REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poročilo OZN: Iran ima dovolj urana za izdelavo jedrskega orožja, izdela ga lahko v 14 dneh

Poročilo OZN: Iran ima dovolj urana za izdelavo jedrskega orožja, izdela ga lahko v 14 dnehPredsednik Irana Ebrahim Raisi in jedrska eksplozija, pred katero vsi trepetajo... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Dogovor o pristopu ZDA k jedrskemu sporazumu na pogajanjih na Dunaju še vedno ni sprejet, medtem pa je pricurljalo poročilo OZN, ki opozarja, da bi Iran lahko dovolj jedrskega materiala obogatil - neopazno.

O tem je zunanjepolitična novinarka Laura Rozen, ki je videla zaupno poročilo OZN za ameriški radio NPR podala nekaj ocen.

Obstaja zaskrbljenost, da bi Iran lahko material obogatil oziroma ga imel dovolj za orožje, še preden bi IAEA to zaznala.

»Vedeli smo, da bo do tega prišlo, ker je IAEA - jedrski nadzornik OZN - že maja poročala Evropejcem, da je Iran zbral več kot 40 kilogramov zalog 60-odstotno obogatenega urana, ki sicer ni primeren za orožje, vendar je blizu. Če bi se tako odločil, bi Iran lahko v manj kot dveh tednih dodatno obogatil to zalogo na raven, primerno za izdelavo orožja. Težava s tem kratkim časom preboja je v tem, da se lahko pojavi med inšpekcijskimi pregledi inšpektorjev IAEA, tako da obstaja zaskrbljenost, da bi Iran lahko material obogatil oziroma ga imel dovolj za orožje, še preden bi IAEA to zaznala.«

Na vprašanje, ali bi to lahko spremenilo naravo pogajanj na Dunaju je novinarka dejala: »Bidnova administracija in druge stranke so zadnje leto na Dunaju poskušale doseči dogovor, po katerem bi se ZDA in Iran vrnili k polnemu izvajanju.

V začetku marca so v bistvu imeli osnutek dogovora, ki bi iranski jedrski program podaljšal na 6 do 9 mesecev, tako da bi preboj do materiala za jedrsko orožje trajal devet mesecev namesto dveh tednov – kjer smo danes.

Zataknilo pa se je v začetku marca, deloma zaradi ruske vojne proti UkrajiniRusija je tukaj eden od pogajalcev – in deloma zaradi nejedrske zahteve, pri kateri so se zataknile ZDA in Iran. Veste, pošiljam e-pošto pogajalcem na Dunaju in oni delajo na Ukrajini, delajo na drugih vprašanjih, tako da je to res zelo frustrirajoč in nevaren trenutek –, da ga ne morejo potisniti čez ciljno črto.«

Iranski predsednik Hasan Ruhani  Vir: Urad predsednika Irana
Nekdanji iranski predsednik Hasan Ruhani si ogleda centrifuge za bogatenje urana.  Vir: Posnetek zaslona, Urad predsednika Irana

V studiu NPR jih je zanimalo tudi, kakšen je učinek ukrajinske vojne na Iran.

Oziroma »ali Iran danes gleda na Ukrajino in misli, veste, če bi obdržali svoje jedrsko orožje, Rusija nikoli ne bi napadla, zato bi morali razviti svoje.«

Tu se je novinarka zavila v malce bolj nedoločne odgovore: »Težko je vedeti. Veste, oblikovalci iranske politike so razdeljeni in imajo veliko skrbi glede tega sporazuma. Zdi se, da je v Iranu to morda bolj v ospredju celo kot notranjepolitično vprašanje.

Ko se pogajajo, so zelo zaskrbljeni, da ne bi bili videti, kot da se pogajajo s položaja šibkosti. Lahko si predstavljate, da je na iranski strani veliko zamere glede tega, da so izvajali dogovor in da so se ZDA v času Donalda Trumpa iz njega nenadno umaknile. Torej obstaja veliko nezaupanje in to je po mojem mnenju eden od dejavnikov, zaradi katerih je sklenitev tega posla zelo težka…«

»Zato mislim, da bi bilo destabilizirajoče za svet, če bi Iran dobil jedrsko orožje. Seveda obstaja možnost za konflikt, če bo Iran poskušal prestopiti ta prag,« je dejala.

Tudi ta pogovor kaže, kako zelo je vojna v Ukrajini zapletla – in morda dokončno uničila – tudi pogajanja o jedrskem programu v Iranu.

Kar nas lahko privede do še ene vojne – spopadom med Iranom in Izraelom, ki na posreden način pravzaprav že poteka…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek