REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Novi standardi: Trajnostna gradnja, ki sloni na ogljično nevtralni proizvodnji cementa

Novi standardi: Trajnostna gradnja, ki sloni na ogljično nevtralni proizvodnji cementaBetonsko pohištvo

Novi standardi na področju gradbeništva in gradbenih materialov se v stremenju po zmanjšanju porabe naravnih virov in onesnaževanja okolja gibljejo v smeri zelenih politik tako na evropski kot tudi lokalni ravni.

Beton je eden najbolj priljubljenih in uporabljanih gradbenih materialov, zato se poraja vprašanje, kakšna je njegova vloga v trajnostni gradnji prihodnosti.

Beton zaradi svojih mehanskih lastnosti pri gradnji ni lahko zamenljiv material.

Odporen je na vodo, ekstremne vremenske pojave je negorljivin  trajen.

Obenem je široko razpoložljiv. Zanj potrebni naravni viri so dosegljivi na lokalni ravni, kar zmanjšuje tudi potencialni vpliv na okolje pri transportu na gradbeno lokacijo.

Beton je 100 % reciklabilen material, ki ga lahko po koncu življenjske dobe objekta uporabimo tudi za proizvodnjo novega betona.

Beton je strateški gradbeni material, ki bo v prihodnosti le še pridobil na pomembnosti

Beton ima med gradbenimi materiali nesporen primat, tako po količini porabe (porabi se ga tri krat več kot ostalih gradbenih materialov skupaj) in doseženih lastnostih kot tudi z okoljskega vidika – ima namreč najnižji ogljični odtis na enoto proizvoda in najnižjo vgrajeno energijo.

Poleg tega je beton 100 % reciklabilen material, ki ga lahko po koncu življenjske dobe objekta uporabimo tudi za proizvodnjo novega betona.

Vse to zagotavlja, da beton ni le material preteklosti in sedanjosti, ampak bo tudi material prihodnosti. Z nadaljnjim razvojem pa bo postajal vse bolj učinkovit in okoljsko nevtralen material. Ključno vlogo pri tem bodo odigrale cementarne.

Zniževanje ogljičnega odtisa cementa in vključevanje v krožno gospodarstvo

Salonit Anhovo je edina slovenska cementarna in se aktivno vključuje v krožno gospodarstvo Slovenije.

Približno 14 % cementa Salonita Anhovo je že sedaj v povprečju iz recikliranih ali ponovno uporabljenih materialov.

Že sedaj znatne količine alternativnih surovin in materialov, ki se v Salonitu Anhovo uporabljajo za nadomeščanje mineralne surovine iz kamnoloma ter nadomeščanje klinkerja v cementu, bodo v prihodnosti še višje.

Na ta način se bo ohranjalo naravne vire in nadalje zniževalo ogljični odtis cementov ter bistveno prispevalo k zaključevanju masnih tokov znotraj industrije gradbeništva ter vzpostavitvi učinkovitega krožnega gospodarstva.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek