REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nizkotno: Tonin podprl polaganje vencev domobrancem, pomožnim enotam SS-a »kot del civilizacijske norme!«

Nizkotno: Tonin podprl polaganje vencev domobrancem, pomožnim enotam SS-a »kot del civilizacijske norme!«Venci za enote pod poveljstvom Gestapa. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Potem ko se je obrambni minister Matej Tonin dvakrat opravičil nastopa v Državnem zboru, kjer bi moral odgovarjati na poslansko vprašanje poslanke Violete Tomić v zvezi s polaganjem venca domobrancem, je v ponedeljek vendarle odgovoril na zastavljeno vprašanje.

Poslanka Levice je od ministra namreč terjala pojasnila o vlogi Slovenske vojske v zvezi z lanskim poklonom padlim domobrancem, ki ga je osebno naročil Janez Janša.

Tonin je najprej na dolgo in široko pojasnjeval, kdo poveljuje vojski.

Nato pa je dodal: »Naj vas seznanim, da je v civiliziranih državah, kakršna je tudi Slovenija, polaganje vencev žrtvam nekaj vsakdanjega in normalnega, del civilizacijske norme po drugi svetovni vojni, ko so se med seboj spravili narodi.« Tako je Tonin opravičeval provokacijo premierja.

Violeta Tomić: Oprostite, civilizirana družba in civilizirane države ne polagajo vencev kolaborantom in nacifašistom.

»To vsako leto dela tudi predsednik republike v Kočevskem rogu. Običajno je ta slovesnost v začetku junija in tam vsako leto predsednik republike skupaj z gardo Slovenske vojske tudi položi venec tam pobitim. To, kar se je zgodilo na Žalah, ni nič nenavadnega, nič, kar bi odstopalo od dosedanje prakse, in nič, kar ne bi bilo v skladu s sprejetimi pravili, ki so bila sprejeta že pred nastopom naše vlade,« je dejal predsednik NSi in podpredsednik Janševe vlade ter s tem poskusil vzbuditi vtis, da polaganje vencev žrtvam komunistične revolucije v Sloveniji ni nič neobičajnega.

Tonin je v nadaljevanju še dodal, da je osnovna civilizacijska norma že od Antigone naprej, da se mrtve pokoplje in se jih spominja na različne načine.

Tomićeva se s tem ni strinjala.

»Oprostite, civilizirana družba in civilizirane države ne polagajo vencev kolaborantom in nacifašistom je komentirala sporni dogodek, ki se je zgodil 1. novembra 2021.

Tomićeva je izpostavila, da so bili domobranci tisti, ki so pobijali svoje sonarodnjake in prisegli na Hitlerjev rojstni dan, kar da nikakor ne bi smeli slaviti.

Venca za partizane, ki so se borili proti okupatorju, lani od Janše sicer ni bilo.

Položili so samo cvet.

Partizanskih praporov prav tako ni bilo na junijski proslavi dneva državnosti.

Vlada Janeza Janše je partizanske praporje na junijski proslavi dneva državnosti - prepovedala.

Domobranski plakati
Domobranski plakati

Spomnimo, ko smo ob polaganju državnih vencev domobrancem o tem spraševali obrambnega ministra Tonina, so nam z obrambnega ministrstva sporočili, češ da minister o tem ni bil obveščen.

Sedaj pa se je izkazalo, da se je – obveščen ali ne – s polaganjem vencev celo strinjal.

Kar je veliko huje.

Potem ko je na zahtevo predsednika vlade Janeza Janše častna garda Slovenske vojske 1. novembra položila vence tudi na spomenik domobrancem smo namreč na ministrstvo za obrambo, predsednika republike Boruta Pahorja in generalštab Slovenske vojske poslali vprašanja, ki so se nanašala na omenjeno zlorabo.

Slovensko vojsko smo vprašali, kdo je ukazal in kdo odobril takšno zlorabo enot SV za polaganje vencev pomožnim enotam SS-a in pripadnikom enot, ki so bile pod poveljstvom Gestapa?

Prav tako nas je zanimalo, kako namerava vodstvo Slovenske vojske sprati ta madež s častne garde in Slovenske vojske v celoti?

Gardisti so se poklonili - obsojenemu kolaborantu
Gardisti so se poklonili - obsojenemu kolaborantu Hitlerjeve nacisitične Nemčije. Vir: Wikipedia, posnetek zaslona, Twitter račun SV

Ministrstvo za obrambo smo vprašali še, »ali je bilo ministrstvo za obrambo obveščeno o takšni uporabi častne čete SV, kdo je dal in odobril takšno uporabo v MORS-u in ali je to bil oziroma za to vedel obrambni minister Matej Tonin?«

Vprašanje smo poslali tudi predsedniku države.

Vsi, ki zavestno ali pasivno podpirajo takšno zavržno ravnanje vlade in njenega predsednika in se od njega sedaj, ko imajo za to priložnost, ne distancirajo - pa si seveda zaslužijo enako oceno, kot jo bo za to svoje nečastno ravnanje prej ali slej dobil tudi Janez Janša.

Zanimalo nas je, ali je garda SV 1. novembra položila vence na spomenik domobrancem na Žalah po ukazu oziroma z dovoljenjem predsednika republike oziroma kako predsednik republike ocenjuje omenjeno dejanje?

V uradu predsednika republike so nam skopo odgovorili, da je »Garda Slovenske vojske položila venec na zahtevo Kabineta predsednika vlade v skladu s Protkolarnimi pravili. Predsednik republike nima vpliva na to odločitev. Predsednik Pahor je ob dnevu spomina na mrtve položil venec k Spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam na Kongresnem trgu.«

Glede vprašanja, kako predsednik Republike ocenjuje polaganje venca pred spomenik domobrancem na Žalah, pa se je Borut Pahor oziroma njegov kabinet - zavil v molk.

Naposled smo prejeli odgovor tudi od Toninovega ministrstva za obrambo, ne pa tudi GŠ Slovenske vojske.

Iz odgovora, ki ga objavljamo v celoti, je razvidno, da so gardisti SV svojo nečastno nalogo opravili na zahtevo vladnega protokola, torej po ukazu Janševe vlade.

»Minister za obrambo mag. Matej Tonin ni bil seznanjen z naročilom Protokola Republike Slovenije Gardi Slovenske vojske za položitev vencev v imenu predsednika Vlade Republike Slovenije. Minister za obrambo skladno s pojasnili v prvem odgovoru o tem ne odloča,« nam je odgovorila Služba za strateško komuniciranje MORS.

Mors in domobranci - odgovori
MORS in domobranci.

Na vsa ostala vprašanja, predvsem pa, kako predsednik države Borut Pahor ocenjuje omenjeno polaganje venca domobrancem in kaj namerava vodstvo SV storiti, da spere madež, ki je na Slovenski vojski ostal zaradi tega zavržnega dejanja – pa smo ostali brez odgovorov.

Je prav, da garda Slovenske vojske polaga vence tudi pred spomenike domobrancem?

Vendar tudi to pove veliko.

Odgovor na naša vprašanja in na takšno ravnanje sedanje vlade, ki slavi kolaboracionizem in se z državnimi častmi klanja tistim, ki so sodelovali z okupatorjem, bodo pač prej ali slej – dali volivci.

Še posebej zavržno je tudi, da predsednik vlade, ob tem, ko je poslal častno gardo SV na polaganje vencev domobrancem - ni položil vencev tudi pred spomenike partizanom in NOB.

Učitelj in vajenec. Vir: Twitter

Vsi, ki zavestno ali pasivno podpirajo takšno zavržno ravnanje vlade in njenega predsednika in se od njega sedaj, ko imajo za to priložnost, ne distancirajo - pa si seveda zaslužijo enako oceno, kot jo bo za to svoje nečastno ravnanje prej ali slej dobil tudi Janez Janša.

To pa velja tudi za Mateja Tonina, obrambnega ministra in predsednika NSi, ki ne loči med polaganjem vencev žrtvam v Kočevskem Rogu in polaganjem vencev domobrancem kot vojaški, kolaborantski, izdajalski formaciji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek