sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Iz odvisnosti v odvisnost, EU bo ob uvajanju »kapice« na ceno ruske nafte sprožila nov dvig cen, ki ji bo znova - škodil!
![Iz odvisnosti v odvisnost, EU bo ob uvajanju »kapice« na ceno ruske nafte sprožila nov dvig cen, ki ji bo znova - škodil!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/embarkokapicascholz.jpg?itok=C8ifjklf)
Evropska unija bo iz več razlogov največja poraženka prizadevanj po omejevanju prodaj in cen ruske nafte.
Skupina sedmih (G7) se strinja z blokado transporta surove ruske nafte, ki se prodaja nad določeno ceno.
Finančni ministri skupine sedmih vplivnih držav so zadnji petek objavili, da nameravajo prepovedati pomorske storitve za prevoz ruske nafte, če njene cene ne odobrijo »mednarodni partnerji.«
Magdeburg, Germany
— James Melville (@JamesMelville) September 7, 2022
Thousands of people protest against Germany’s self damaging sanctions against Russia by shouting: "Nord Stream! Nord Stream!".
pic.twitter.com/Mtd1EfN2Rf
To bi, skupaj z že doslej uvedenim sankcijam glede nakupov ruske nafte lahko kmalu znova poskrbelo za nestabilnost na trgu, ki je ne bodo mogle rešiti še tako dobre »cenovne kapice« in »ukrepi pomoči« evropskih vlad.
In kdo se zavzema za ta korak?
»Zavezujemo se, da bomo nujno delali na dokončanju in izvajanju tega ukrepa,« so predstavniki ZDA, Kanade, Nemčije, Francije, Italije, Združenega kraljestva in Japonske dejali v skupni izjavi, ne da bi navedli višino zgornje meje oziroma najvišjo ceno, ki jo bodo te države »še dopustile« ruskim prodajalcem.
»Prizadevamo si vzpostaviti široko koalicijo, da bi povečali učinkovitost, in pozivamo vse države, ki še vedno želijo uvažati rusko nafto in naftne derivate, naj se zavežejo, da bodo to počeli le po cenah, ki so na ali pod mejo cen,« so dodali.
![Luknjičav evropski naftni zid...ki ga bodo plačali potrošniki. Luknjičav evropski naftni zid...ki ga bodo plačali potrošniki.](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/nafta1.jpg)
Namen te poteze je zmanjšati prihodke Moskve, hkrati pa ohraniti pretok njene surove nafte na mednarodne trge, da bi se izognili skoku cen.
»Zmožnost [ruskega predsednika Vladimirja] Putina, da financira svojo vojno z izvozom nafte, bomo omejili s prepovedjo storitev, kot sta zavarovanje in zagotavljanje financ, za plovila, ki prevažajo rusko nafto nad dogovorjeno ceno,« je dejal britanski finančni minister.
V teoriji to zveni lepo, hudič pa se skriva v podrobnostih.
Europe’s escalating energy crisis is threatening to cause an extinction event across large swathes of the region’s aluminum production https://t.co/egZ3To7uc3
— Sašo Ornik (@jinaver) September 4, 2022
Zahodni voditelji so se že junija dogovorili, da bodo preučili zgornjo mejo cen, da bi omejili, koliko lahko rafinerije in trgovci plačajo za rusko nafto.
Moskva pa je že tedaj jasno povedala, da ne bo upoštevala te meje, temveč bo pošiljala svojo surovo nafto v države, ki jih omejitev ne zavezuje.
Toda nekateri zagovorniki menijo, da bo v tem primeru Rusija še vedno uporabljala zahodne tankerje in pristala na dodatna znižanja cene svoje nafte, kot kaže genialno razmišljanje spodaj.
Russia depends on Western oil tankers to ship its crude to the world. If Putin cuts production to retaliate against the G7 price cap, the West can lower the cap to make such production cuts super painful for Putin. Putin gets to decide how tight the noose around his neck will be. pic.twitter.com/Kquqm8DUhQ
— Robin Brooks (@RobinBrooksIIF) September 6, 2022
Podpredsednik ruske vlade Alexander Novak je v četrtek opozoril, da države, ki podpirajo omejitev cen, ne bodo dobile ruske nafte.
Ob tem je Evropska unija uvedla tudi embargo na uvoz ruske nafte do konca leta 2022.
Po napornih pogajanjih, ki so naletela na ostro nasprotovanje več držav članic, vključno z Madžarsko in Slovaško, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila, da se bodo ti ukrepi postopoma izvajali vse leto.
#OPEC+ will be meeting again in October and will continue to monitor the market situation, said #Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak, given that the #G7 group is set to put a price cap on Russian #oil. https://t.co/qV0c3DzQJw
— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) September 5, 2022
EU bo tako največja poraženka prizadevanj po omejevanju prodaj in cen ruske nafte.
Embargo EU namreč razkriva veliko strateško ranljivost njegove »energetske varnosti« – zmožnost države ali skupine držav, da si zagotovijo dostop do energetskih virov, ko niso sposobne proizvesti dovolj lastnih.
Če pomislite, koliko vojn je Zahod vodil izključno zaradi dostopa do zalog nafte, vključno z dvema v Iraku, je to velika stvar.
Za EU je prekinitev odvisnosti od nafte še naprej težak korak, ki bo še poslabšal že tako naraščajoče stroške energije in inflacijo po vsej celini.
Nizek vodostaj rek, ki prispeva k pomanjkanju premoga v Nemčiji, prekinjena dobava plina po Severnem toku 1, zavrnitev Kitajske (in Indije), saj ne bosta sodelovali v sankcijah Zahoda, hkrati pa zmanjšanje proizvodnje nafte s strani OPEC+ za 100.000 sodčkov na dan - pomeni dodatne težave za Evropejce.
REST IN PEACE EUROPE
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) September 5, 2022
- Nord Stream 1 pipeline will be closed until sanctions lifted
- OPEC+ to cut oil output 100,000 barrels a day starting in October
- China rejects West’s call for Russian oil price cap
- Low water levels in major rivers cause coal shortages in Germany
Kako bo blok našel nove zaloge?
In, ali ne bo večje zanašanje na druge partnerje – večinoma arabske države - prineslo nove nevarnosti?
Leta 2020 je 29 odstotkov uvožene surove nafte v EU prišlo iz Rusije, 9 odstotkov iz ZDA, 8 odstotkov iz Norveške, po 7 odstotkov iz Savdske Arabije in Združenega kraljestva ter po 6 odstotkov iz Kazahstana in Nigerije.
Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak has warned that Russia would impose an embargo and stop oil and gas supplies to countries that support a G7 countries’ plan to cap Russian energy prices.https://t.co/lQML0PIh9Q
— Worldcrunch (@worldcrunch) September 2, 2022
Odstranitev največjega trga, Rusije, pomeni, da mora EU zdaj povečati svoj uvoz iz drugih držav.
Naravni kandidati so seveda države Perzijskega zaliva.
To pomeni, da se strateška odvisnost EU od nadaljnjega dostopa do naftnih virov na Bližnjem vzhodu močno povečuje, kar povečuje pogajalsko moč in politični vpliv teh držav.
a MUST watch - wondering if #India will be following the G7 price cap on #Russian #oil: India's Petroleum Minister said "We will buy oil from Russia, we will buy from wherever" // "I have a moral duty to my consumer"@_HadleyGamble @themmagraham pic.twitter.com/FisoWW21aR
— SilviaAmaro (@Silvia_Amaro) September 6, 2022
Vendar pa vsi dosedanji kazalci potrjujejo, da imajo države OPEC koristi od višjih cen in se nočejo ukloniti zahtevam Zahoda po povečanju proizvodnje.
Cene določa razmerje med ponudbo in povpraševanjem. Če se ponudba zmanjša, povpraševanje pa ostane visoko (glede na to, da ne morete preživeti brez nafte), potem cene narastejo.
In zakaj bi kateri koli prodajalec na svetu znižal svoje cene, če kupec, v tem primeru EU, nima druge možnosti, kot da kupi vaš osnovni izdelek?
Dejstvo, da je Rusija del OPEC+, stvari še dodatno zaplete.
In OPEC+ je prav zato – pravkar zmanjšal proizvodnjo v članicah za 100.000 sodčkov dnevno. Pričakovano.
Posledično EU dela veliko napako v svoji zunanji politiki in nima načrta ali strategije za obravnavo tega problema.
In ko gre za cenovno kapico je potrebno vedeti, da je naftni posel zelo zapleten. Kupci nafte bodo predvsem zaradi velike razlike v ceni zelo radi kršili sankcije.
Položaj ladij na morju bodo prikrili, tako da bodo izključili transponderje, nafto bodo uradno poslali v drugo državo in jo v zadnjem trenutku prečrpali v drug tanker, ki ne bo dolžan spoštovati sankcij in podobno.
![](https://insajder.com/sites/default/files/severni_tok_2.jpg)
Ruska nafta se bo znova znašla na evropskem trgu - toda preko posrednikov in dražja.
Ob tem cenovna kapica legalizira trgovanje z rusko nafto (pod določeno ceno), zato se bodo mnogi trgovci, ki je doslej sploh niso kupovali, znova vrnili na trg.
To pojasnjuje zapis spodaj.
1. A lot of people with no experience in Physical oil markets telling the physical Oil Traders that a price cap will work. The problem is that most of the people telling Physical Traders what to do think the Physical oil market will just follow the rules and threats will work. https://t.co/wzRH1Qia5R
— Big_Orrin (@Big_Orrin) September 6, 2022
Rezultat bo neuspeh naftne kapice na rusko nafto in dvig cene nafte za državljane EU.
EU pa bo za to plačala še z novo odvisnostjo od prijateljev z Bližnjega vzhoda.
Trenutno je blok odločen, da bo v Ukrajini vojaško porazil Rusijo.
![](https://insajder.com/sites/default/files/tajvan_2.jpg)
Medtem se je EU preimenovala tudi v »indo-pacifiško« silo, kar kaže, da se bo aktivno vpletala v spopade ZDA s Kitajsko v regiji, ki ji dejansko ne pripada.
To je cena, ki jo države Evropske unije, tudi Slovenija, pod taktirko Bruslja plačujejo za ameriško pomoč.
To pušča EU še vedno možnost partnerstva z Indijo, vendar je 1,3-milijardna država neto porabnik energije, ne pa dobavitelj – kar je po naključju še en razlog, zakaj so bili poskusi spodkopavanja vezi New Delhija z Moskvo doslej neuspešni.
Kitajska in Indija sta že sporočili, da ne bosta sodelovali pri uvajanju »cenovne kapice« na prodajo ruske nafte po svetu. Brez teh držav pa bo izvajanje embarga držav skupine G7 zelo težavno.
Vse to ustvarja veliko luknjo v zunanji politiki EU, ko gre za strateško »energetsko varnost«.
Medtem ko si prizadevajo zmanjšati »strateško odvisnost« od Rusije, se EU postavlja v položaj »strateške odvisnosti« od ZDA in držav Perzijskega zaliva, ki pa nato lahko držijo »v šahu« EU iz povsem svojih računic.
Rusija je prevelik ključni svetovni energetski vir, da bi jo prezrli, zato sankcije EU ruskemu gospodarstvu ne bodo zadale uničujočega udarca.
![Nafta](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/nafta_0.jpg)
To samo dokazuje, da si EU drastično škodi, da bi zadovoljila interese Združenih držav, ki imajo nesorazmerno moč nad njeno strateško in zunanjo politiko.
Zagotovo ima Washington koristi od energetskih sankcij proti Rusiji, vendar ima to višjo ceno za evropske potrošnike.
V tem primeru bodo te sankcije naredile več škode sami EU kot pa Rusiji.
To bo tako ekonomsko boleče kot strateško pogubno.
The West has created an acute economic and climate crisis in its botched geo-political strategy against Russia
— Brave New Europe (@BRAVENEWEUROPE1) September 6, 2022
Michael Roberts – Energy, cost of living and recession https://t.co/unb00APMnv#economics #EnergyCrisis #recession #ClimateCrisis #FossilFuels #G7 #Russia #inflation pic.twitter.com/olvt3PIAMY
EU nima konkretne alternative in, kar je še huje, o taki alternativi sploh ne razmišlja.
Zaradi tega bo ob poskusu »cenovne kapice« zaradi že uvedenega embarga na kupovanje ruske nafte EU še šibkejša, revnejša in bolj ranljiva na svetovnih trgih.
Grozi pa ji celo ponovitev energetske krize iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ki je glede na podatke o inflaciji že v polnem teku.