REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Preplačano: Cena boxerjev narasla od 3,7 na 7,6 milijona evrov, ali zato Tonin tako hiti s podpisom pogodbe?

Preplačano: Cena boxerjev narasla od 3,7 na 7,6 milijona evrov, ali zato Tonin tako hiti s podpisom pogodbe?Jasno je le, da je Tonin - preplačal boxerje... Vir: Twitter, posnetek zaslona

Te dni smo končno izvedeli, koliko naj bi Slovenija plačala za nakupe osemkolesnikov tipa boxer.

Podjetje, od katerega kupujejo oklepnike boxer je v primeru Grčije za podkupovanje porabilo 37 milijonov evrov.

Janševa vlada bo za nameravani nakup 45 osemkolesnikov tipa boxer odštela 343,4 milijona evrov skupaj z DDV, so sporočili z obrambnega ministrstva (MORS) takoj po odločitvi ustavnega sodišča, da prepoved referenduma o sporazumu z organizacijo OCCAR ni v neskladju z ustavo.

Skupna cena vsebuje tudi razvojne stroške in stroške projektnega managementa v višini 19,25 milijona evrov.

Vozila naj bi Slovenija dobila do leta 2026.

Prva dobava je predvidena v prihodnjem letu, in sicer naj bi Slovenska vojska dobila eno vozilo.

Nato devet vozil v letu 2024, glavnino, 22 vozil leta 2025, leta 2026 pa še 13 vozil.

Na MORS-u tudi zagotavljajo, da »provizij in posrednikov pri poslu ni bilo.«

Ob tem je še vzvišeno pozval Goloba, da 'naj si pride na obrambno ministrstvo pogovoriti s strokovnjaki, da mu pojasnijo, zakaj je posel koristen' in izrazil upanje, da bo 'Golob kot razumen človek to sprejel'. V tem Toninovem izvajanju seveda ni nič razumnega. Razumno je, da vlada, ki je doživela poraz na volitvah take posle prepusti tisti, ki ima zaupanje ljudstva.

»Dodatno k temu je bila dogovorjena fiksna eskalacijska klavzula, ne glede na podražitve materialov in energentov. Višanje cen je v pogodbi tako omejeno na največ 2,8 odstotka na leto,« so izpostavili v sporočilu za javnost.

Odhajajoči obrambni minister Matej Tonin je kmalu zatem napovedal podpis pogodbe »še v tem mesecu«.

Ob tem je še vzvišeno pozval mandatarja za sestavo nove vlade Roberta Goloba, da naj si pride na obrambno ministrstvo pogovoriti s strokovnjaki, da mu pojasnijo, zakaj je posel koristen in izrazil upanje, da bo Golob kot razumen človek to sprejel.

V tem Toninovem skrajno arogantnem izvajanju seveda ni nič razumnega.

Razumno je, da vlada, ki je doživela poraz na volitvah take posle prepusti tisti, ki ima zaupanje ljudstva.

Vse to pa je seveda sporno.

Prvič zato, ker po mnenju Levice aktualna vlada nima več legitimnosti za sprejemanje tako pomembnih razvojnih odločitev, kot so visoke investicije v nakup orožja.

Prepričani so, da je treba nesmiselne nakupe orožja zaustaviti.

Boxer
Boxer. Vir: Posnetek zaslona

Najverjetnejši mandatar Robert Golob je šefa NSi Mateja Tonina že pozval, naj se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb. Toda Tonin se je očitno odločil, da novi, Golobovi vladi prične metati polena pod noge.

Najverjetnejši mandatar Robert Golob je šefa NSi Tonina že pozval, naj se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb. Toda Tonin se je očitno odločil, da novi, Golobovi vladi prične metati polena pod noge.

Ob tem pa je večina javnosti šla popolnoma mimo drugega dela problema.

Namreč, da Slovenija kupuje »boxerje« po izjemno zasoljeni ceni.

Da provizij ni bilo z izjavo Tonina še ni dokazano, še posebej zato, ker je sklepal posle s podjetjem, ki je bilo že obsojeno zaradi izplačevanja provizij.

Dodaten problem pa je cena – ta se je sedaj dvignila na praktično 8 milijonov evrov za vozilo!

Na obrambnem ministrstvu ocenjujejo, da je pridružitev večnacionalnemu programu Boxer, v katerem so Nemčija, Nizozemska, Velika Britanija in Litva, v okviru OCCAR-ja za Slovenijo »najustreznejši postopek.«

Na MORS-u namreč »nimajo potrebnih izkušenj z mednarodnimi razpisi za nakup orožja«, ki jih po besedah Mateja Tonina pogosto spremljajo pritiski in posredniki.

Pri OCCAR-ju, tako Tonin - ne bo »ne posrednikov in ne provizij.«

Toda zadeva je iz več razlogov zelo sporna.

Najprej je seveda neresnica že navedba, da OCCAR ne zahteva provizij.

Seveda jih zahteva in država, ki pristopi k programu mora provizije tudi plačati.

Naši viri navajajo, da so provizije (OCCAR-ju) v tem primeru običajno triodstotne.

Oklepniki Boxer in tanki Leopard
Oklepniki boxer in tanki leopard. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Druga sporna zadeva pa je naraščanje cene boxerjev, ki jih sicer večinoma izdeluje nemško podjetje, ki je bilo že v preteklosti obsojeno zaradi korupcije.

Na to so opozorili predvsem poslanci Levice.

V zadnjih nekaj letih, od kar je ponudba na mizi, se je cena oklepnikov dvignila iz začetnih 207 milijonov evrov na današnjih 343,4 milijonov evrov!

Glede na to, da bi minister Tonin zdaj rad kupil manj vozil, kot je bilo predvideno na začetku, je cena za posamezno vozilo zrasla za več kot 100 odstotkov, iz 3,7 na 7,63 milijonov evrov za vozilo.

Danes je jasno, da je MORS res zavajal javnost. Po njihovi oceni naj bi bila cena »4 milijone evrov brez DDV«, in to »skupaj z oborožitvijo«, pri čemer so se zaščitili s frazo, da »bo končna cena BKV 8x8 znana po izvedenih tehničnih usklajevanjih.«

Cene oklepnikov so bile najprej takšne: 56 vozil za 207 milijonov evrov, kar je 3,7 milijona na vozilo, nato 48 vozil za 306 milijonov evrov, kar pomeni 6,3 milijona evrov na vozilo, nato pa 53 vozil za 412 milijonov evrov, kar pomeni 7,4 milijona na vozilo.

Na koncu je Slovenija pristala na 45 vozil za 343,4 milijona evrov, kar pomeni 7,63 milijona evrov na vozilo!

To pomeni, da se število vozil neprestano zmanjšuje (nazadnje za osem vozil!), kljub zmanjševanju končne vsote pa se cena na posamezno vozilo - povečuje.

»Razbitih oklepnikov Oshkosh najbrž še popravili niso, pa minister Tonin že hiti z nabavo osemkolesnikov boxer za 412 milijonov. Še pred volitvami se mu mudi s podpisovanjem vseh mogočih orožarskih pogodb in povzročanjem škode, kjer in kolikor je le lahko. Nesmiselne orožarske nabave je treba odpovedati: res je, da smo bogata družba, a ne dovolj, da bi hranili vojaško-industrijske korporacije na račun skupnosti,« je ob tem opozarjal poslanec Levice Miha Kordiš.

Robert Pavšič (LMŠ) pa je poudarjal, da sporazum predvideva popolno imuniteto za predstavnike OCCAR-ja.

Še zmeraj ni jasno niti, kaj je s protikorupcijsko klavzulo in kakšen bo strošek letnega rednega servisa teh vozil.

Ob tej aferi smo že leta 2018 tudi opozorili, kaj zadnja dva nakupa opreme za Slovensko vojsko (SV) povezuje, kar je namreč večina kritikov spregledala.

Model boxerja
Model Boxerja. Vir: Posnetek zaslona

To pa je - prav metoda nakupa.

Med štirimi metodami nakupa vojaške opreme se je namreč v primeru ameriških Oshkosh in nemških boxerjev Janševa vlada odločila za model neposrednega naročila drugi vladi.

Skratka, očitno je, da so se slovenske vlade po aferi Patria naučile samo eno -, da so javni razpisi »nevarni« in da je bolje orožje kupovati brez njih.

To pa po oceni poznavalcev izključuje konkurenco in dviguje ceno nakupov.

Tudi odgovorni z MORS-a so za Insajder.com zatrjevali, da bo vsako vozilo boxer, pri katerih vztraja slovenska vlada, stalo okoli 4 milijone evrov. In takrat smo zapisali, da bodo 'v resnici stali bistveno več.' Imeli smo prav.

In to dviguje ceno.

Tudi odgovorni z MORS-a so za Insajder.com zatrjevali, da bo vsako vozilo boxer, pri katerih vztraja slovenska vlada, stalo okoli 4 milijone evrov.

In takrat smo zapisali, da bodo »v resnici stali bistveno več.«

Organizacija OCCAR namreč izdeluje samo eno vozilo BKV 8x8 – večinoma nemški boxer.

