torek, 19. november 2024 leto 29 / št. 324
Duma Putinu podelila pravico do uporabe vojske v tujini, znano tudi, v katerih mejah Rusija priznava obe republiki
Zgornji dom ruskega parlamenta je na zahtevo predsednika Vladimirja Putina v torek odobril napotitev ruske vojske v tujino.
Odločitev je bila sprejeta po tem, ko je Rusija priznala odcepljeni ljudski republiki Doneck (DLR) in Lugansk (LLR) v Donbasu, na vzhodu Ukrajine.
EU je že ob priznanju obeh uporniških republik sprejela sankcije, ki pa dejansko ne bodo preprečile ničesar.
Biden je imel kot "viceprezident" še kako velik vpliv na začetek vsega sranja v Ukrajini... od tiste režirane "revolucije", konec 2013 leta naprej.
— Aleš Veber (@AlesVeber) February 23, 2022
In sedaj kazati s prstom izključno na mojstra iz Rusije... je milo rečeno smešno. Na koncu gre za
Vzroki - posledice - vzroki pic.twitter.com/qUOCI1NwcC
Države so namreč, ko gre za ključne varnostne interese, pripravljene pretrpeti marsikaj.
Vsekakor pa Ruse od njihovih dejanj ne bo odvrnila prepoved nakupovanja v Evropski uniji.
Peking pa je že sporočil, da nasprotuje enostranskim sankcijam ZDA in zahodnih držav proti Rusiji.
В МИД Китая выступили против введения односторонних санкцийhttps://t.co/SorSyM1O6O pic.twitter.com/3eELlj8dCx
— РИА Новости (@rianru) February 23, 2022
Iz EU bodo v Rusiji še vedno, pa čeprav posredno dobili vse kar potrebujejo, večino pa itak že ves svet kupuje v največji tovarni sveta - Kitajski.
EU potrjeno vodijo idioti.
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) February 22, 2022
Kako Ruse prepričati, da ne napadejo Ukrajino. Prepoveš jim zapravljanje denarja v EU.#Idioti
Bong pic.twitter.com/ZhdGALOiKY
Pred glasovanjem so predstavniki odborov povedali, da podpirajo uporabo ruske vojske in predlagali, da bi vojake lahko poslali v Donbas kot »mirovne sile«.
Predsednica Sveta federacije Ruske federacije Valentina Matvienko je dejala, da bodo vojaki tam »ustvarili normalne pogoje za življenje ljudi in zagotovili varnost.«
Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer takoj po razglasitvi priznanja DLR in LLR v ponedeljek z vsako republiko podpisal dvostranske pogodbe o prijateljstvu in sodelovanju.
Pogodbi sta v torek ratificirala oba doma ruskega parlamenta ter zakonodajalci DLR in LLR.
Sankcije, ki so jih medtem tudi v Veliki Britaniji sprejeli proti Rusiji pa so medtem videti takole:
Depiction of the sanctions Boris Johnson has placed on the Putin regime: pic.twitter.com/BRoWMCS6zz
— Larry the Cat (@Number10cat) February 22, 2022
Putin je svojo odločitev nato pojasnil v televizijskem nagovoru, pri čemer je krivdo za neuresničitev mirovnega sporazuma Minsk 2 pripisal Kijevu (ki je od sporazuma dejansko odstopil) in zatrdil, da ukrajinske oblasti poskušajo večletni konflikt končati s silo in ne s pogajanji.
»Ne zanimajo jih mirne rešitve - želijo začeti blitzkreig,« je dejal Putin.
In opozopril: »Dan za dnem zbirajo vojake v Donbasu.«
Kremelj je tudi razkril, kako bodo definirane meje dve republik v Donbasu.
Rusija bo priznala meje dveh odcepljenih republik Donecka in Luganska v skladu s tem, kje lokalni voditelji izvajajo oblast in jurisdikcijo, je napovedal Kremelj, potem ko je Moskva uradno priznala obe regiji kot neodvisni državi.
Tako so dali vedeti ruski uradniki takoj po priznanju.
A ni pred tem samo zahteval držanje dogovora o ne širjenju NATA, kot je bilo pred leti dogovorjeno?
— Ni nam lahko (@NiLahko) February 21, 2022
To je bilo mogoče razumeti kot spravljivo potezo s strani Rusije.
Ni pa bilo nujno, da bo Rusija pri tem stališču ostala - še posebej ne, če se bodo napadi na obe republiki s strani ukrajinske vojske nadaljevali.
Trenutno namreč ukrajinske sile nadzorujejo velike predele ozemlja obeh regij (oblasti) v Donbasu, za katerega separatistični voditelji trdijo, da pripada obema republikama.
Vendar pa je tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitrij Peskov v torek v pogovoru z novinarji pojasnil, da bo Moskva podprla obe republiki »v njihovem ozemeljskem sporu.«
Namestnik zunanjega ministra Andrej Rudenko je pozneje dodal, da bo Moskva spoštovala meje, kjer bodo lokalni voditelji izvajali pooblastila in jurisdikcijo.
Upam, da potem vas in Toninčka pošljemo v vzhodno evropo, Ukrajino ali mogoče še bolje na Ogrsko. Uf, kakšna sreča bi to bila za SLO.
— Zelena Trata (@travicamoja) February 23, 2022
Takoj zatem, ko je EU sprejela sankcije proti Rusiji pa se je znova oglasil ruski predsednik Vladimir Putin.
Moskva je priznala Doneško in Lugansko ljudsko republiko znotraj meja, ki sta jih imeli kot regiji Ukrajine, je novinarjem na tiskovni konferenci v Kremlju v torek povedal ruski predsednik Vladimir Putin.
Ja. Rusija je takrat ob odcepitvi Kosova te dogodke napovedala. Rekli so, da se je svetovni red spremenil in so od takrat naprej pravila drugačna.
— Igor Gobec (@IgorGobec) February 22, 2022
»Priznali smo jih, kar pomeni, da priznavamo njihove temeljne dokumente, vključno z ustavo. Te ustave določajo meje kot meje donecke in luganske regije od takrat, ko so bile del Ukrajine,« je Putin povedal novinarjem po srečanju z azerbajdžanskim kolegom Ilhamom Alijevim.
To pa seveda pomeni, da je več kot polovica ozemlja teh republik - začasno okupiranih s strani Ukrajine, kot bodo to interpretirali v Rusiji.
MAP: Red area is the territory Of Donetsk and Lugansk currently under control of Ukrainian armed forces — which Russia states they’ll recognize as independent territory of the LPR & DPR. — those are the true oblast borders of LPR/DPR pic.twitter.com/cfbfiRXUqg
— ASB News / MILITARY (@ASBMilitary) February 22, 2022
To seveda odpira pot za nadaljno eskalacijo spopadov, proti zahodu Ukrajine, kot smo pravilno napovedali.
Obe republiki sta sicer razglasili svojo odcepitev od Ukrajine leta 2014, po revoluciji na Majdanu, ko so nasilne ulične demonstracije s pomočjo državnega udara strmoglavile izvoljeno vlado in predsednika Viktorja Janukoviča.