REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prva lastovka razuma: Fajonova proti omejevanju turističnih vizumov za ruske državljane v okviru sankcij EU

Prva lastovka razuma: Fajonova proti omejevanju turističnih vizumov za ruske državljane v okviru sankcij EUTanja Fajon Foto: Dušan Mekina

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je na panelni razpravi o geopolitičnem prebujenju EU-ja v okviru Evropskega foruma Alpbach v Avstriji povedala, da ni naklonjena omejevanju turističnih vizumov za ruske državljane v okviru sankcij EU-ja proti Rusiji.

»Nisem naklonjena omejevanju turističnih vizumov. Morebitne vizumske omejitve bi preprečile odhod iz države tudi ljudem, ki nasprotujejo Putinovi politiki in želijo zapustiti Rusijo. Menim, da bi bila ukinitev vizumov tvegana poteza, ki bi se lahko vrnila kot bumerang,« je dejala Fajon v razpravi, ki se je dotaknila tudi predloga o ukinitvi turističnih vizumov za ruske državljane, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Se je pa ob tem celo administracija ZDA zavzela proti prenehanju izdajanju vizumov - kar pomeni, da odločitev Fajonove ni nobeno posebej hrabro dejanje in da so baltske in nordijske države ter del višegrajskih v tem primeru bolj papežke od papeža, celo tako radikalne, da so se jim odrekli njihovi ukazodajalci v Washingtonu!

Predlog, da bi morale zahodne države prepovedati vstop ruskim državljanom in tako še dodatno pritisniti na režim ruskega predsednika Vladimirja Putina, je na začetku najprej podal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Kmalu sta se pozivu pridružili tudi premierki ruskih sosed, finska Sanna Marin in estonska Kaja Kallas. Estonija je nato državljanom Rusije že prenehala izdajati vizume, prepovedala je tudi vstop Rusom z vizumi v turistične, poslovne, športne in kulturne namene, ki so bili izdani v Estoniji.

Slovenija sicer še ni sprejela stališča do predloga, da bi v okviru sankcij EU-ja proti Rusiji ruskim državljanom prenehali izdajati turistične vizume.

Na zunanjem ministrstvu so sredi meseca napovedali, da bo Slovenija tako kot doslej »iskala rešitve skupaj z državami članicami EU-ja«, o morebitni uvedbi prepovedi pa naj bi konec meseca na neformalnem srečanju govorili zunanji ministri držav članic EU-ja.

Če bo stališče slovenske zunanje ministrice ostalo takšno vse do zasedanja zunanjih ministrov EU bomo morda priče prvi racionalni potezi Slovenije v zvezi z ukrajinsko vojno.

V tem primeru bo to pomenilo, da bo Slovenija sledila vzgledu Nemčije, kjer se je tudi Olaf Scholz izrekel proti omejevanju izdaje vizumov.

Se je pa ob tem celo administracija ZDA zavzela proti prenehanju izdajanju vizumov - kar pomeni, da odločitev Fajonove ni nobeno posebej hrabro dejanje in da so baltske in nordijske države ter del višegrajskih v tem primeru bolj papežke od papeža, celo tako radikalne, ko gre za zaostrovanje do Rusije, da so se jim odrekli njihovi ukazodajalci v Washingtonu!

V zadnjem času je sicer potez, s katerimi oblasti EU pritiskajo na državljane Rusije izjemno veliko, ne da bi prinesle pozitivne spremembe.  

Vendar pa nekatere države v EU vztrajajo pri takšnih ukrepih.

Težava te ocene je, da EU ni pokazala ne moči, ne enotnosti. Predvsem je nemočno pokleknila pred zahtevami ZDA in dopustila vojno na svojih tleh, ki bo najbolj prizadela prav državljane EU.

Zunanji minister Češke, ki trenutno predseduje Svetu EU-ja, Jan Lipavsky, je pozval k omejitvi turističnih vizumov za ruske državljane.

Meni namreč, da potuje zelo malo Rusov in da so ti pogosto bogataši iz Moskve in Sankt Peterburga, ki niso občutili ruske agresije v Ukrajini. V povezavi s tem je potrebna veliko ostrejša politika, je dejal.

V panelni razpravi so sodelovali še avstrijski zunanji minister Schallenberg, albanski premier Edi Rama, slovaški zunanji minister Ivan Korčok, direktorica Avstrijskega inštituta za evropsko in varnostno politiko Velina Tchakarova ter namestnik vodje Fundacije za odprto družbo Alexander G. Soros.

Ministrica Fajon je vnovič obsodila rusko agresijo in se zavzela za čimprejšnje končanje vojne. »Potrebujemo modrost in dolgoročno geopolitično strategijo. Sedanja kriza je nam in svetu pokazala, da je Evropska unija močna, kadar je enotna. To bi moralo biti vodilo nadaljevanja našega geopolitičnega prebujenja,« je poudarila.

Težava te ocene je, da EU ni pokazala ne moči, ne enotnosti.

Predvsem je nemočno pokleknila pred zahtevami ZDA in dopustila vojno na svojih tleh, ki bo najbolj prizadela prav državljane EU.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek