sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
»Strokovnjaki« in politiki trosijo neumnosti: Putin Ukrajini ponuja mir, a le pod dvema pogojema!
![»Strokovnjaki« in politiki trosijo neumnosti: Putin Ukrajini ponuja mir, a le pod dvema pogojema!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/peacemakernaslovna.jpg?itok=2n_rJrtT)
Vojno, ki se je začela v Ukrajini, si bomo zapomnili tudi po neverjetni količini lahkomiselnih, netočnih, šablonskih, stereotipnih, kratkovidnih in preprosto neumnih izjav, s katerimi so jo pospremili številni svetovni in domači komentatorji ter politiki.
Slišali smo lahko, da želi ruski predsednik Vladimir Putin obnoviti Sovjetsko zvezo, da je »patološko nepredvidljiv« in skorajda nor.
Vojna da je menda proizvod iracionalne ruske agresije, pred katero naj ne bi bila varna niti vsa druga Evropa.
Spopad na evropskih tleh po drugi svetovni vojni pa naj bi bil nekaj popolnoma novega, običajnim ljudem nepredstavljivega in neverjetnega.
Kakor da zveza NATO leta 1999 ne bi 78 dni v srcu Evrope in le 500 kilometrov stran od Slovenije bombardirala Srbije, ki sicer ni ogrozila niti ene članice zveze NATO.
#Lukashevich: Again we ask same, which remained unanswered for many years: where were advocates of “OSCE common values, principles and norms” when a NATO member states coalition in 1999 carried out monstrous bombardments of the former Yugoslavia? pic.twitter.com/ApmRZMRRDD
— Russian Mission OSCE (@RF_OSCE) February 24, 2022
Danes se vsa Evropa cmeri zaradi vojne, ki je 2000 kilometrov stran od Slovenije.
Ko pa je bila leta 1999 napadena Srbija in so bombniki zveze NATO s svojim smrtonosnim tovorom leteli tudi preko Slovenije, pa so Slovenci in ostali Evropejci navdušeno ploskali.
Tudi tedaj, ko so Američani s tomahavki udarili na zgradbo Radio televizije Srbije (RTS) in so umrli nič hudega sluteči novinarji, napovedovalci, montažerji, lektorji…
![Zgradba bombardirane RTS Zgradba bombardirane RTS](https://insajder.com/sites/default/files/rts-3.jpg)
24. aprila 1999 ne v Sloveniji ne v Evropi ni bilo mogoče našteti na prste ene roke politike, medije ali novinarje, ki bi obsodil napad Nata na kolege v Srbiji.
V Sloveniji so se celo našli takšni, ki so napad Nata na novinarske kolege v Srbiji - pozdravili!
Hipokrizija level Izrael.
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) February 24, 2022
So Izraelci danes že kaj bombandirali Sirijo ali Gazo in pobili novih 500 otrok v Gazi?
Še vedno kaj zasedajo Golansko planoto in ne priznavajo Palestincem pravice do države.
Bong https://t.co/gioW5RfggE
Šele dve desetletji pozneje, ob 20-obletnici tega nesrečnega dogodka v katerem so NATO bombe ubile novinarje in pomožne medijske delavce srbske javne televizije, je Jeremy Dear, namestnik generalnega sekretarja Mednarodne zveze novinarjev (IFJ) s sedežem v Bruslju, za Radio Svobodna Evropa (RSE/RL) dejal, da je za novinarje ključnega pomena, da so varni, ne glede na to, ali delajo na Vzhodu ali Zahodu.
»Novinarji so civilisti, niso vojaki v vojni in zato imajo nedotakljivo pravico do zaščite. Ne glede na to, ali so bili novinarji ubiti v Siriji, Srbiji ali Združenih državah Amerike, to ostro obsojamo in zahtevamo, da se tisti, ki so naročili umor, privedejo pred sodišče. Tukaj smo 20 let pozneje, ker se tisti, ki so naročili umor teh šestnajstih ljudi, še niso odzvali. 'Zahtevamo pravico za umorjene',« je dejal Dear, namestnik generalnega sekretarja IFJ.
Eh
— Božo Simonič (@Bodem43) February 24, 2022
Jebem jim fse vojne.
In jebem jim politiko.
Jebo jih jeben narod,
ki bo spet mrtve štel.
Gamad
Nihče iz Nata vse do danes ni bil priveden pred sodišče za umor 16 novinarjev in tehnikov.
Toda Rusija - za razliko od Nata - na predvečer napada na Ukrajino ni zbombardirala poslopja RTV Ukrajine.
In prav tako ni »po nesreči« zadela kakšnega evropskega veleposlaništva v Kijevu, tako kot so leta 1999 naredili bombniki ZDA, ki so »pomotoma« zadeli veleposlaništvo Kitajske na Novem Beogradu. In pri tem ubili tri novinarje kitajskih medijev in hudo ranili 20 članov diplomatskega osebja.
Ruska vojska se je zaenkrat izognila bombardiranju ciljev, kjer bi lahko v velikem številu umirali civilisti.
Sta NATO in EU z vojnami v Iraku, Libiji, Siriji, Afganistanu, z bombardiranjem Srbije, s priznanjem Kosova, zgradila strategijo Rusije v Ukrajini? Scenarij se zdi namreč podoben.
— gregor preac (@GPreac) February 25, 2022
Dvojna morala je lepo vidna tudi ob reakcijah politikov in analitikov na dve vojaški intervenciji nasprotujočih si sil.
Leta 1999 v evropskih državah niso govorili o »agresiji« na suvereno Srbijo in nujnosti »spoštovanja integritete države«, pač pa so na vse kriplje opravičevali vojno zoper ZRJ, ki ni bila sprožena zaradi samoobrambe kakšne od članic Nata, pač pa v obliki »humanitarne intervencije«, medtem ko so ameriški generali vsak večer pred kamerami obžalovali »kolateralne žrtve,« z bombami ubite civiliste.
![Sliši se paradoksalno, a Pution si prizadeva za mir - pa čeprav z vojno... Sliši se paradoksalno, a Putin si prizadeva za mir - pa čeprav z vojno...](https://insajder.com/sites/default/files/peacemaker.jpg)
Danes Putin s podobno argumentacijo »humanitarne intervencije« ščiti skoraj milijon ruskih prebivalcev Donbasa, kjer je v spopadih že leta 2014 umrlo najmanj 4000 prebivalcev.
Saj tudi noben ne pove, kako vse so Ukrajinci kršili pogodbo iz Minska. Kar pa še vedno absolutno ne opravičuje Putinovega napada.
— ne bom tiho (@BomTiho) February 24, 2022
Še bolj neverjetno pa je dejstvo, da so le nekaj ur pred napadom Rusije na enote kijevskega režima razni »strokovnjaki« po svetu in v Sloveniji razlagali, da ni nujno, da se bo napad res zgodil.
Pri vsem tem je bila vojna, kot smo že poročali, napovedana sedem let vnaprej, napovedal pa jo je ameriški politolog John Mearsheimer.
Čikaški profesor Mearsheimer je namreč že tedaj opozoril, da bo Rusija »uničila« Ukrajino, še preden bi postala članica zveze NATO in njena sovražnica, če bo Washington nadaljeval s svojo nerazumno politiko.
Noben ni nedolžen. Vsem je odgovarjalo, da so po Vzhodni Ukrajini, zadnjih sedem let, paradirali in vznemirjali domačine, osebki z Waffen SS insignami. pic.twitter.com/XdUgA5u8DM
— Alfred Primozic (@alfred_primozic) February 24, 2022
Manjša, preventivna vojna je bila zato za Rusijo v tem trenutku (in naj se še tako krivoverno sliši: tudi za svet) boljša izbira, kot velika, najbrž tretja svetovna vojna zaradi Krima čez nekaj let, ko bi jo vsekakor začela Ukrajina, tedaj že članica Nata.
Čikaški profesor je imel prav.
Krivda za vojno je zato izključno na strani zveze NATO.
Everyone needs to watch this on Ukraine: the legendary American political scientist John Mearsheimer predicts — in 2015.. exactly what will happen in Ukraine.
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) February 25, 2022
pic.twitter.com/DW9a3Y38fd
Putin je ravnal pričakovano, tako kot bi ravnal vsak voditelj velike sile, ki bi ga druga svetovna supersila potisnila v kot.
In točno na to je opozoril Peking, sicer nasprotnik »enostranskih odcepitev«, ki pa Moskve prav zato v tem primeru ni pustil na cedilu.
#Rusija ne namerava napasti nobene #NATO članice, če to ne bo potrebno. S posredovanjem v Ukrajini vzpostavlja tamponsko črto, ki se začne od ruske enklave #Kaliningrad, o kateri nihče ne govori in kjer ima jedrski arzenal, z beloruskim zaveznikom in Ukrajino + #Krim pic.twitter.com/wamWrRw8nR
— Črtomir Tavš (@crtica49) February 25, 2022
To pa je enako zagotovilu, da bodo s strani ZDA, Velike Britanije in EU sprejete, že tako ali tako neučinkovite sankcije proti Rusiji – neuspešne.
Kako lahko nekdo pri zdravi pameti podpira uvedbo sankcij proti Rusiji? Vse se nam bo vrnilo kot bumerang. Povračilne sankcije Rusije bodo najbolj prizadele prav Evropejce. Pa Rusija? Nemoteno trguje s Kitajsko in Indijo, enormnima tržiščema, sodelovanje pa bo le še poglobila.
