ponedeljek, 18. november 2024 leto 29 / št. 323
Vre v Južnokitajskem morju: opozorilo Pekinga Canberri, medtem ko kanadskim pilotom kitajski kažejo - srednji prst!
Kitajska je danes sporočila, da je njena vojska identificirala avstralska vojaška letala in jih opozorila, naj zapustijo kitajski zračni prostor, potem ko je Avstralija objavila, da je kitajski lovec prestregel eno od njenih vojaških izvidniških letal v Južnokitajskem morju.
Tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva Tan Kefei je opozoril, da avstralska vojaška letala resno ogrožajo suverenost in varnost Kitajske.
Poudaril je, da so protiukrepi, ki jih je izvedla kitajska vojska - razumni in zakoniti.
»Kitajsko lovsko letalo je 26. maja nevarno prestreglo avstralsko vojaško opazovalno letalo v regiji Južnokitajskega morja,« je v nedeljo sporočilo avstralsko obrambno ministrstvo.
Avstralski obrambni minister Richard Marles je opozoril, da je kitajski lovec letel zelo blizu letala RAAF-a in odvrgel »drobtine«, torej zavojček majhnih koščkov aluminijastih trakov, ki so prileteli v motor avstralskega vojaškega letala.
China warns Australia to stop 'dangerous' actions over the South China Sea after RAAF interceptionhttps://t.co/mJRVAt5lYu
— Geoff Wade (@geoff_p_wade) June 7, 2022
»Povsem očitno je, da je tako početje zelo nevarno,« je Marles povedal za lokalno televizijo ABC.
Letalo za nadzor kraljevih avstralskih letalskih sil (RAAF) P-8 je po trditvah avstralske strani dne 26. maja med »rutinsko nalogo izvajanja pomorskega nadzora« v mednarodnem zračnem prostoru v regiji prestregel kitajski lovec J-16.
China rejects charges of risky air manoeuvres, urges Australia 'to be cautious with its words and deeds' https://t.co/3adCLFFMYI
— ABC News (@abcnews) June 6, 2022
Novi avstraski premier Anthony Albanese je novinarjem v Perthu povedal, da je njegova vlada po ustreznih kanalih Pekingu že izrazila zaskrbljenost.
»Kitajski lovec je priletel zelo blizu avstralskega letala in spustil smeti v njegov motor,« poroča Reuters.
»Prestrezanje je povzročilo nevaren manever, ki je predstavljal varnostno grožnjo za P-8 in njegovo posadko,« je protestirala avstralska vlada, ki je v isti sapi izrazila zaskrbljenost zaradi povečanja napetosti v regiji.
Avstralija se je pred tem pridružila Združenim državam Amerike pri oceni, da stališče Kitajske glede spornih otokov v Južnokitajskem morju ni v skladu z mednarodnim pravom.
Avstralsko obrambno ministrstvo je navedlo, da že desetletja izvaja pomorski nadzor v spornem območju, češ da »to počne v skladu z mednarodnim pravom, pri čemer se sklicuje na pravico do svobode plovbe in letenja v mednarodnih vodah in zračnem prostoru«.
Ni dvoma, da omenjeni incident kaže na stopnjevanje napetosti tako med Kitajsko in ZDA, kot Kitajsko in Avstralijo.
Odnosi med Avstralijo in Kitajsko, državama, ki sta druga drugi glavni trgovinski partnerici, so se v zadnjem času poslabšali zaradi vse večjega vpliva Pekinga v Pacifiku, potem ko je Kitajska s pacifiškimi otoki želela skleniti regionalni varnostni sporazum.
Australia says Chinese fighter jet intercepted surveillance craft in May https://t.co/NDoJfuvjbk
— saubana TEN-TEN (@SaubanaKusimo) June 5, 2022
Maja letos se je zgodil še en incident, ko je avstralska vojska opazila kitajsko obveščevalno ladjo ob zahodni obali Avstralije, na razdalji 50 navtičnih milj od občutljivega obrambnega objekta, ki ga uporabljajo avstralske in ameriške podmornice.
Od letošnjega februarja so odnosi med Kitajsko in Avstralijo v prostem padu zaradi incidenta, v katerem je po navedbah avstralskih oblasti eno od njenih pomorskih patruljnih letal odkrilo laserski žarek, ki je bil usmerjen proti njem, s kitajske vojaške ladje.
World's largest joint naval exercise, with 26 nations participating, sends a message to China - Asia Times https://t.co/TksBQIvXYa
— Michael Ron Bowling (@mrbcyber) June 7, 2022
ZDA, ki imajo v regiji številna vojaška oporišča v bližini kitajskih meja, v kratkem pripravljajo novo provokacijo za Peking.
Kot poroča Asia Times, bodo Američani - kot jasno podporo regionalnim zaveznikom - pozneje ta mesec na pragu Kitajske gostili »največjo mednarodno pomorsko vajo na svetu«.
Tako Avstralija kot Filipini se bosta pridružila dvema ducatima drugim državam na množičnih pomorskih vajah Rim Pacifik (RIMPAC), ki bodo potekale med 29. junijem in 4. avgustom v pacifiških vodah, ki segajo od Havajskih otokov vse do južne Kalifornije.
1/5 US plans for missile bases on the First Island Chain. Please see two articles in this thread. I had to break up this very informative graphic into three pieces. Here’s the first part. pic.twitter.com/FnmXEHbx7l
— Janet (@JanetCascadia) June 5, 2022
Očitno je, da pomorske napetosti v regiji vstopajo v nevarno novo fazo.
Poveljnik ameriških indo-pacifiških sil admiral John C. Aquilino je v začetku tega leta opozoril, da je Kitajska že v celoti »militarizirala« številne sporne kopenske značilnosti v Južnokitajskem morju ter jih oborožila z lasersko opremo in opremo za motenje, bojnimi letali ter protiladijskimi in protiletalskimi raketnimi sistemi.
3/5 pic.twitter.com/mRLK8pUQ7m
— Janet (@JanetCascadia) June 5, 2022
Peking prav tako hitro utrjuje veliko mrežo vojaških oporišč v sosednjih vodah, kar Kitajski utira pot za uvedbo identifikacijske cone zračne obrambe (ADIZ) na tem območju.
Kitajska je prav tako nedavno razširila svoje pomorske vaje in paravojaške razporeditve čez Južnokitajsko morje in druge sporne vode v Indo-Pacifiku, tarnajo poveljniki ameriških sil, ki so nameščene v bližini, sicer daleč od obal ZDA, saj so praktično v kitajskem dvorišču.
5/5 And here’s a very informative article by Ben Norton. @duncanmacmartin @Obukowsky1 @thinking_panda @StarboyHK @unfeltsorrow @agent_of_change @wmhuo168 @caitoz @NoColdWar@SpiritofHo @JeffHillinChina @NiMingda_GG @Jerry_grey2002 https://t.co/bRaopYzei1
— Janet (@JanetCascadia) June 5, 2022
Kot razkriva članek v Washington Postu, Peking ne stoji križem rok in se tudi sam pripravlja na morebitni spopad z gradnjo lastnih vojaških oporišč.
Za administracijo Joeja Bidna je bilo očitno ne malo presenečenje, ko se je izvedelo - kljub kambodžanskim in kitajskim zanikanjem -, da Kitajska gradi pomorsko oporišče v Kambodži.
Za ta teden je že napovedana slovesnost ob postavitvi temelja bodočega kitajskega vojaškega oporišča v tem delu Azije.
Surprise, surprise...despite both Cambodian and Chinese denials, Western official have confirmed that China is building a naval base in Cambodia, with a groundbreaking ceremony to occur this week. https://t.co/KxslbuckOE
— Thomas Shugart (@tshugart3) June 6, 2022
Tako kot Washington, tudi vlada v Ottawi vse to dogajanje, kot poroča Newsweek, vidi drugače.
This arrow points to the Singapore the Wall Street of Asia, the entrance to the South China Sea and the most important maritime “choke point” in the word. In black letters is the Chinese Navy’s #PLAN new base. https://t.co/PWLvrvt6pb pic.twitter.com/Ge0wtpuRie
— John Konrad V (@johnkonrad) June 6, 2022
Po navedbah Kanadčanov so kitajska lovska letala večkrat letela mimo kanadskih letalskih sil, ki nadzorujejo območje OZN blizu Severne Koreje.
Nekateri kitajski lovci pa so se tako približali, da so kanadski piloti »vzpostavili očesni stik s piloti v drugi pilotski kabini«, je zapisano v poročilu.
China fighter pilots raised middle finger at Canada air force crew—report https://t.co/0Y2wyVtXWq
— ThomasFreeman (@ThomasF91735664) June 4, 2022
Viri v kanadski vladi so za Global News povedali, da so se bližnja prestrezanja zgodila približno 60-krat od božiča.
»Ta letala pogosto letijo na razdalji od 20 do 100 metrov od kanadskih letal«, je zapisano v poročilu.
Kanadski piloti ob tem »včasih vidijo, kako kitajski dvigujejo srednji prst.«
Gre seveda za vsem znano in lahko prepoznavno žaljivko...
#Chinese #fighter jet intercepted #surveillance craft in May, #Australia says https://t.co/AmKTMz2Bpb
— The Business Standard (@tbsnewsdotnet) June 5, 2022
Letalske posadke Kraljevih kanadskih letalskih sil (RCAF) letijo z letali CP-140 v severovzhodni Aziji kot del operacije NEON, večnacionalnega prizadevanja za uveljavitev sankcij OZN proti Pjongjangu.
Misije vključujejo ugotavljanje dejavnosti izogibanja pomorskim sankcijam, vključno s prenosom prepovedanega blaga v Severno Korejo, v skladu z resolucijami Varnostnega sveta OZN.