torek, 29. april 2025 leto 30 / št. 119
Anton Olaj se je poslovil z lažmi, a namesto mirnih upokojenskih dni ga čakajo - sodni postopki

Eden prvih, ki je pričakovano »odletel« že na prvi seji nove vlade je bil seveda dosedanji direktor policije Anton Olaj.
Upokojenec, ki je prišel pomagati vladi Janeza Janše in si ga je v najslabši možni luči zapomnila slovenska javnost je bil znan po popolni zvestobi Janši in vztrajanju ter zagovarjanju uporabe sile zoper mirne protestnike.
Odšel pa je tako, kot je prišel – z neresnicami.
Najslabši vodja policije in najbolj poslušen uslužbenec vlade ...
— Tone (@Tone69904832) June 3, 2022
Anton Olaj je, ne pozabimo, kmalu po svojem imenovanju na slovenski kulturni praznik na Metelkovo v Ljubljani poslal skupino policije.
Več kot 40 pripadnikov posebne policijske enote je tedaj vdrlo v avtonomno kulturno cono na Metelkovi, kjer so tolkli po vratih različnih lokalov in družbenih gibanj, ki pa so bila zaprta.
Včeraj neonacisti, danes pa še 40 policistov v polni bojni opremi na Metelkovi. Kdo jih je poslal in zakaj? Ni strahovlade? Antifašistično mesto? #NEkulturniDan pic.twitter.com/5h4t531PON
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) February 8, 2021
To brutalno akcijo oboroženih policistov v opremi za razbijanje demonstracij so uporabniki tega avtonomnega kulturnega območja razumeli kot grožnjo.
Šlo je seveda za zlorabo policije in posebnih policijskih enot za naloge, ki seveda ne spadajo med njihove glavne zadolžitve.
Še posebej zato, ker so tja poslali specialce v velikem številu in policiste, ki jih sicer uporabljajo za posebne naloge, med katere spada tudi boj proti teroristom.
Končno odhaja Simoniti,
— Jaka Žumer (@ZumerJaka) June 1, 2022
bili smo ga pošteno siti,
s svojo večno aroganco,
do kulture držal je distanco.
Prestrašil se je barve rdeče,
se odzval cvileče,
a kulturniku pogumno status odvzel,
ki ga po nobenem zakonu ne bi smel.
Baj, baj, Simoniti,
od mojega stopala do tvoje riti.
Takšnih zlorab, ki so se nato zaostrile v uporabo vodnih topov in ogromnih količin solzivca proti mirnim demonstrantom je bilo nato še ničkolikokrat.
Policija je pod vodstvom Olaja drastično kaznovala tudi ljudi, ki so na javnih mestih jedli bureke ali rogljičke.
Olaj je vse te postopke neresnično prikazoval kot upravičene.
Toda potem, ko ga je nova vlada pod vodstvom Roberta Goloba razrešila na prvi seji, je dosedanji generalni direktor policije Anton Olaj javno precej drugače ocenil svoje delo.
Zapisal je, da je policijo vodil »častno in z vso odgovornostjo« ter izboljšal zaupanje javnosti v njeno delo.

Vlada Roberta Goloba je na Olajevo mesto začasno imenovala nekdanjega direktorja uprave kriminalistične policije Boštjana Lindava.
Ta je bil kmalu po prihodu Janševe vlade razrešen z mesta direktorja uprave kriminalistične policije.
Posegi v človekove pravice so se dogajali na podlagi odlokov in to je pravno barbarstvo, pravi Tatjana Bobnar.
— Viljem #zanapredek (@Scanius) May 30, 2022
»Pred operativnimi izzivi se nisem umikal, temveč s sodelavci iskal in našel strokovne rešitve, ki so rezultirale v visoki stopnji varnosti,« je ne da bi zardel zapisal Anton Olaj ob svoji razrešitvi.
In v isti sapi poudaril, da je to razvidno iz javno objavljenega Poročila o opravljenem delu policije za leto 2021.
Protestniki pa niso dobili kazni za udeležbo, niti za hupanje ... niti za nič. Pod Janševo vlado pa ... položnice za 34.000 evrov.
— Jaka Žumer (@ZumerJaka) June 4, 2022
Pohvalil se je tudi z »izboljšanjem zaupanja javnosti v delo policije, ki ostaja faktor stabilnosti in miru.«
Gre seveda za notorno neresnico, saj je zaupanje javnosti v delo policije v času Olajevega vodenja v primerjavi s prejšnjim obdobjem - strahovito padlo.
Malenkostni popravek zaupanja navzgor v zadnjem času, ko je bila na obzorju že nova vlada pa seveda ni razlog za samohvalo.
— Viljem #zanapredek (@Scanius) June 2, 2022
Ob tem se je Olaj zahvalil in pohvalil vse v policiji, ki so »z nesebičnim delom prispevali k varnosti«.
Svojemu nasledniku pa je zaželel uspešno delo.

Toda javnost ne bo pozabila, da je policija prav pod vodstvom Antona Olaja večkrat agresivno nastopila proti protestnikom, tudi z obširno uporabo solzivca.
Slovenska policija naj bi bila profesionalna, odgovorna in nevtralna.
— Državljan D (@DrzavljanD) February 1, 2021
Imenovanje novega generalnega direktorja policije vse to postavlja pod vprašaj. Zakaj Anton Olaj deli neonacistične vsebine in na družabnem spletu sledi slovenskim neonacistom?
Več na https://t.co/mOO51tWb6u pic.twitter.com/AvigV8PeWQ
Komisija državnega zbora, ki preiskuje domnevno politično vmešavanje v delo policije, je konec aprila zoper Olaja in nekdanjega generalnega direktorja policije Antona Travnerja vložila kazensko ovadbo.
Olaj pa se je še pred tem zaradi uveljavljanja sindikalnih pravic večkrat sprl tudi s Policijskim sindikatom Slovenije.
Kaj pa kršenje ustave z izmišljeni I odloki, 2 leti maltretira ja naroda, diskriminacijo v vseh državnih zavodih, zavajanje naroda skupaj z NIJZ in Vlado, namesto da ste ščitili Slovence, ste ščitili Genocidne funkcionarje, sokrivi ste zločina zoper človeštvo .
— Taya King (@KinkTatjana) June 2, 2022
Dosedanji generalni direktor policije je veliko prahu dvignil tudi, ko je decembra lani zaradi zapisa na Twitterju popolnoma nestrokovno ovadil nekdanjega predsednika državnega zbora Pavla Gantarja.
Največji udarec za Olaja pa je zagotovo dejstvo, da se je na mesto notranje ministrice povzpela Tatjana Bobnar, na katero je SDS pritiskala v času svoje vlade.
In celo pred tem, Olaj pa je bil nato podaljšana roka in prostovoljen izvrševalec te politike zlorabe pooblastil.
Nekdanja generalna direktorica policije Tatjana Bobnar je že pred preiskovalno komisijo, ki je preiskovala sume političnega vmešavanja v delo policije dejala, da je deležna političnih pritiskov pri svojem delu.
Izpovedala je, da je bila deležna šikaniranja s strani generalnega direktorja policije Antona Olaja, hkrati pa medijskega pogroma.
Pred kamere je sama stopila Tatjana Bobnar, torej brez predhodnika Aleša Hojsa, do njegovega delovanja pa bila precej ostra. Dejala je, da smo bili priča pravnemu barbarstvu.https://t.co/T66KE2LBNq
— DanielS (@MrZilliqa) June 3, 2022
Dva dni potem, ko je bila 8. decembra lani prvič zaslišana pred komisijo, je bila na letnem razgovoru pri Olaju, ki jo je po njenih besedah zasliševal o vsaki izjavi, ki jo je podala pred komisijo DZ.
V uradnem zapisu razgovora ta del ni naveden, pravi Bobnarjeva, zato se sama pod zapis ni podpisala.
Bobnarjeva je tudi dejala, da se po »hodnikih Litostrojske« govori, da ima »poseben tretma«, saj da naj bi bil »nekdo posebej zadolžen, da išče napake v vseh mojih preteklih dejanjih,« ko je bila generalna direktorica policije.
Takega odnosa naj bi bili deležni tudi vsi, ki so bili skupaj z njo imenovani v delovno skupino za migracije, ki se je je popularno imenovala »Tacenska kazenska kolonija.«
Šikanirani pa so bili zato, ker »smo povedali svoje mnenje, ker smo se upali postaviti za zakonito delo policije.«

Bobnarjeva je povedala, da je marsikaterega policista bilo ob ravnanjih policije sram.
In da po blagohotnem ravnanju vodstva policije z rumenimi jopiči »policisti ne vedo, kaj je prav in kaj narobe.«
Potrdila pa je tudi, da ji je tedanji v. d. generalnega direktorja policije Anton Travner na primopredaji poslov povedal, da je »dobil na Gregorčičevi dva pogoja, da mora zamenjati direktorja kriminalistične policije Boštjana Lindava in direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darka Muženiča.«
Kje so vsa ta leta bili, spali in živeli vsi ti oboževalci domobrancev, fašistov in nacistov ?
— Bojan Žvižej (@BojanZvizej) May 7, 2022
Iz katerih mišjih lukenj so prilezli ?
Pa uniforme, pa rumeni jopiči, pa invazija rasizma, šovinizma, homofobičnost, oboževanje Breivika...
Borut se pa fotka, Twito pa twita.
Cool
Prav zato je poslanka Nataša Sukič iz Levice predlagala, da se zoper notranjega ministra Aleša Hojsa in generalnega direktorja policije Olaja poda kazenska ovadba zaradi izrazitih elementov šikaniranja na delovnem mestu.
Zoper Olaja pa še ovadbo zaradi oviranja pravosodnih in drugih organov.
Rudi Medved, predsednik parlamentarne preiskovalne komisije, je nato naznanil, da bo »komisija na specialno državno tožilstvo poslala naznanitev suma kaznivega dejanja zaradi oviranja dela državnega organa, skratka ovadila bo generalnega direktorja policije.«
Ministrica mag. Tatjana Bobnar je danes prevzela posle na Ministrstvu za notranje zadeve (@mnz_gov_si).
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 2, 2022
Življenjepis ministrice: https://t.co/tMtcEljWFj https://t.co/g4QGX8HyEw pic.twitter.com/pqIEEeaBC3
Olaj naj namreč ne bi izbiral sredstev za obračunavanje z zaposlenimi na policiji.
Tudi neposredno naj bi oviral delo preiskovalne komisije, kar je po Medvedovih besedah kaznivo dejanje.
Jaša Jenull ne bo plačal nič,
— Jaka Žumer (@ZumerJaka) June 4, 2022
ker ni zagrešil nič,
že zdavnaj je ustavno sodišče
zavzelo takšno stališče.
A priti je morala nova vlada,
vlada, ki ima ljudi rada,
odpravila je kazni,
ki naložili so mu jih blazni.
Če nas čakajo novi protesti,
vztrajali bomo pri svobodni vesti.
Zaradi žaljivega obrekovanja in diskreditiranja komisije pa so ovadili tudi tedanjega državnega sekretarja zadolženega za nacionalno varnost v Janševem kabinetu Žana Mahniča.
In to je pravo stanje, v katerem Anton Olaj zapušča policijo.
Zapušča jo kot s strani javnosti in velikega dela policistov osovražen in večkrat ovaden nekdanji direktor, ki ga sedaj, namesto mirnih upokojenskih dni, čakajo številni odhodi na sodišča.