petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Po ustavitvi plina Poljski in Bolgariji naj se pripravijo še Hrvaška, Danska, Nizozemska in Francija…
Po tem, ko sta Bolgarija in Poljska ostali brez ruskega plina, bo naslednje na seznamu glede prekinjenih dobav ruskih energentov dansko podjetje Orsted, ki prek Severnega toka odkupi do 2 milijardi kubičnih metrov plina na leto, napoveduje Aleksej Grivac, namestnik generalnega direktorja Sklada za nacionalno energetsko varnost, poroča ruski časnik Izvestija.
Vodja Centra za razvoj energetike Kiril Melnikov meni, da bo po Danski še nekaj držav zavrnilo plačilo v rubljih in tako ostalo brez oskrbe.
Russia’s gas giant Gazprom reports its highest-ever annual income for 2021, when natural gas prices soared during Europe’s worst energy crunch in decades https://t.co/Pe9IH9zp7P
— Bloomberg Energy (@BloombergNRG) April 28, 2022
»V zadnjem mesečnem poročilu smo domnevali, da bodo Litva, Nizozemska, Hrvaška in tudi Francija z veliko verjetnostjo zavrnile plačilo v rubljih«, je poudaril Melnikov.
OOPS! #Germany's inflation unexpectedly accelerates from 7.3% in March to 7.4% in Apr, highest since Oct 1981. pic.twitter.com/FtgHl3Ie47
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) April 28, 2022
»S političnega vidika je ključno stališče Nemčije, ki še ni določeno, po naši oceni je za to potrebno več dni. Po obsegu nakupov je pomembna tudi Italija, ki se je pripravljala na zavrnitev ruskega plina, a je hkrati zavzela nevtralno stališče do prehoda na plačilo v rubljih. Če bodo nemška podjetja še naprej plačevala, lahko Gazprom izgubi do 20 odstotkov svojega obsega dobave, vendar bo cena narasla na enak način«, opozarja Kiril Melnikov in ruskega Centra za razvoj energetike.
- Which countries rely most on Russian gas?
— Agathe Demarais (@AgatheDemarais) February 25, 2022
• Hungary, Czech Rep, Latvia, Slovakia, Italy top chart (all oppose sanctions on Russian gas)
• Sweden, Denmark, Slovenia, Croatia least reliant
• Shows how fear of shooting itself in foot explains country-level sanction policy pic.twitter.com/7Np9X4YxQC
Kako bo ravnala Slovenija, smo že včeraj vprašali odhajajočo vlado Janeza Janše (ki danes o tem razpravlja) in predsednika Gibanja Svoboda.
Odgovorov še nismo prejeli.
Does nobody understand that the war in Ukraine is really, really bad for Europe and the US and really, really beneficial for the world's rising powers? pic.twitter.com/bo5tuJ6vO8
— Sharmine Narwani (@snarwani) April 28, 2022
Slovenija enako kot Hrvaška sicer ni več zelo odvisna od ruskega plina, kar je seveda dobro.
Ni pa dvomov, da se bo na ruskem seznamu v primeru zavrnitve plačevanja v rubljih znašla tudi Slovenija, ki je do Rusije v zadnjem času potegnila veliko neproporcionalnih in sovražnih potez, Janševa vlada pa je že doslej zavračala plačilo v rubljih.
Ob nadaljevanju te politike bo Slovenija pač »žicala« (dražji) plin od de facto posrednikov – predvsem Madžarske in Avstrije, ki s plačevanjem v rubljih nimata prav nobenih težav.