ponedeljek, 18. november 2024 leto 29 / št. 323
Ukrajina je nemško politiko označila za »sramotno«, Olaf Scholz pa je za Kijev »užaljena jetrna klobasa«
V zgodovini ni veliko primerov, ko bi tisti, ki prosi za pomoč, arogantno žalil svojega dobrotnika.
V primeru Ukrajine pa se to dogaja skoraj vsakodnevno.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ameriškim mestom odreja, ali bodo lahko še pobratena z ruskimi, madžarsko vodstvo obklada z najtežjimi žalitvami, a po predsedniku Nemčije Franku-Walterju Steinemeierju, ki so mu v Kijevu zavrnili obisk, je sedaj v centru ukrajinskega blatenja kar celoten nemški političen vrh.
Ukrajinski veleposlanik v Nemčiji Andrej Melnik je namreč kritiziral pomanjkanje oskrbe s težkim orožjem iz Berlina, da bi podprl Kijev v boju proti Moskvi, in obtožil nemške oblasti, da zavračajo dobavo celo »stare« težje vojaške opreme državi.
Probably some cocain...
— John Doe (@SlavFreeSpirit) June 6, 2022
Stay free and stay of cocain https://t.co/qHzNhZT3W3
»Nemška vlada nam cinično noče dobaviti niti starih tankov Leopard-1 in IFV Marder,« je zapisal Melnik v objavi na družbenih omrežjih in tako vedenje Nemcev označil za »sramoto, ki se bo zapisala v zgodovino.«
Pripombe je izrekel dan po tem, ko je predsednik ukrajinskega parlamenta Ruslan Stefančuk obiskal Nemčijo, očitno zato, da bi lobiral za dobavo težkega orožja.
Na ruskih družbenih omrežjih so se kmalu pojavili šaljivi zapisi in videi, ki so karikirali počasnost Nemčije in se norčevali in razlike med fizičnim izgledom nemškega kanclerja in njegovega gosta.
Stefančuk je pred petkovim srečanjem z nemško obrambno ministrico Christine Lambrecht dejal, da bi hitra »dobava najsodobnejše opreme Ukrajini« pripomogla k približevanju »skupne zmage« nad Rusijo.
— Špiro Seneka (@SenekaSpiro) June 5, 2022
Evo malo i ukrajinske strane. Da ne bude da neću baš ništa od njih da objavim. Samo, čekam da ovo objavi mejnstrim..
Komentar vojnika koji sve govori.pic.twitter.com/20Bbe3Dy6p
Ukrajina celo upa, da bo dobila – nemške podmornice.
»Ne izključujem prejema podmornic iz Nemčije, ker smo pripravljeni postati vzhodna obrambna meja za vso Evropo,« ni skoparil s praznimi obljubami Stefančuk.
Ukrajinski veleposlanik v Nemčiji Melnik je že večkrat napadel nemško vodstvo zaradi domnevnega pomanjkanja podpore Berlina Ukrajini v nenehnem konfliktu z Rusijo.
Prav tako je sprožil oster osebni napad na nemškega kanclerja Olafa Scholza zaradi njegove zavrnitve obiska Kijeva, da bi izkazal solidarnost z Ukrajino.
»Igrati vlogo užaljene jetrne klobase ne zveni prav državniško,« je dejal Melnik, ko je Scholz zavrnil obisk Kijeva in navedel odločitev Ukrajine, da sredi aprila zavrne obisk nemškega predsednika Franka-Walterja Steinmeierja.
Ukrajinske oblasti so namreč tedaj dejale, da nemški predsednik v Kijevu »ni zaželen« in ga obtožile, da spodbuja pretirano dobre odnose z Moskvo.
V resnici pa v Ukrajini dramatizirajo veliko preveč, kot bi bilo utemeljeno.
Nemčija se je namreč z Grčijo, kjer je 66 odstotkov ljudi proti pošiljanju pomoči Ukrajini že dogovorila, da bodo namesto Marderjev poslali stare BMP-1.
Grčija bo v zameno dobila nove.
Sicer pa je tudi Švica Nemčiji prepovedala izvoz streliva, narejenega v Švici, ki se uporablja za Marderje.
Apti strolling around the „the recaptured Severodonetsk by AFU“
— Levi (@Levi_godman) June 5, 2022
I can tell he‘s already annoyed as fuck of making these videos to dismantle Ukro lies pic.twitter.com/8pIy1Qlk9j
Švica namreč ostaja nevtralna in ima politiko nepošiljanja orožja v konfliktna območja.
Sicer pa orožje, ki se kupuje in dobiva na hitrco nikoli ne more nadomestiti dolgoletnega usposabljanja vojakov z določenim orožjem.
Zato bo vse to v Ukrajini seveda - neuspešno.