Tako Slovenija ne bo mogla nabaviti vozil na trgu, kjer bi ob konkurenci več proizvajalcev lahko dosegla nižje cene.

Po drugi strani pa se je z odločitvijo za nabavo večinoma nemških vozil znamke boxer proizvajalca Rheinmetall, ki je bil v Nemčiji že pravnomočno obsojen zaradi podkupovanja v Grčiji, kjer so izplačali za 37 milijonov evrov podkupnin, Janševa vlada odločila za potezo, ki nikakor ni v skladu z njenimi zavezanostmi o pregonu korupcije ter transparentnosti.

V Litvi so 88 boxerjev kupili za 390 milijonov evrov. To pomeni 4,43 milijona evrov za vozilo.

»Slaba posledica te odločitve je predvsem visoka cena; ob tem, da tudi OCCAR zahteva provizijo (praviloma 3 odstotke), bo hkrati vsako vozilo od sedaj predvidene vsote dražje za okoli 1,5 – 2 milijona evrov, morda pa še več,« smo zapisali leta 2018.

Danes je jasno, da je MORS res zavajal javnost.

Po oceni MORS-a naj bi bila cena »4 milijone evrov brez DDV«, in to »skupaj z oborožitvijo«, pri čemer so se zaščitili s frazo, da »bo končna cena BKV 8x8 znana po izvedenih tehničnih usklajevanjih.«

Toda cena teh vozil z oborožitvenimi postajami je veliko višja - kot priznavajo danes: 7,63 milijona evra.

Zaradi dvigovanja cen pa bo na koncu verjetno še višja.

Oklepnik Boxer
Oklepnik boxer. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Vsako vozilo boxer je namreč, kot vidimo sedaj, najmanj 2 milijona evrov dražje od predhodno 'izbranih' vozil Patria AMV, vozil Piranha - 5 (GDELS) ali drugih podobnih vozil s podobnimi lastnostmi, isto pa velja tudi za oborožitvene postaje.

Boxerji brez oborožitvene postaje (ne pa »z oborožitvijo« kot trdi MORS) stanejo okoli 3,5 milijona evrov, z okoli 2,5 milijona evrov vredno oborožitveno postajo pa je njihova realna cena okoli 6 milijonov evrov.

Slovenija pa bo celo to, že bistveno visoko ceno preplačala še najmanj z 1,63 milijona evra po kosu. To z drugimi besedami pomeni, da je Slovenija vozila preplačala z najmanj 73,35 verjetno pa celo 100 milijonov evri.

Če bi res vsako vozilo (s topovi in minometi) stalo enako, komaj 4 milijone evrov, bi to pomenilo najmanj 448 milijonov evrov za dve SrBBSk.

Najhuje je to, da Slovenija drago kupuje vozila, ki bi jih na trgu lahko dobila za okoli 2 milijona evrov po kosu – ceneje, ob tem pa bo vsako vozilo, po ocenah poznavalcev, ki dobro poznajo gibanje cen na trgu oklepnikov, preplačali še 1,63 milijona evrov.

V resnici pa bo strošek na koncu bistveno večji in bo zagotovo presegel 600 milijonov evrov ali celo več.

Ampak to ni najhuje.

Najhuje je to, da Slovenija drago kupuje vozila, ki bi jih na trgu lahko dobila za skoraj 2 milijona evrov po kosu – ceneje (!), ob tem pa bo vsako vozilo, po ocenah poznavalcev, ki dobro poznajo gibanje cen na trgu oklepnikov, preplačali še 1,63 milijona evrov.

To pomeni 106 + 73,35 = 180 milijonov evrov preveč.

V ta znesek pa se seveda hitro skrijejo velike provizije – in ne samo za OCCAR običajne, triodstotne.

Za ta denar bi dobili vsaj tri nove bolnišnice.

Takšne cene ob dejstvu, da je podjetje, od katerega kupujejo oklepnike boxer v primeru Grčije za podkupovanje porabilo 37 milijonov evrov - na ta posel mečejo velike sence že sedaj.

Golobova vlada ima vso pravico, da posel pregleda in ustavi.

Če pogodbo Tonin podpiše pa tvega ne samo temeljit pregled posla, pač pa tudi svojo politično kariero, saj bo po tem koraku v prihodnjih vladah, tudi ko oddela svojo pokoro v opoziciji - verjetno še dolgo nezaželen partner.

Če bo pa čakal na novo Janševo vlado, pa bi se glede na referendumsko glasovanje zoper Janšo na zadnjih volitvah - lahko res kar načakal...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek