukrajinske »bojne« barve, vendar je za rešitev problemov navedla napačne metode – regulacijo cen, ki bo ob istočasnem konfliktu z Rusijo in sankcijah proti Rusiji prinesla zgolj pomanjkanje energentov.

Tako je zapisala Simona Rebolj: »Obstaja še kdo, ki mu še vedno ni jasno, zakaj je pomembno oboroževanje in hujskanje k dolgotrajni vojni v Ukrajini, ekonomskim sankcijam (beri: ekonomski terorizem) in rezanju dobave ugodnega ruskega plina? Ste sploh vedeli, kako se je morala Angela Merkel upirat sankcijam ZDA ob uveljavljanju Severnega toka 2? Ne, večinoma niste vedeli, ker niste deležni kakovostnega novinarstva.

Seveda pa dobičkov ne kujejo in ne utrjujejo kapitalskega monopola le neposredni profiterji na področju energetike in razmaha novih tržnih niš, kot so na primer sončni paneli itd. (ja, Robert Golob je brez dvoma aktiven biznismen), ampak si roke manejo tudi delničarji, predvsem tisti, ki so z informacijami o bodoči strategiji zasužnjevanja državljanov in ropanja držav vedno tri korake pred informiranostjo vodenega apatičnega ljudstva (tudi preko usmerjanja aktivizma v prioritetah, ki niso prioritete)! EU je vojno že izgubila. Koga s tem mislim? Državljane seveda. Mafijske EU politične elite so ugrabiteljice držav EU.«

Nato citira podatke Rdeče pese.

Analiza, ki jo je izvedla Evropska konfederacija sindikatov (ETUC) je namreč pokazala, da je realna vrednost minimalne plače v 21 držav članic Evropske unije (EU), ki jo imajo uzakonjeno, v letu 2021 v povprečju padla za 4,8 odstotka.

Minimalne plače so v omenjenih državah v tem časovnem obdobju narasle za slabih 8 odstotkov, toda povprečna stopnja inflacije je v enakem obdobju znašala več kot 12 odstotkov.

V Sloveniji je sodeč po podatkih ETUC-a realna vrednost minimalne plače padla za slabih 6 odstotkov.

Po zadnjih dostopnih podatkih iz leta 2020 je minimalno plačo v Sloveniji prejemalo okoli 46.000 delavk in delavcev, trendi pa nakazujejo, da se je ta številka v zadnjih dveh letih znatno povečala.

Vzporedno s tem pa rastejo dobički, predvsem v energetiki. Torej v sektorju, v katerem je rast cen najbolj ekstremna in doda znaten delež k povprečni stopnji inflacije.

Vse več je znakov, ki kažejo, da žal tudi Golobova vlada ne razume, v kakšnem stanju se je znašla večina prebivalstva, s podpiranjem napačne vojne v Ukrajini pa zgolj povečuje njihovo trpljenje.

V Sloveniji so tako energetska (para)državna podjetja, kot sta Petrol in GEN-i, v letu 2021 zabeležila rekordne dobičke.

Pri Petrolu je čisti dobiček znašal 124,5 milijona evrov, pri GEN-i pa 80 milijonov evrov.

In kakšni bodo šele podatki za leto 2022? Verjetno bistveno slabši, glede na hitro rast inflacije!

Vse to res kaže, da bo potrebno narediti bistveno več kot le javkati nad sedanjim stanjem.

Pri tem je sedanja vlada že zamenjala vrsto nadzornikov, med drugim v Telekomu in prav tako v družbi Gen-I, ki bodo tudi Robertu Golobu, če se nekega dne seveda odloči, da se vrne v gospodarstvo – omogočili lukrativne zaposlitve in prejemanje izjemno visokih plač.

Vir: Zajem zaslona, Twitter

Kako bodo pa medtem preživeli delavci, kmetje in študentje?

Vse več je znakov, ki kažejo, da žal tudi Golobova vlada ne razume, v kakšnem stanju se je znašla večina prebivalstva.

S podpiranjem napačne vojne v Ukrajini pa zgolj povečuje njihovo trpljenje.  

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek