torek, 19. november 2024 leto 29 / št. 324
Neizogibna vojna? »Zmaga v Ukrajini bo zadala še en udarec avtoriteti ZDA in Zahoda ter pospešila njihov globalni umik!«
Medtem ko se ruski predsednik Vladimir Putin odpravlja v Peking na začetek Olimpijskih iger je situacija na rusko-ukrajinski meji še vedno napeta.
Ukrajina, Velika Britanija in Poljska napovedujejo sklenitev vojaškega zavezništva, Rusi pa so na mejo pripeljali vojaške poljske bolnice, zdravnike in medicinske sestre, kar je zadnje, kar se pripelje na bojišče pred vojaškim napadom.
Moskva je na mejo pripeljala tudi 50-60 lanserjev balističnih raket Iskander, kar je polovica vseh v Rusiji.
Ob tem prihaja 6 velikih ruskih amfibijskih ladij iz Baltika v Črno morje.
Grožnja z ofenzivo na jugu države bi lahko še dodatno razpršila ukrajinske sile.
Ocenjujejo, da ima Rusija na meji že okoli 180.000 vojakov, analitiki pa računajo da je 9. februar datum, ko bodo imeli v Kremlju vse pripravljeno za veliko ofenzivo.
Povsem mogoče pa je, da bodo počakali do konca Olimpijskih iger in manevrov v Belorusiji, ki se bodo končali 20. februarja.
#BREAKING: NATO says Russia has sent 30,000 soldiers, combat aircraft, Iskander missiles and S400 missile systems to Belarus, adding the Russian military deployment in Belarus is the largest of its kind since the end of the Cold War#Russia #USA #NATO
— The RAGE X (@theragex) February 3, 2022
Ruski lovec pa je včeraj izzivalno letel v estonskem zračnem prostoru, torej zračnem prostoru NATO pakta.
Kakšne so torej opcije Rusije, po zavrnitvi njenih zahtev do zveze NATO?
Ker Washington zavrača številne varnostne pomisleke Moskve, se obeti za stopnjevanje vojaških napetosti in vojne povečujejo.
Ivan Timofejev, programski direktor kluba Valdai in eden vodilnih ruskih strokovnjakov za zunanjo politiko ocenjuje, da ima Rusija zdaj le tri možnosti za Ukrajino.
Ena od možnosti je »trajna napetost« med obema sosedama, druga pa indiferenten pristop »nasmej se in pomahaj«, kot pravi analitik.
Leading Russian foreign policy expert Ivan Timofeev says Moscow now has just three options left on Ukraine:
— Bryan MacDonald (@27khv) February 2, 2022
a) War
b) Permanent tension
c) Smile and wave
Great read this. https://t.co/VKjD7pZIbb
V drugem pristopu bi Rusija še naprej izvajala različne pritiske in nasprotovala širjenju zveze NATO, vendar ne z vojaškimi sredstvi.
Ob tretjem scenariju bi bolj ali manj molče spremljala razvoj milizarizacije Ukrajine in upala, da bo zaradi korupcije in nepomembnosti za Zahod počasi postala manj pomembna.
Oba ta scenarija sta kratkoročno manj rizična, dolgoročno pa vprašljiva.
Na prvo mesto pa analitik postavi najslabšo in za Rusijo in svet najbolj tvegano izbiro: vojno.
Russia's response: "The US and NATO responses to our proposals received on 26 January demonstrate serious differences in the understanding of the principle of equal and indivisible security that is fundamental to the entire European security architecture."https://t.co/2VRsQV7XVh pic.twitter.com/Js3WFSNfN5
— Rob Lee (@RALee85) February 1, 2022
»Neizogibno je, da bo Ukrajina sredi mirnih razmer sledila protiruski poti. V državi se je oblikoval navzven ohlapen, a dovolj stabilen politični režim, za katerega so kompromisi z Rusijo nemogoči.
Sama ukrajinska vlada ne vidi drugega načina za zagotavljanje varnosti države, razen s članstvom v Natu. Zahod si bo prizadeval tudi za integracijo Ukrajine v svoje varnostne strukture. Zato je nemogoče spremeniti usmeritev Ukrajine brez vojne.
Tudi če do članstva v Natu iz formalnih razlogov v prihodnjih letih ali desetletjih ne bo prišlo, zvezi NATO nič ne preprečuje napotitve napadalnih ali drugih sistemov na ozemlje Ukrajine, pa tudi obsežnega ponovnega oboroževanja oboroženih sil Ukrajine na stroške zahodnih držav,« opozarja Ivan Timofejev, programski direktor kluba Valdai.
As a European, I am getting very tired of this hypocritical, dangerous bloviating by the NATO secretariat and some European NATO members from behind a US military shield to which they contribute nothing. https://t.co/vl3QRlDBhc
— Anatol Lieven (@lieven_anatol) February 2, 2022
»Prej ali slej se bo Ukrajina spremenila v odskočno desko za morebitne vojaške operacije proti Rusiji.
Glede na dolžino meje to postavlja Rusijo v slabši položaj, neprimerljiv s članstvom baltskih držav v Natu.
Vojaški razvoj Ukrajine s strani ZDA in Zahoda je temeljna grožnja Rusiji,« poudarja znani analitik.
»Ukrajinsko vojsko bi lahko razmeroma hitro premagali, dolgotrajni vojni pa se je mogoče izogniti z bliskovito operacijo.
Poleg tega bi bilo potem mogoče državo bodisi razdeliti na dve državi, od katerih bi ena (vzhodna Ukrajina) ostala v ruski orbiti, druga (zahodna Ukrajina) pa v zahodni.
Druga možnost je silovita sprememba režima v Ukrajini, pri čemer se pričakuje, da ne bo velikega odpora prebivalstva.
Zahodne sankcije bodo boleč udarec za Rusijo, vendar ne bodo usodne.
Koristi zaradi vojaške varnosti so večje od gospodarske škode.
Škoda za gospodarstvo ne bo prerasla v javne proteste v Rusiji; te je mogoče obdržati pod nadzorom.
Prestiž oblasti bo rasel zaradi njihovega reševanja velike zgodovinske naloge,« ocenjuje programski direktor kluba Valdai.
»Sankcije proti Rusiji bodo dodatno spodkopale zaupanje v ameriški finančni sistem. Rusija bo lahko še naprej obstajala kot 'trdnjava'. Izstop iz svetovnega gospodarstva je možen in celo zaželen.
Zahod sam je v zatonu. Njegova neposredna smrt je neizogibna. Zmaga v Ukrajini bo zadala še en udarec avtoriteti ZDA in Zahoda ter pospešila njihov globalni umik.
V tem scenariju bi morali pričakovati radikalen zlom odnosov med Rusijo in Zahodom, neprimerljiv s katero koli prejšnjo krizo,« opozarja eden vodilnih ruskih strokovnjakov za zunanjo politiko.
Russia: “We don't want a war”
— Rachel Blevins (@RachBlevins) January 28, 2022
Ukraine: “An invasion is not imminent”
NATO: There is “no certainty” that Russia plans to invade
The US: pic.twitter.com/mGkRAU74qS
»To bo vodilo do (a) velike izgube življenj; (b) resne in dolgotrajne gospodarske krize v Rusiji, kar bo posledica zahodnih sankcij; (c) znatne militarizacije vzhodne Evrope s strani Nata.
Po tem bo mogoče govoriti o oblikovanju bistveno novega reda v Evropi. Njegovi temelji bodo v tem težkem spopadu.
Edina ovira za veliko vojno med Rusijo in zvezo NATO bo obstoj jedrskega orožja, čeprav ni mogoče izključiti tveganja za stopnjevanje konflikta med Rusijo in Natom.
Rusija bo po tem scenariju postala nekakšna evropska Severna Koreja, vendar z veliko širšimi možnostmi,« sklene Ivan Timofejev, eden vodilnih ruskih strokovnjakov za zunanjo politiko.
Kako so videti salve sistema TOS-1 in kaj si ameriški topničar misli o tem sistemu pa kaže spodnji video.