REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Okoli 400 tujih plačancev na udaru ruskih bomb v Azovstalu, če preživijo, bodo »živi zakopani«

Okoli 400 tujih plačancev na udaru ruskih bomb v Azovstalu, če preživijo, bodo »živi zakopani«Bombnik Tu-160. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Rusija je objavila podatke o tujih plačancih v Ukrajini.

Najštevilčnejša je skupina tujih borcev (1717), ki je prispela iz Poljske, okoli 1500 pa jih je iz ZDA, Kanade in Romunije.

Po njihovih podatkih naj bi okoli 400 tujih borcev ostalo ujetih v Mariupolu. Oblasti v Kijevu so namreč zavrnile njihovo predajo.

Rusko obrambno ministrstvo navaja, da se je v Ukrajini doslej borilo 6824 tujih plačancev iz 63 držav. Od tega jih je bilo 1035 »uničenih« oziroma ubitih, nekaj tisoč pa jih je še ostalo.

Štiristo tujih borcev je ujetih v Mariupolu, na območju železarne Azovstal, kjer se tudi 30 metrov pod zemljo nahaja 24 kilometrov podzemeljskih tunelov, v katerih se skrivajo pripadniki neonacističnih bataljonov.

Najštevilčnejša je skupina tujih borcev (1717), ki je prispela iz Poljske, okoli 1500 pa jih je iz ZDA, Kanade in Romunije.

Do 300 jih je prišlo iz Združenega kraljestva in Gruzije, 193 pa jih je prispelo iz območij Sirije, ki so pod turškim nadzorom.

Spodaj je vidno eno od oporišč Azovcev, ki so ga zapustili.

Te številke je v nedeljo sporočil tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva generalmajor Igor Konašenkov.

Po generalovih besedah ​​so ruske sile ubile 1035 tujih plačancev, 912 pa jih je pobegnilo iz Ukrajine.

Ostalih 4877 je ostalo aktivnih v mestih Kijev, Harkov, Odesa, Nikolajev in Mariupol. Nekateri imajo srečo, kot britanski plačanec spodaj, da so si še pravočasno rešili glavo.

Približno 400 teh tujih borcev je še vedno vključenih v ukrajinske nacionalistične bataljone v obleganem pristaniškem mestu Mariupol, je dejal Konašenkov.

Ker je večina mesta pod ruskim nadzorom, so se te sile vkopale v obsežno metalurško tovarno Azovstal, ogromen tovarniški kompleks iz sovjetskih časov, ki se razprostira na 11 kvadratnih kilometrih.

»Večina je državljanov evropskih držav, pa tudi Kanade,« je dejal Konašenkov in dodal, da so ruske sile prestregle radijsko komunikacijo iz elektrarne v šestih tujih jezikih.

Po predaji več kot 1000 pripadnikov ukrajinske 36. brigade marincev v jeklarni Iljič v Mariupolu v začetku tega tedna je ruska vojska branilcem v Azovstalu ponudila zadnjo priložnost, da odložijo orožje in se predajo v nedeljo zjutraj.

Vsem je obljubila, da jim bo »zagotovljena ohranitev življenja«.

»Naj vas spomnim, da tuji plačanci po mednarodnem humanitarnem pravu nimajo statusa 'borcev',« je dejal Konašenkov.

Do takšne predaje ni prišlo, v nedeljo popoldne pa je bilo v bližini tovarne že slišati velike eksplozije. Tovarno bodo sedaj bombardirali z velikimi bombami strateških bombnikov, in vakumskimi bombami, nato pa bodo »očistili teren.«

Tisti, ki bodo zavračali predajo, bodo, celo če preživijo živi zakopani.

»Naj vas spomnim, da tuji plačanci po mednarodnem humanitarnem pravu nimajo statusa 'borcev',« je dejal Konašenkov. »V Ukrajino so prišli, da bi služili denar s pobijanjem Slovanov. Zato jih v najboljšem primeru čaka kazenska odgovornost in dolge zaporne kazni.«

Spomnimo, v nekaj dneh po ruskem vojaškem napadu na Ukrajino je vlada v Kijevu obljubila vstop brez vizumov za tujce, ki so pripravljeni vzeti orožje proti ruskim silam. Potencialni rekruti so obiskali ukrajinska veleposlaništva po Zahodu in se prijavili v boj – pogosto z blagoslovom lastnih vlad – in se prebili na bojišče.

Vendar se je rekrutacija marca zožila na tiste z vojaškimi izkušnjami, v začetku aprila pa je bila ustavljena.

Tiskovni predstavnik ukrajinske tako imenovane »mednarodne legije« je za kanadske medije povedal, da pošiljanje neizurjenih prostovoljcev na fronto postaja bolj ovira kot pomoč, zaloge strelnega orožja in streliva pa zmanjkuje.

Tukaj je vidna ena od akcij ruske vojske po njihovih položajih v Azovstalu.

Nekateri od tistih, ki so se odpravili na pot v Ukrajino, so na spletu delili grozljive zgodbe o tem, da so jih poslali na frontne črte z neustreznim orožjem in strelivom, nekateri pa so pobegnili nazaj v matične države, ko so bili soočeni z vojno, v kateri nasprotna stran uporablja tudi težko orožje in ne le lahkega, kot se je to dogajalo večinoma ob vojnah na Bližnjem vzhodu.

Po položajih zadnjih ostankov teh ukrajinskih 'mednarodnih' sil zdaj večinoma tolčejo bombniki Tu-22M3, ki lahko nosijo tovor do 53.000 LBS ali 24.000 kilogramov in uporabljajo hiperzvočno orožje ter lahko nosijo tudi jedrske bombe.

Po položajih zadnjih ostankov teh ukrajinskih 'mednarodnih' sil zdaj večinoma tolčejo bombniki Tu-22M3, ki lahko nosijo tovor do 53.000 LBS ali 24.000 kilogramov in uporabljajo hiperzvočno orožje ter lahko nosijo tudi jedrske bombe.

Letijo na najvišji višini 14.000 metrov.

Poleg različnih manevrirnih raket, raket AGM itd. lahko nosijo do 69 bomb FAB250 (vsaka ima 250 kg) ali 8x masivnih bomb FAB1500 (vsaka ima tono in pol).

Kaj lahko takšne bombe naredijo na tleh?

Tukaj je na primer posnetek kraterja ene (tritonske), še nekoliko večje, ki je zadela ukrajinski cilj.

In zakaj je vse to potrebno?

Poslanec ukrajinskega parlamenta trdi, da ne zaradi domoljublja vodstva države - pač pa zato, ker mesečno samo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zasluži 100 milijonov dolarjev.

Njegovo bogastvo je bilo tudi v zahodnih medijih že razkrito v Panamskih papirjih, toda nato je koruptivni predsednik države nenadoma znova postal dober fant v očeh zahodnih vlad.

Podjetja, ki jih nadzorujejo Zelenski in njegovi pajdaši namreč še naprej poslujejo in dobivajo velika državna vplačila vnaprej, pojasnjuje poslanec Verkhovne Rade (ukrajinskega parlamenta).

Zato lahko tudi razumemo, zakaj se je Zelenski pripravljen, kot je sam povedal, boriti za Ukrajino še deset let.

In objavlja takšne patetične posnetke, kot je ta zgoraj.

Tudi zato celo goloroki ljudje, kot ženska v Kramatorsku na posnetku (spodaj) včasih celo z rokami ustavljajo ukrajinsko vojsko.

Ta vojska za njih ni osvoboditeljica, pač pa okupatorka.

In tega mnogi, tudi v Sloveniji, ne razumeljo.

V resnici pa se ljudje zgolj upirajo centralni oblasti, ki jih je zaničevala, jim prepovedala jezik in jih bombardirala.

Slovenija je imela podobne zgodovinske izkušnje - toda skoraj vse politične stranke v državi še naprej podpirajo centralno oblast, ki je lakaj ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek