REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Naslednji korak? Zahteva Ukrajini, da naj se umakne iz »okupiranega« dela osamosvojenih republik

Naslednji korak? Zahteva Ukrajini, da naj se umakne iz »okupiranega« dela osamosvojenih republikDoneška ljudska republika - de facto nadzor in začasno okupirano ozemlje. Vir: Twitter

Mnogi ne razumejo, kako zelo se je zaradi priznanja neodvisnosti obeh uporniških republik povečala možnost velike vojne v Ukrajini in Evropi.

Pri tem ne pomaga dejstvo, da je iz strogo mednarodnopravnega zornega kota priznanje Rusije v nasprotju z mednarodnim pravom.

Dejstvo je, da se je Rusija neprestano in vsaj do leta 2008, do intervencije v Gruziji držala pravil mednarodnega prava, v zameno pa je dobivala le kršitve istega s strani zahodnih držav ter enostranske poteze zveze NATO, ki so ogrožale njeno varnost.

Zato se je Moskva odločila odgovoriti s podobnimi ukrepi – in na te Zahod nima dobrega odgovora.

Trenutek za povračilne ukrepe je izbral ruski predsednik Vladimir Putin sam.

Izbral je obdobje vladavine ameriškega predsednika Joeja Bidna, ki po več kot 20 letih neuspešnih vojn proti terorizmu umika svoje sile, medtem ko je Putin svojo državo dobro pripravil tako na sankcije, kot na druge ukrepe Zahoda.

Voditelji obeh osamosvojenih republik lahko zahtevajo, da se ukrajinska vojska umakne z ozemlja Doneške in Luganske republike.

Ob tem Bidnu za vrat znova diha Donald Trump, ki bi lahko z republikanci odnesel zmago na jesenskih vmesnih volitvah že letos in nato znova kot predsednik zavladal čez dve leti.

In Trump bi imel do Putina zagotovo drugačen odnos kot ga ima Biden, zato je zelo verjetno, da bi se oba lahko dogovorila vsaj za omilitev sankcij.

In tudi če ne, je varnost države zmeraj pred ekonomskimi koristmi, zato sankcije ne morejo ustaviti Putina.

Donald Trump je ob tem pravkar zagnal svoje socialno omrežje, po katerem bo lahko neomejeno – tvital.

Ob tem pa ima Putin v žepu še veliko možnosti, da po vsakem krogu sankcij dvigne ceno Zahodu.

Ena pot je zelo jasna in nanjo opozarjajo tudi analitiki.

Obe republiki, ki sta sedaj priznani kot samostojni državi imata oblast na samo delu ozemlja nekdanjih ukrajinskih regij.

Drug del nadzoruje ukrajinska vojska.

V mapi spodaj je to vse, kar je obarvano rdeče.

Takoj ni bilo jasno, v katerih mejah je obe državi priznal Putin in če je to vprašanje odprto ali ne. V tem primeru bi lahko voditelji obeh osamosvojenih republik zahtevali, da se ukrajinska vojska umakne z ozemlja tako Doneške kot Luganske ljudske republike (DLR, LLR).

Tega Ukrajina najverjetneje ne bi mogla sprejeti križem rok.

V odgovor pa bi se lahko začela akcija ruskih sil za »osvobajanje« celotnega ozemlja DLR in LLR.

Namestnik zunanjega ministra Andrej Rudenko je najprej dejal, da bo Moskva spoštovala meje, kjer bodo lokalni voditelji izvajali pooblastila in jurisdikcijo.

Torej, da Rusija spoštuje de facto mejno črto med ukrajisnko vojsko in separatisti oziroma linijo razdvajanja.

Toda takoj zatem, ko je EU sprejela sankcije proti Rusiji pa se je oglasil ruski predsednik Vladimir Putin.

Moskva je priznala Doneško in Lugansko republiko znotraj meja, ki sta jih imeli kot regiji Ukrajine v Donbasu, je novinarjem na tiskovni konferenci v Kremlju v torek naznanil ruski predsednik Vladimir Putin.

»Priznali smo jih, kar pomeni, da priznavamo njihove temeljne dokumente, vključno z ustavo. Te ustave določajo meje kot meje Donecke in Luganske regije od takrat, ko so bile del Ukrajine,« je Putin povedal novinarjem po srečanju z azerbajdžanskim kolegom Ilhamom Alijevim.

To pa pomeni, da je več kot polovica ozemlja teh republik - začasno okupiranih s strani Ukrajine, kot bodo to interpretirali v Rusiji.

Ruski »mirovniki« bi lahko zaradi tega cilja zaprli tudi ukrajinski zračni prostor, ruske ladje pa bi lahko izvedle blokado obal Ukrajine, zaradi »kontrabande« – preprečevanja dotoka zahodnega orožja.

In prava vojna bi se nato lahko začela.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek