sreda, 30. april 2025 leto 30 / št. 120
Smrtonosno: Rusija bo šele zdaj udarila močneje, Ukrajini bo streliva zmanjkalo v tednu, protitankovskih raket še prej!

Trenutek olajšanja, ki so ga prinesla prva pogajanja med ukrajinsko in rusko delegacijo je hitro splahnel.
Lepo je sicer, da sta obe strani našli nekaj skupnih točk, na katerih lahko delata, toda v trenutku, ko potekajo boji, je to premalo.
Da se je pripravljena Ukrajina ob podpori ZDA danes pogovarjati o nevtralnem statusu, kar še nedavno ni želela, pa kaže, da bi diplomacija že pred vojno lahko našla rešitev - pa je ni želela.
Za to pa so najbolj odgovorni ukrajinski in zahodni diplomati in politiki, ki sedaj pravičniško stokajo in obsojajo vojno!
Med njimi se ima za največjega stratega slovenski predsednik vlade, ki napoveduje - na podlagi izkušenj Slovenije iz leta 1991 -, da Rusija v tej vojni ne more več zmagati.
Heroji ne dvigujejo pošte, ne upajo na sodišče zaradi tožbe dveh novinark, prodajajo lastno državo tujcem, uničujejo sodstvo, medije in kulturo ter preprodajajo orožje. https://t.co/dQ83omLDPz
— Kajman Očalar (@kajman_ocalar) March 1, 2022
Toda če je ruski cilj ne okupacija Ukrajine, pač pa zagotovitev pogojev, da Ukrajina ne bo članica zveze NATO, potem se Janez Janša seveda zelo moti.
Rusija zahtevane pogoje lahko in tudi najbrž bo dosegla.
To kažejo tudi bolj objektivne analize zahodnih analitikov in nekaterih politikov, čeprav jih je v tem trenutku še zelo malo, ki so sposobni nepristransko in brez propagandnih vložkov oceniti nastali položaj.
This posed photo opportunity took place in Oxfordshire, in case you’re wondering where the “frontline” is pic.twitter.com/kYXwdbLBPy
— Larry the Cat (@Number10cat) February 27, 2022
Večina v zahodnih državah in tudi Sloveniji zgolj ponavlja ukrajinsko in ameriško propagando.
Britanski premier Boris Johnson si je, na primer, podobno kot Janez Janša, privoščil nekaj samopromocije na način, da se je dal fotografirati ob transportnem vojaškem letalu sredi noči in pripisom »na frontni črti z našimi oboroženimi silami, ki usklajujejo odziv Združenega kraljestva na invazijo na Ukrajino. Pravo globalno vodstvo!«
Toda nato so komentatorji na družbenih omrežjih razkrili, da gre v resnici za frontno črto v britanskem Oxfordshireu, ob pikrih komentarjih, da je pogum Borisa Johnsona dih jemajoč, ker je pripravljen tako ogroziti svoje življenje.
Takoj so se oglasili vojni poročevalci, ki so poslali posnetke z zlagane Johnsonove prve frontne črte in zapisali, da se ob praznih travnikih zelo lepo sliši teatralno petje ptic. In nič drugega.
— David M (@djmmorgan) February 27, 2022
Evropska unija medtem razglaša, kako bo pomagala ne samo z denarjem, pač pa tudi z orožjem.
Predvsem z letali, takimi, ki jih ukrajinski piloti znajo pilotirat ter vojaško opremo, vključno z oklepniki.
Celo Slovenija naj bi primaknila nekaj pokalic, je slavnostno razglasil slovenski obrambni minister Matej Tonin.
Mate kej za pusta hrusta? pic.twitter.com/Wp07x7feZF
— Arjan Pregl (@PreglArjan) February 26, 2022
Vendar pa slovenski in evropski politiki niso bili tako poskočni, ko so ZDA izvajale podobne, a povsem nelegitimne intervencije po svetu.
Od 248 oboroženih konfliktov v svetu od leta 1945 do 2001 so jih samo Združene države Amerike sprožile 201 ali 81 odstotkov, opozarja - Kitajska.
Among the 248 armed conflicts that occurred in 153 regions across the world from 1945 to 2001, 201 were initiated by the #US, accounting for 81% of the total number. pic.twitter.com/Kjn81VIVXP
— Chinese Embassy in Russia (@ChineseEmbinRus) February 25, 2022
S tem je EU odstopila od svoje dolgoletne politike, da se v odprte konflikte ne vmešava.
Istočasno s tem članice EU vse bolj postajajo – stran v spopadu.
Toda nato se je izkazalo, da s tem ne bo nič, ker ne Bolgarija in ne Poljska ne želita Ukrajini ne sposoditi ne podariti svojih letal MiG-29.
New - Bulgaria has rejected Ukraine's request to supply the country’s airforce with Mig-29 fighter jets to tackle Russian air supremacy.
— Hans von der Burchard (@vonderburchard) February 28, 2022
Seems like Josep Borrell's bold announcement that EU is "going to supply fighter jets” fell completely apart. More:https://t.co/yUyUwlFfmq
Iz Ukrajine pa so medtem že prišli z novo idejo – ne samo, da so želeli uporabljati letala držav članic zveze NATO, ukrajinski piloti naj bi celo vzletali iz poljskih in bolgarskih letališč!

S tem bi ti državi in z njimi NATO pod zvijačno taktirko Kijeva de facto vstopili v vojno proti Rusiji.
Glede na to, da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski še vedno moleduje za uvedbo območja prepovedi preletov (kar zahteva uničevanje ruskih PZO sistemov na zemlji!), je to že drugi nespametan korak v smeri jedrske vojne.
Bulgarian media says the same, PM calls reports of Bulgaria giving its planes to Ukraine “absurd” : https://t.co/rztDc3DTdj
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) February 28, 2022
In to na dan, ko je ruska vojska razglasila, da je dosegla popolno zračno prevlado v Ukrajini in je bojišče preletelo sedem ruskih Su-34…
Somewhat confirmed now — Russia announces total air superiority all over Ukraine — this morning. https://t.co/oNo5NStRR9
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) February 28, 2022
Ukrajina je medtem sprejela še nekaj kontroverznih ukrepov: orožje je razdelila obsojenim kriminalcem, ki naj bi šli celo v prve bojne vrste, hkrati pa je ukinila vizume za tuje prostovoljce ali plačance, ki se bodo sedaj lahko pridružili borcem ukrajinskih sil.
Medtem pa ukrajinska vojska - za lokalne prebivalce ukrofašisti - še vedno obstreljuje civiliste v Donetsku.
Donetsk Milita forces report Ukrainian armed forces are shelling Donetsk civilian houses at the moment. There are dead civilians. The cameraman says “fkin ukrofascists” pic.twitter.com/gUK4ke0Wn6
— ASB News / MILITARY(@ASBMilitary) February 28, 2022
Medtem BBC, ki ga ob žegnu UKOM-a Uroša Urbanije prenaša tudi RTV SLO, širi ukrajinsko propagando in trdi, da ukrajinska vojska prevzema nadzor nad Harkovom.
Z - ukradenimi posnetki.
BBC spreading disinformation about attacks in Ukraine — with subtitles pic.twitter.com/tbwHYi4tHf
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) March 1, 2022
Drugače je na Madžarskem, ki ne bo dovolila prevoz orožja čez svoje ozemlje do Ukrajine.
Na Danskem pa so prostovoljcem že dovolili odhode v Ukrajino. V nekaterih tradicionalnih zaveznicah Rusije, na primer v Srbiji, je to še vedno prepovedano.
Še bolj slaba oziroma celo nezakonita poteza pa je uporaba belega fosforja proti ruski vojski.
Ukraine uses phosphorus bombs, which are internationally prohibited weapons. pic.twitter.com/8cotelLxxR
— (@liusiyu94139882) February 28, 2022
Gre za nehumano orožje, ki je sicer prepovedano z ženevskimi konvencijami.
Ob vsem skupaj pa lahko tiste, ki so prepričani v zmago sil sedanje oblasti v Ukrajini še najbolj skrbi to, kar napoveduje New York Times.
Po oceni ameriških strokovnjakov je namreč ruska vojska v začetku operacije v Ukrajini res začela nekoliko počasi in previdno, toda po vse večjem odporu naj bi se sedaj taktika spremenila.
The An-26 of the Ukrainian Air Force arrived from Latvia with the Stinger MANPADS on board. pic.twitter.com/TYvGHy3utn
— Rage - WAR (@militaryrage) February 23, 2022
Po pisanju časnika NYT slabi začetki bojev ruski armade niti v Siriji in Čečeniji niso preprečili, da na koncu ne bi prevladala. Vojaki se bodo naučili iz napak in prilagodili, ocenjujejo ameriški strokovnjaki za ta časnik.
Logistični problemi (pomanjkanje nafte, vode), ki jih imajo Rusi sedaj občasno v Ukrajini naj bi bili rešljivi, toda ukrajinski naj bi postajali vse hujši.
