REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V naftno-plinskem sporu poraženi EU ponujajo »ameriški zavezniki« nov zastrupljeni sadež – carine na rusko nafto

V naftno-plinskem sporu poraženi EU ponujajo »ameriški zavezniki« nov zastrupljeni sadež – carine na rusko naftoZDA in EU, kot ju vidi Global Times. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ministri Evropske unije, pristojni za evropske zadeve, so se v ponedeljek sestali na zasedanju v Bruslju, v ospredju katerega so bile priprave na vrh voditeljev držav članic prihodnji teden.

V sporu z Rusijo o plačevanju plina z rublji je Evropska unija doživela uničujoč poraz. Da je Bruselj v nekakšni »slepi ulici«, ko gre za napovedani naftni embargo dokazuje tudi zadnji predlog ZDA.

Vrh bo posvečen Ukrajini, razpravljali pa bodo tudi o ukrepih za soočanje s posledicami vojne.

Ministri EU so ob tem opravili razpravo o vladavini prava na Madžarskem.

Na zasedanju so ministri, pristojni za evropske zadeve, obravnavali osnutek sklepov izrednega vrha EU, ki bo prihodnji ponedeljek in torek v Bruslju, navajajo viri pri EU.

Obravnavali so tudi predloge Komisije glede vlaganj v obrambo in njen predlog načrta za odpravo odvisnosti od ruskih energentov REPowerEU.

Znano je, da poskuša EU zmanjšati odvisnost od ruskih energentov – toda manj znano je, da bo do konca leta to odvisnost lahko realno zmanjšala le za 13 odstotkov, čeprav je želi zmanjšati za dve tretjini.

V zvezi s tem niti ne presenečajo opozorila analitikov, da bo »vojaškega konflikta v Ukrajini konec veliko prej, preden bo EU našla alternative ruskemu zemeljskemu plinu; medtem bodo evropska gospodarstva uničena zaradi pomanjkanja goriva in surovin, velikega pritoka beguncev in visokih cen energije.«

Zato se zdi še kako na mestu vprašanje: »Ali lahko EU preživi takšno krizo?«

V razpravi o Ukrajini so ministri spregovorili tudi o šestem paketu sankcij proti Rusiji, ki zaradi veta Budimpešte - še vedno ni bil sprejet.

Madžarska namreč pred uvedbo sankcij želi videti, kakšne rešitve za energetsko krizo in draginjo načrtuje EU.

Do zdaj očitno ni prejela zadovoljivega odgovora, ker se veto na šesti paket sankcij proti Rusiji tudi po današnjem sestanku - nadaljuje.

Zadnja točka zasedanja je bila zaslišanje Madžarske v okviru 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici temeljnih evropskih vrednot.

Toda EU je svoj najbolj uničujoč poraz v plinsko-naftnem sporu z Rusijo doživela že 17. maja, ko je bilo znano, da je do tega dne dvajset podjetij iz Evropske unije že odprlo račune v Gazprombanki v rubljih.

Tistim državam, ki plina niso želele plačevati v rubljih pa je Rusija dotok plina ustavila.

Evropska unija, kjer so še v začetku meseca prevladovale ostre izjave kako je plačevanje plina v rubljih »nezakonito« in predstavlja »kršenje sankcij EU« je nato sprejela navodilo, ki članicam omogoča, da še naprej kupujejo ruski plin in izpolnjujejo zahtevo Moskve, da se plin plačuje v rubljih, ne da bi pri tem kršile sankcije.

Evropska komisija je namreč na zaprti seji svoje člane obvestila, da novo navodilo dovoljuje, da lahko podjetja v Gazprom banki odprejo posebne račune in plin plačujejo v dolarjih ali evrih, vendar bodo morali zahtevati potrdila, da so poravnala pogodbene obveznosti.

Če bodo podjetja, ki kupujejo ruski plin, izpolnila te pogoje, se ne bo štelo, da so kršila sankcije, ki jih je proti Rusiji uvedla Evropska unija, je zapisano v navodilih, je poročal Tass.

Bloombergov vir je navedel, da je bilo med srečanjem veliko nesoglasij, saj so načrt podprle Nemčija, Madžarska, Francija in Italija, Poljska pa je podvomila o zakonitosti takšne odločitve.

Nekatere države so bile nezadovoljne, ker novo navodilo izrecno ne določa, ali lahko evropska podjetja odprejo rubeljske račune v banki Gazprom Bank. Evropska unija je to doslej obravnavala kot kršitev sankcij, a v novem navodilu tega ne piše, je dodal Bloomberg.

Bloomberg je tudi poročal, da je približno 20 evropskih podjetij, ki kupujejo ruski plin, že odprlo namenske račune v banki Gazprom Bank, še 14 pa jih je banko zaprosilo za potrebno dokumentacijo. Gre za hud poraz Bruslja v plinskem sporu s Kremljem, o katerem so poročali mediji po vsem svetu – razen v državah članicah EU…

Ustavljen plin....
Rusija je nekaterim državam (Bolgariji, Poljski, Finski ...) že ustavila dobavo plina. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ne pozabimo, da je še konec aprila predsednica Evropske komisije Ursula von der Layen evropski energetski sektor glede poslovanja z »Gazpromom« izrecno opozorila, da naj ne odpirajo računov v banki ruskega plinskega giganta in ne sodelujejo pri preračunavanju evrov v rublje.

Vodilni dobavitelji nemškega, italijanskega in drugih nacionalnih trgov znotraj EU so se takrat znašli pred dilemo - ali naj ubogajo politični diktat Bruslja, ko bodo konec maja prispeli računi Gazproma, ali pa naj tvegajo usodo Poljske in Bolgarije, ki so ju v Rusiji takoj izključili iz dobav, potem ko sta državi zavrnili nov plačilni sistem.

Nato je Gazprom olajšal razmere evropskim komitentom (o tem, kdo določa menjalni tečaj dveh valut), z napovedjo, da v to valorizacijo denarja ne bo vključena Centralna banka Rusije, ki je pod sankcijami Zahoda, ampak da se bodo transakcije evrov v rubljih izvajale prek računa pri Ruski nacionalni klirinški hiši.

Italijanski premier Mario Draghi je pred hitrimi manevri številnih evropskih energetskih podjetij, nepripravljenih na izpad iz plinskega posla z Rusi, dejal, da nikjer ne piše, da je prepovedano nadaljevati z nakupi plina iz Rusije.

V slepi ulici pa je tudi naftni embargo proti Rusiji. Zunanji minister Madžarske trdi, da Budimpešta »še ni prejela resnega predloga EU« o tem, kako naj se reši odvisnosti od ruske nafte.

Po navodilih Bruslja bi morala evropska energetska podjetja dati »jasno izjavo«, da pri plačilih v evrih ali dolarjih menijo, da so njihove obveznosti iz obstoječih pogodb izpolnjene. Komu naj bi zadevna podjetja dala to »izjavo« in kdaj, pa ostaja nejasno.

V slepi ulici pa je tudi naftni embargo proti Rusiji.

Zunanji minister Madžarske Péter Szijjártó trdi, da Budimpešta »še ni prejela resnega predloga EU« o tem, kako naj se reši odvisnosti od ruske nafte.

Szijjártó je dejal, da potrebuje EU najmanj pet let in najmanj med 15 in 18 milijard evrov novih naložb, da se odreče napovedanemu vetu na »šesti paket« sankcij proti Rusiji, ki bi prepovedal uvoz ruske nafte. Budimpešto zelo zanima, koliko tega denarja je pripravljena zagotoviti EK.

V Bruslju pričakujejo, da bi lahko temo naftnega embarga rešili na neformalnem srečanju voditeljev EU 30. in 31. maja, toda to je malo verjetno.

Putin se lahko ob tem samo zadovoljno smeji...

Da je Bruselj v nekakšni »slepi ulici«, ko gre za napovedani naftni embargo dokazuje tudi zadnji predlog ZDA.

Uradni Washington je namreč predlagal, da naj evropske države uvedejo carine na rusko nafto kot hitrejšo alternativo popolnemu naftnemu embargu.

O tem naj bi razpravljali tudi na vrhu G-7 med 26. in 28. junijem 2022 v gradu Elmau v južni Bavarski.

Toda Rusija je že sporočila, da bodo višje stroške nafte tudi v tem primeru plačali kupci.

Rusija je že sporočila, da bodo višje stroške nafte tudi v primeru carin, ki jih Evropi vsiljujejo Američani - plačali kupci.

Viri iz Rima pa poročajo, da konsenza ne bo mogoče doseči niti pri carinah na rusko nafto ali plin.

Sredi tega vzpona je EK v prvi uradni oceni po izbruhu konflikta v Ukrajini letos močno znižala oceno gospodarske rasti v evrskem območju (na 2,7 odstotka) in drastično dvignila pričakovano stopnjo inflacije (na približno 6,1 odstotka).

Vsi ti ukrepi Bruslja namreč neposredno škodijo - gospodarski rasti EU.

ZDA s svojo politiko in predlogi sankcij proti Rusiji zato res, kot to v svoji karikaturi (na začetku besedila) vidi Global Times, z begunci, pomanjkanjem hrane in višjimi cenami hrane zabada v hrbet svojo zaveznico EU.

In se ji ob tem še hinavsko dobrika...

Po drugi strani je bil na finančnih borzah letos za najuspešnejšo valuto razglašen prav ruski rubelj z 21-odstotno rastjo vrednosti glede na evro in 15-odstotno rastjo glede na ameriški dolar…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek