REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Barbarsko in hinavsko: Hrvaška predsedniku Srbije kar trikrat onemogočila obisk Jasenovca, sklicujejo se na »protokol«!

Barbarsko in hinavsko: Hrvaška predsedniku Srbije kar trikrat onemogočila obisk Jasenovca, sklicujejo se na »protokol«!Zagreb prepovedal Aleksandru Vučiću, da položi rože na spominsko obeležje v drugi svetovni vojni pobitih Srbov, med katerimi je tudi njegov dedek. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Potem ko je vlada hrvaškega premierja Andreja Plenkovića predsedniku Srbije onemogočila obisk spominskega kompleksa Jasenovac, koncentracijskega taborišča zločinske NDH med drugo svetovno vojno, se je oglasil hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman ter pojasnil razloge za odločitev vlade Hrvaške.

Hrvaška očitno sistematično srbskemu predsedniku onemogoča obisk največjega morišča, kjer je bilo na najbolj krute načine v času Hitlerjeve marionetne NDH ubitih največ Srbov v drugi svetovni vojni.

Ob tem je na dolgo in široko razpravljal tudi o motivih, ki naj bi jih imel srbski predsednik Aleksandar Vučić za obisk spominskega kompleksa Jasenovac in zakaj naj bi bili ti takšni, da obisk ustaškega največjega morišča Srbov po njegovem mnenju ne bi bil primeren.

Grlić Radman namreč ocenjuje, da je nesprejemljivo, da je Hrvaška za obisk srbskega predsednika izvedela iz neformalnih virov in srbskega predsednika obtožila, da je kršil protokol.

Ker gre za varovano osebo bi namreč moral biti obisk Vučića vnaprej napovedan in dogovorjen, trdi hrvaški zunanji minister.

Medtem pa je srbski časnik Nova objavil, da je uradni Zagreb srbskemu predsedniku kar trikrat onemogočil obisk Jasenovca.

Dvakrat pred tem je namreč srbski predsednik svoj obisk napovedal hrvaškim oblastem – obakrat neuspešno, nato pa se je odločil za »zasebni« obisk, ki so ga v Zagrebu prav tako – prepovedali.

Podobno se je po navedbah virov tega medija zgodilo tudi septembra lani in marca letos.

V preteklem letu je Vučić že dvakrat poskušal organizirati obisk Jasenovca, a mu hrvaške oblasti niso ustregle, trdi vir Nove.rs, ki je sodeloval pri organizaciji Vučićevega obiska Jasenovca.

Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Želel je priti v Jasenovac septembra lani, a do tega obiska ni prišlo. V Jasenovac je želel znova priti marca letos, a se je zgodilo isto – hrvaške oblasti so zahtevale, da ne pride na Hrvaško,« je razkril ozadje diplomatskeg škandala sogovornik Nove.

Vučić je obakrat sprejel prošnjo hrvaške strani, da naj odpove obisk, tokrat pa tega ni želel, saj je, kot pravi vir Nove, menil, da mu kot predsedniku Srbije ne bi smeli preprečiti obiska Jasenovca.

Odločil se je za zaseben obisk, ki so mu ga prav tako preprečili.

Vučić je obakrat sprejel prošnjo hrvaške strani, da naj odpove obisk, tokrat pa tega ni želel, saj je, kot pravi vir Nove, menil, da mu kot predsedniku Srbije ne bi smeli preprečiti obiska Jasenovca. Odločil se je za zaseben obisk, ki so mu ga prav tako preprečili.

Glede dileme, ali bi moral biti prav vsak obisk tujega državnika v neki državi napovedan se medtem krešejo mnenja med strokovnjaki in diplomati.

O tem se je oglasil tudi srbski zunanji minister Nikola Selaković. Opozoril je, da je hrvaški vodja diplomacije Gordan Grlić Radman govoril neresnice.

»Ali bodo predsedniku Srbije dali lekcijo iz poštenja?« se je vprašal Selaković in dejal, da si »Hrvati to razlagajo kot zadovoljevanje notranjepolitičnih potreb.«

»To je tako, kot če bi od vas nekdo zahteval uradno najavo, da greste na pokopališče, kot da bi vam nekdo preprečil, da bi šli na pokopališče in prižgali svečo,« je dejal Selaković.

Nikola Selaković
Nikola Selaković. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Poudaril je, da je sramotno, da država, kjer se je udomačil ustaški vzklik »Za dom spremni!«, pravi, da se »Srbija ni soočila s preteklostjo«; Hrvaška, kjer postavljajo spomenike pravnomočno obsojenim za terorizem (gre za spomenik Miru Barišiću), kjer marširajo črnosrajčniki.

»Javno sprašujem, od števila pogrešanih, koliko jih je pripadnikov srbskega naroda? Koliko pogrešanih Srbov iz Hrvaške je v tem številu?« je vprašal Selaković.

Po podatkih srbskih virov je namreč več kot polovica pogrešanih iz vojne, ki je trajala med letom 1991 in 1995 in ki so sporno vprašanje med državami – srbske nacionalnosti. Njihovo usodo bi morala poznati Hrvaška.

Vodja srbske diplomacije je dejal, da je absolutna neresnica, da Hrvaška vedno napove prehode in vstope svojih uradnikov v Srbijo.

V preteklem letu je bilo zabeleženih preko 700 vstopov imetnikov diplomatskih in službenih potnih listov Republike Hrvaške v Republiko Srbijo, brez predhodne uradne najave.

Spomnil je na dejstvo, da je bilo v preteklem letu zabeleženih preko 700 vstopov imetnikov diplomatskih in službenih potnih listov Republike Hrvaške v Republiko Srbijo, brez predhodne uradne najave.

»Hrvaški minister Radovan Fuks je prišel v Srbijo, ne da bi Srbija prejela eno samo noto, enako velja za Zvonka Milasa in odposlanca hrvaškega predsednika Milana Bošnjaka. Nihče jih nikoli ni ustavil ali vprašal o razlogih za njihov obisk. Če to ne bi bilo žalostno, bi bilo smešno,« je dejal Selaković.

Potezo hrvaških oblasti je označil za zastrašujočo in škandalozno.

Ustaški zločini, koncentarcijsko taborišče Jasenovac. Vir: Posnetek zaslona, Wikipedia

»Če bi Srbi na Hrvaškem uživali petino pravic, ne polovico, ampak petino, kot jih uživajo pripadniki hrvaške narodne manjšine v Srbiji, bi bili zelo veseli. Koliko jih je v srbskih vaseh, ki nimajo elektrike, vode, ceste? Ali nam te pridige o 'pravicah manjšin' pridigajo tisti, pri katerih na stavbah njihovih organizacij ali institucij napisi v cirilici ne uspejo preživeti niti nekaj ur,« je poudaril Selaković.

Minister je spomnil, da je taborišča za otroke imela samo nacistična NDH, danes pa je srbskemu predsedniku prepovedano polagati rože in prižigati svečo tistim, ki so umrli samo zato, ker so bili Srbi.

Če bi Srbi na Hrvaškem uživali petino pravic, ne polovico, ampak petino, kot jih uživajo pripadniki hrvaške narodne manjšine v Srbiji, bi bili zelo veseli.

»Spomnil vas bom, da so snemali filme, češ da je bilo to 'delovno taborišče'. Samo to še manjka, da povedo, da so ljudje tja prišli 'prostovoljno', ne pa da so jih pripeljali v živinskih vagonih.

Ali naj se od njih naučimo, kako se sooča s preteklostjo? Mi smo tisti, ki se priklonimo vsaki žrtvi. Nismo tisti, ki bi si pripisovali kolektivno odgovornost. Kdor od nas pričakuje, da bomo sedeli in molčali ter poslušali neumnosti, se hudo moti,« je poudaril Selaković.

»V zapisu, ki smo ga prejeli iz Zagreba, piše, da obisk visokega predstavnika tuje države v Jasenovcu ne more biti zasebne narave. Kje piše, da ni mogoče zasebno obiskati največjega morišča Srbov?« je vprašal vodja srbske diplomacije.

Odkrita toleranca do ustaštva
Hrvaška danes: Odkrita toleranca do ustaštva. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na ravni hinavščine je, da po tem, ko uničiš spomenike Nikole Tesle, pobiješ vse njegove sorodnike, trdiš, da je bil to »hrvaški znanstvenik«, in ga daš na evro, je dejal vodja srbske diplomacije.

»Srbija Hrvaški ni dala povoda za tak odnos. Nihče ni pogojeval njihovih uradnikov, ko so vstopali v Srbijo« je dejal Selaković.

In obsodil dejstvo, da zdaj Hrvaška polaganje vencev na mestu enega največjih ustaških morišč med drugo svetovno vojno predstavlja kot »povzročanje kaosa.«

»Če je predsedniku Srbije to prepovedano, na kaj lahko upajo drugi? Srbi tam niso bili zaželeni, da bi ostali živi, ​​zdaj pa pobitim ne moreš niti položiti rož na grob ali prižgati sveče?!«, je dejal Selaković in ocenil, da je neverjetno, da se to dogaja leta 2022, 72 let od konca druge svetovne vojne.

Minister je spomnil, da je taborišča za otroke imela samo nacistična NDH, danes pa je srbskemu predsedniku prepovedano polagati rože in prižigati svečo tistim, ki so umrli samo zato, ker so bili Srbi.

Spomnimo, v taborišču Jasenovac so hrvaški ustaši po poročilih neodvisnih komisij od leta 1941 do 1945 pobili 700.000 Srbov, Judov in Romov, taborišče pa je bilo kraj množičnega trpljenja žensk in otrok.

Toda slovenski mediji vztrajno ponavljajo revizionistične »hrvaške podatke« o »le« nekaj nad 80.000 žrtvami.

Hrvaški argumenti o tem, da je želel Vučić nekako politično zlorabiti obisk je sicer neutemeljen, saj so v Srbiji volitve minile že 3. aprila in Vučićev obisk ne bi mogel imeti nekih posebnih »notranjepolitičnih« dosežkov v Srbiji.

Edini Srb, ki je všeč Hrvatom - Nikola Tesla
Edini Srb, ki je všeč Hrvatom - Nikola Tesla. Na ravni hinavščine je, da potem, ko uničiš spomenike Nikole Tesle, pobiješ njegove sorodnike, trdiš, da je bil to »hrvaški znanstvenik«, in ga daš na evro, je dejal vodja srbske diplomacije. Vir: Posnetek zaslona

Res je, da se bliža 5. avgust, dan obletnice »Nevihte«, ko se vsako leto odnosi med Hrvaško in Srbijo poslabšajo zaradi različnih pogledov na naravo te operacije hrvaških sil na območjih, kjer so na Hrvaškem nekoč živeli Srbi, toda ne glede na to se zdi zadnja poteza Hrvaške povsem neprimerna in barbarska.

In celo če bi Vučić imel kakšne skrite namene to seveda ni razlog, da civilizirana država prepove polaganje vencev na spominsko obeležje predsedniku države, ki je politični predstavnik naroda, ki je bil žrtev ustaškega genocida.

Z drugimi besedami to pomeni, da Hrvaška očitno sistematično, čeprav z različnimi izgovori, srbskemu predsedniku onemogoča obisk največjega morišča na področju nekdanje Jugoslavije in Hrvaške, kjer je bilo na najbolj krute načine ubitih tudi največ Srbov v času marionetne NDH, zaveznice nacistične Nemčije.

Srbija je Hrvaški že napovedala »protiukrepe.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek