sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Ameriška ministrica za energetiko pritiska na rafinerije, da prenehajo izvažati goriva evropskim zaveznikom v hudi stiski
![Ameriška ministrica za energetiko pritiska na rafinerije, da prenehajo izvažati goriva evropskim zaveznikom v hudi stiski](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/jeniffer_0.jpg?itok=LJTy01rC)
Evropa, ki ji vse bolj hitro primanjkuje energije, že spoznava pravo ceno in »vrednost prijateljstva ZDA«, se posmehujejo ruski mediji.
Medtem ko se evropske države spopadajo s pomanjkanjem energije in visokimi stroški elektrike in plina se Evropa tudi uči, koliko so vredne obljube Washingtona.
V pismu, ki ga je uredništvo Wall Street Journala označilo za »ustrahovanje«, ameriška ministrica za energijo Jennifer Granholm zahteva, da se glavna državne rafinerije vzdržijo povečanja izvoza goriva v času, ko so ameriški zavezniki v Evropi v veliki stiski.
BREAKING: Putin turns off gas supply via Nord Stream 1 due to stupidity of Western leaders. pic.twitter.com/JSfMXb3fmJ
— Medovukha (@Zzzaikar) August 31, 2022
»Glede na zgodovinsko raven ameriškega izvoza rafiniranih proizvodov vas ponovno pozivam, da se v bližnji prihodnosti osredotočite na ustvarjanje zalog v Združenih državah, namesto da bi zniževali trenutne zaloge in dodatno povečevali izvoz,« je zapisal Granholmova in navedla »zgodovinsko nizke ravni zalog bencina in dizla v delih države.«
Ameriški predsednik Joe Biden je namreč sprostil 180 milijonov sodčkov nafte iz ameriških strateških rezerv, da bi stabiliziral cene, potem ko so ZDA in EU uvedle sankcije zoper nakupe ruske nafte.
Nato se je izkazalo, da se ta ameriška nafta sploh ni znašla na trgu ZDA, pač pa da je odšla v svet, tudi na Kitajsko.
Cena nafte je celo narasla, ZDA pa imajo vse manj rezerv. Toda težave imajo tudi evropski zavezniki.
Americans are waiting in line daily for clean water in Mississippi while Zelensky rings the NYSE opening bell and tells people to invest in Ukraine. Seriously, what’s it going to take until we’ve had enough? pic.twitter.com/HrUMiKmddF
— Aleks Djuricic (@AleksDjuricic) September 7, 2022
A v ZDA je vse po starem, kot za časa Donalda Trumpa - z drugimi besedami, Amerika je na prvem mestu.
Takšno navodilo ameriške ministrice za energijo je seveda daleč od skupne izjave, ki sta jo izdali Bruselj in Bela hiša 27. junija in v katerem se poudarja sodelovanje pri »skupnem delu pri iskanju načinov za nadaljnje zmanjšanje prihodkov Rusije od energije v prihodnjih mesecih.«
Zahodni zavezniki so trdili, da so »pomembni koraki k zmanjšanju odvisnosti Evropske unije od ruskih fosilnih goriv z zmanjšanjem povpraševanja po zemeljskem plinu, sodelovanjem pri tehnologijah energetske učinkovitosti in diverzifikacijo oskrbe z energijo.«
![Evropa navzdol, ZDA navzgor? Evropa navzdol, ZDA navzgor?](https://insajder.com/sites/default/files/630e40f185f54070ad2c15b3.jpg)
In kje je zdaj to sodelovanje?
Resnica je, da ZDA preprosto nimajo infrastrukture in zmogljivosti, da bi zadostile ogromnim potrebam Evrope, in se doma soočajo z okoljskim pritiskom, ki otežuje njihovo gradnjo.
To je ista utemeljitev, ki je kanadskemu premierju Justinu Trudeauju preprečila, da bi nemškemu kanclerju Olafu Scholzu med njegovim obiskom v Ottawi v začetku tega meseca obljubil kanadski utekočinjeni zemeljski plin.
Natural gas the elephant in the room Trudeau & Scholz are ignoring
— Dave W. Palmer, CD (@Blue22Dave) September 4, 2022
LNG is here to stay as an important energy source for longer than many unrealistic politicians would like to admit.
CANADA'S Foot-Dragging is costing Billions in revenues & 1000s of Jobs! https://t.co/vPKLTQ9Ute
Ameriški mediji o situaciji že pišejo karikirano, češ da »zdaj ameriška ministrica za energijo pravi ameriškim dobaviteljem energije, da naj se skrijejo za kavč in se pretvarjajo, da niso doma, medtem ko EU teče po vsem svetu in mrzlično trka na vrata.«
Razumljivo je, da predsednik ZDA Joe Biden in demokrati pred novembrskimi vmesnimi volitvami skrbijo za lastne politične interese.
Zagotovo ne bi želeli tvegati pomanjkanja goriva doma, kar bi lahko prineslo zmago republikancem. Argument Washingtona, ki je vedno nasprotoval sodelovanju Rusije in EU na energetskem področju je bil, da je za Evropo slabo, da je tako odvisna od Rusije glede njene energije.
"It’s starting to look like it’s Europe’s turn to learn what Washington’s promises are worth. (Spoiler alert: Not much.)
— Can't Stand Hypocrisy (@t_hypocracy) August 30, 2022
In a letter that the Wall Street Journal editorial board has described as “bullying,” US Energy Secretary Jennifer Granholm demands that the nation’s main.. pic.twitter.com/Z92S0kptA3
Sedaj pa lahko vidimo, da je pod krinko zaščite Evrope pred samo seboj Washington naredil vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi zadušil ta projekt.
Končni rezultat je seveda ekonomsko manj sposobna Evropa in globalna konkurenčna prednost Washingtona pred evropskimi državami.
Vsi torej skrbijo zase, kot kaže primer ZDA – le EU skrbi bolj za ameriške interese v Ukrajini in ne za interese Evropejcev.
Guardian headline: "Ukraine is considering shutting down its Russian-occupied Zaporizhzhia nuclear plant for safety reasons, according to Kyiv’s top nuclear safety expert."
— Vagabundo (@libertadorzn) September 7, 2022
Q: How do you shut something down that you no longer control?
Ruski plin, ki teče po plinovodu Severni tok 1, je tisto, kar je Nemčijo spremenilo v gospodarski motor Evropske unije – in posledično omogočilo EU, da na svetovni ravni konkurira enakovredno Washingtonu.
Zanašanje nanj za EU doslej še nikoli ni predstavljalo težav, toda sedaj se je EU enostransko sama odrezala od lastne oskrbe, hkrati pa njeni voditelji krivdo ves čas zvračajo na »Putinovo vojno.«
Posledice lastnih sankcij prikazujejo kot nekakšno zunanjo naravno katastrofo, na katero članice EU niso imele vpliva.
A ni tako. Vse te odločitve so bile sprejete s strinjanjem vseh članic, tudi Slovenije.
Madžarska je dokazala, da je povsem mogoče zavrniti protiruske energetske sankcije, če vodstvo države meni, da niso v najboljšem interesu lastnih ljudi in industrije.
Ne samo, da je Madžarska od začetka konflikta zagotovila nove energetske pogodbe z Moskvo, dala je tudi zeleno luč gradnji novih jedrskih reaktorjev, ki jih bo gradila Rusija.
Washington vedno skrbi predvsem za lastne interese. EU bi morala storiti enako - preden bo prepozno.
Will Putin’s war finally see Australia profit from its gas exports? https://t.co/mbJj41Jzi7
— Jaun News English (@EnglishJaun) September 8, 2022
Toda v EU ni nikogar, ki bi bil sposoben česa takega.
Slovenski predsednik vlade, med ljudstvom oklican za »taubija« pa še vedno leta od proračunskega cveta do cveta in v vlogi odrešenika obljublja rešitev za vse.
A vse ne bo mogoče rešiti in resnica o cesarjevih oblačilih bo ob takšni politiki prej ali slej prišla na dan...