— Domen Gorenšek (@Domen_G) February 24, 2022
Vse kaže, da je bil doslej na Slovenskem edini, ki je dobro zadel dogajanje na vzhodu Evrope dr. Bojko Bučar, profesor mednarodnih odnosov s FDV, ki je opozoril, da bomo vsi občutili povečanje cen, za vojaške spopade pa je dejal, da pričakuje, da se bodo končali že čez nekaj dni.
To bi lahko bilo res, kot kaže najnovejši ruski predlog - a le, če bo to želel Kijev.
Če ne, se bo vojna nadaljevala.
![dr.Bojko Bučar dr.Bojko Bučar](https://insajder.com/sites/default/files/bojkobucar.jpg)
Rusija je namreč, kot so sporočili iz Moskve, pripravljena na pogajanja z Ukrajino.
Moskva se je torej pripravljena pogajati s Kijevom glede ruske vojaške ofenzive, ki trenutno poteka v Ukrajini, je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Po besedah Peskova je ruski predsednik Vladimir Putin izrazil pripravljenost na pogovore z ukrajinskim kolegom.
![Tanki za Sirijo in ruski predsednik Putin in tanki za Sirijo](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/tankiputin.jpg)
Vendar pa Kremelj Ukrajini postavlja dve zahtevi, ki pa sta praktično enaki tistim, ki jih je Kijev že zavrnil.
Rusija želi zagotovilo nevtralnega statusa Ukrajine in zagotovilo, da na njenem ozemlju ne bo postavljeno ofenzivno orožje.
Gre dejansko za »finlandizacijo«, ki pa jo je Ukrajina doslej zavračala.
Osem let so z artilerijo obstreljevali svojo najbolj razvito regijo, oligarhi so spizdili ob prvem namigu na vojno in zdaj so ustanovili Volkssturm. Kako napredno in čutečo oblast ima ta Ukrajina.
— Saint Pepsi (@SaintPepsi10) February 24, 2022
To so pogoji, ki bi po besedah Peskova omogočili dosego »demilitarizacije in denacifikacije Ukrajine« ter odpravili tisto, kar Rusija trenutno vidi kot grožnjo varnosti svoje države in ljudi.
»Predsednik je oblikoval svojo vizijo, kaj bi pričakovali od Ukrajine, da bi rešili tako imenovane probleme rdeče črte. To je nevtralen status in to je zavrnitev napotitve orožja,« je pojasnil Peskov.
Putin bo tudi določil čas pogajanj, vendar je zagotovil, da bo Rusija sodelovala le, »če bo vodstvo Ukrajine pripravljeno govoriti o tem.«
»Operacija ima svoje cilje – doseči jih je treba. Predsednik je dejal, da so vse odločitve sprejete in da bodo cilji doseženi,« je nadaljeval Peskov in predlagal, da bi se lahko trenutni vojaški napad na Ukrajino preklical, če bi Kijev pristal na izpolnitev zahtev.
![Most v Manhattnu Most v Manhattnu](https://insajder.com/sites/default/files/manhatanmost.jpg)
Iz vsega tega jasno izhaja, da so nakladanja ameriškega predsdnika Joeja Bidna in raznih strokovnjakov o tem, kako Putin obnavlja Sovjetsko zvezo nič drugega kot – propaganda in laži.
Res je le, da je Rusija vztrajno, konsistentno že dolga leta ponavljala ene in iste zahteve –, da ne želi videti Ukrajine in Gruzije v zvezi NATO.
In da jo je NATO vztrajno ignoriral.
Alley of Angels in Donetsk dedicated to Russian children killed by Ukrainian neo-Nazis in last eight years. War didnt start this week. It started in 2014 pic.twitter.com/gQmimDPv5U
— Aleksander Markovich (@Aleksan41623976) February 26, 2022
In če NATO ne bi vlekel Ukrajine v svoje članstvo – te vojne nikoli ne bi bilo.
![](https://insajder.com/sites/default/files/tvit_donbas_1._deo.jpg)
Tako pa je bila Rusija prisiljena v zgodnjih jutranjih urah v četrtek sprožiti »posebno operacijo« zaradi »zavarovanja miru« v odcepljenih ljudskih republikah Doneck in Lugansk v regiji Donbas.
![](https://insajder.com/sites/default/files/tvit_donbas_2._deo.jpg)
In kljub temu, da njena vojska napreduje, Moskva v drugi roki ponuja mir takoj –, a le če Ukrajina prične upoštevati tudi njene, legitimne varnostne interese.
Spopadi se medtem nadaljujejo, ruska vojska pa hitro napreduje proti zahodu Ukrajine.