REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Podatki o inflaciji v ZDA so kot »udarec v trebuh« za ameriško centralno banko, bodo demokrati zaradi njih izgubili večino?

Podatki o inflaciji v ZDA so kot »udarec v trebuh« za ameriško centralno banko, bodo demokrati zaradi njih izgubili večino?Joe Biden ima nove skrbi... Vir: FB, Bela hiša

Najnovejši podatki o januarski inflaciji v ZDA so prišli kot »udarec v trebuh« za ameriško centralno banko oziroma Zvezne rezerve (Federal Reserve), je dejal glavni svetovni ekonomist Citi Research Nathan Sheets in dodal, da bi lahko bilo naslednje zvišanje obrestne mere agresivno »za 50 bazičnih točk.«

Januarski indeks cen življenjskih potrebščin v ZDA se je po podatkih ameriškega ministrstva za delo v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal na 7,5 odstotka. 

To je največ - v zadnjih 40 letih!

In to republikanci in Donald Trump že s pridom izkoriščajo...

Njihovi mediji trdijo, da v primeru, če bi bil na oblasti Trump, ne bi bilo ne inflacije, ne dviga davkov in ne ukrajinske krize...

Čeprav je po drugi strani res to, kar večina Američanov sicer ne opazi, namreč, da so visoko ameriško inflacijo povzročile predvsem tri stvari: Trumpova nepremišljena poraba in dvigovanje primanjkljaja, Trumpovo znižanje davkov za bogate in Trumpovo uničevanje gospodarstva med epidemijo covid-19.

»Ti podatki o inflaciji so danes prišli kot udarec v trebuh za Jayja Powella in njegove kolege,« je v petek za CNBC Squawk Box Asia povedal Nathan Sheets.

»Njihova napoved je bila, da bi se moralo z napredovanjem leta videti, da se bo inflacija začela umirjati in padati. Toda v januarskih podatkih o tem ni bilo niti namiga. Mislim, da bomo sedaj videli tudi vse bolj agresivno ravnanje centralne banke,« je dodal.

Še preden so bile številke inflacije objavljene, je banka Bank of America napovedala, da bo FED od tega leta začel agresivno kampanjo za dvig obrestnih mer.

Njeni ekonomisti leta 2022 pričakujejo sedem zvišanj obrestne mere za četrt odstotne točke, naslednje leto pa še štiri.

Doslej je FED vzdrževal obrestno mero med 0 in 0,25 odstotkov.

To pomeni, da bi samo do februarja obrestna mera lahko poskočila na do 0,75 odstotka, če se bo trend nadaljeval, pa bi lahko bila do konca leta že okoli 2,5 odstotka.

Federal Reserve Bank in dolar
Federal Reserve Bank. Vir: Twitter
To je največ - v zadnjih 40 letih! In to republikanci in Donald Trump že s pridom izkoriščajo...

ZDA sicer pričakujejo, da bodo na ta način zmanjšale inflacijo na 2,7 odstotka v letu 2022.

Visoka inflacija bi lahko zelo slabo vplivala tudi na jesenske volitve. Zelo verjetno je, da bodo demokrati prav zato izgubili večino v obeh domovih kongresa.

Republikanci demokrate že zafrkavajo, da je bila inflacija v ZDA zadnjič tako visoka leta 1982.

Objavili so tudi sliko Joeja Bidna iz tistih časov...

Evropska centralna banka (ECB) in Federal Reserve (FED) sta sicer dve največji centralni banki na svetu. Funkcije obeh bank so podobne, vendar pa so tudi razlike med obema velike.

Politike, ki jih izvajata ECB in FED, vplivajo na skoraj 700 milijonov ljudi v najbolj razvitih državah na planetu, njihove valute (dolar in evro) pa so svetovna referenca in veljajo za najpomembnejše rezervne valute sveta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek