petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Salonit Anhovo z odgovornostjo do lokalnega okolja v izgradnjo dodatnih sončnih elektrarn
Gradnja ene največjih sončnih elektrarn na strehi v Sloveniji v cementarni Salonit Anhovo že poteka. Skupaj s podjetjem Interenergo pa so sedaj podpisali pogodbo za izgradnjo dodatnih sončnih elektrarn na industrijskem območju.
Dodatne sončne elektrarne z nazivno močjo 1,5 MW bodo postopno pričele obratovati do jeseni 2022 in bodo nameščene na vse primerne strehe v industrijskem kompleksu.
Podpis nove pogodbe se nanaša na dodatne sončne elektrarne z nazivno močjo 1,5 MW, ki bodo postopno pričele obratovati do jeseni 2022.
Nameščene bodo na vse primerne strehe v industrijskem kompleksu.
V prihodnjih letih v Salonit Anhovo načrtujejo tudi postavitev sončnih elektrarn na tleh – v kamnolomu in na območju stare cementarne, kjer trenutno še poteka urejanje območja. Ocenjujejo, da bodo imeli do leta 2024 postavljene preko 5 MW inštalirane moči iz sončne energije.
Tovrstna strateška partnerstva vodijo k uresničevanju razvojnih načrtov Salonita Anhovo, na podlagi katerih želijo do leta 2025 zagotoviti 40 odstotkov električne energije za proizvodni proces iz lastnih obnovljivih virov energije – sončnih elektrarn in električne energije iz odpadne toplote, kar bo predvidoma 50 GWh.
Salonit Anhovo in Interenergo sta h gradnji sončnih elektrarn pristopila v obliki energetskega pogodbeništva oz. partnerstva med porabnikom energije in ponudnikom energetskih storitev.
Vso proizvedeno električno energijo iz sončne energije bo Salonit Anhovo neposredno odkupoval od Interenerga in v celoti uporabil v proizvodnem procesu, brez bremenitve prenosnega in distribucijskega omrežja.
Dr. Tomaž Vuk, član uprave Salonita Anhovo, je poudaril pomen sodelovanja: »Veseli nas, da smo vzpostavili zanesljivo in kredibilno partnerstvo s podjetjem Interenergo, s katerim si na področju zelenega prehoda delimo skupne vrednote, cilje in vizije. Resničen preboj na področju čiste energije je namreč mogoč le ob sodelovanju različnih podjetij in sektorjev. Z uresničevanjem naših začrtanih razvojnih načrtov, na podlagi katerih si prizadevamo za prehod k ogljično nevtralni proizvodnji cementa, želimo izkazati odgovornost do okolja, v katerem delujemo.«