Ruski helikopterji in letala že patruljirajo ob ukrajisnkih mejah – in to pomeni, da bo pomoč v orožju za Ukrajino vse težje dosegljiva.
ker je janez zelel obiskati komika je tvegal zivljenja usluzbencev … kolk nor moras biti za to … https://t.co/PpIMbO5WFS pic.twitter.com/jVTGr1AQgH
— had (@RoniKordis) February 26, 2022
Pošiljke orožja iz EU in ZDA bodo kmalu - letele v zrak.
Ruski viri medtem objavljajo posnetke njihovih napadalnih helikopterjev, ki so uničevali ukrajinske kolone.
Samo vprašanje je, kdaj bodo tarča železniški transporti ali tovorjaki s strelivom, ki jih zahodni zavezniki pošiljajo Zelenskemu čez poljsko mejo.
First internal footage released by russian forces shows the work of Mi-35M attack helicopters from its internal cameras against Ukrainian forces. pic.twitter.com/6xjbGIj3mi
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) February 28, 2022
Vse večja verjetnost je tudi, da bo s strani Rusije kmalu uporabljeno tudi težje orožje, ki je do sedaj molčalo.
Rusija je bila v prvih dneh vojaške intervencije videti izrazito zadržana pri uporabi sile in celo nerodna, je za NYT dejal Mathieu Boulègue, strokovnjak za rusko vojskovanje pri Chatham House.
»Plačali so ceno lastne retorike, da je bila to obrambna vojna proti fašistom in neonacistom,« je dejal. Toda zdaj »imamo razdražen Kremelj in sploh še nismo videli, kaj ima Rusija v omari.«
Svet naj bi sedaj videl »drugo fazo, ko bodo nastopili s težkim topništvom in kopenskimi enotami, kot to počnejo v Harkovu in Mariupolu,« je dejal strokovnjak za rusko vojskovanje pri Chatham House.
»Bojim se, da je to res začetek,« je dejal Boulègue. »Vidimo lahko že naslednjo invazijo z bolj izkušenimi vojaki, z več silami, manj natančno vodenimi sistemi, z več izčrpavanja, več slepega bombardiranja in več žrtev.«
Ruska vojska pri tem lahko uporabi tudi taktiko osvajanja mest, ki jo je izpopolnila.
Najprej z manjšimi napadi prestraši civiliste, nato pa prične uporabljati težko ali termobarično orožje, ki ubije vse živo, šele nato pa teren »očistijo« vojaki.
»Smo šele v uvodnih dneh tega in Putin ima še veliko odprtih kart,« je dejal Douglas Lute, nekdanji generalpodpolkovnik ZDA in veleposlanik pri Natu.
And a few more examples. https://t.co/gEBOa0VVme
— ASB News / MILITARY(@ASBMilitary) February 28, 2022
»Prezgodaj je še za zmagoslavje in veliko je še ruskih zmogljivosti, ki še niso uporabljene.«
Ruska vojaška doktrina o zavzemanju mest je »grozno praktična in smrtonosna«, saj daje prednost težkemu topništvu, raketam in bombam, da prestrašijo civiliste in jih potisnejo v beg, hkrati pa ubijajo branilce in uničujejo lokalno infrastrukturo in komunikacije, preden z vojaštvom napredujejo na tleh.
Bitke bi zato lahko postale že kmalu veliko bolj brutalne.
Ukrop nazie trols https://t.co/6nRMoWyOqN
— John Doe (@Aleksan41623976) March 1, 2022
Vendar bi cena za to lahko bila velika – tako zaradi vse večjega odpora branilcev kot odpora v sami Rusiji, kjer mnogi vojne zoper za njih bratsko Ukrajino ne sprejemajo kot nekaj upravičenega.
Vse več je tudi lažnih posnetkov domnevno uničene opreme in vojakov – in pri tem prednjačijo ukrajinski viri, ki so sicer v prvih dnevih odnesli »zmago« na informativnem bojnem polju.
Zaradi lažnih posnetkov lažnih ukrajinskih zračnih zmag že nastajajo parodije...
Well played #Ukraine!
— Sassy (@NerdyBluez) February 26, 2022
Russia tie fighter downed just outside of #Kyivpic.twitter.com/k1bjH02kiy
A to ni edina slaba novica.
»Strokovnjaki predvidevajo, da bo ukrajinski vojski čez teden dni začelo zmanjkovati streliva, pred tem pa še raket Stinger in protitankovskih raket Javelin,« poudarja NY Times.