torek, 19. november 2024 leto 29 / št. 324
Mikrobi v tleh in oceanih po vsem svetu se razvijajo in prilagajajo, da bi lahko jedli plastiko - a ne dovolj hitro...
Mikrobi v tleh in oceanih po vsem svetu se razvijajo in prilagajajo, da bi lahko - jedli plastiko.
To razkriva študija, objavljena v reviji Microbial Ecology, ki se je začela z zbiranjem podatkov o 95 mikrobnih encimih, za katere je že znano, da razgrajujejo plastiko in jih pogosto najdemo v bakterijah na odlagališčih in podobnih mestih, polnih plastike.
Raziskava je preučila več kot 200 milijonov genov, najdenih v vzorcih DNK, vzetih iz okolja, in odkrila 30.000 različnih encimov, ki lahko razgradijo 10 različnih vrst plastike.
Bugs across globe are evolving to eat plastic, study finds https://t.co/Bl8DMriaXE
— Moshe Vardi (@vardi) December 15, 2021
Ta študija je prva uradna globalna ocena potenciala bakterij za razgradnjo plastike.
Ugotovila je, da vsak četrti analizirani organizem nosi ustrezen encim, poroča Guardian.
Raziskovalci so ugotovili, da število in vrsta encimov, ki so jih našli, ustrezata količini in vrsti plastične kontaminacije na različnih mestih.
Vsako leto se v okolje vrže na milijone ton plastike.
Zmanjšanje količine uporabljene plastike je ključnega pomena, prav tako ustrezno zbiranje in obdelava odpadkov.
Toda številne plastične izdelke je trenutno težko reciklirati.
Uporaba encimov za hitro razgradnjo plastike v njihove temeljne gradnike bi omogočila izdelavo novih izdelkov iz starih, kar bi zmanjšalo potrebo po proizvodnji nove plastike.
»Našli smo številne dokaze, ki podpirajo dejstvo, da je potencial globalnega mikrobioma za razgradnjo plastike močno povezan z meritvami onesnaženja s plastiko v okolju. To je pomemben dokaz, ki kaže, kako se okolje odziva na pritiske, ki jih izvajamo nanj,« je dejal prof. Aleksej Zelezniak s tehnološke univerze Chalmers na Švedskem.
Bugs across globe are evolving to eat #plastic, study findshttps://t.co/RoGzKKGGiG#pollution #climatechange pic.twitter.com/lwM3oC3Y2H
— Environmental Investigation Agency (@EIA_News) December 15, 2021
Proizvodnja plastike se je v zadnjih 70 letih eksplozivno povečala z 2 milijona ton na 380 milijonov ton na leto.
Približno 12.000 novih encimov je bilo najdenih tudi v vzorcih oceanov, odvzetih na 67 lokacijah in na treh različnih globinah.
Rezultati so pokazali dosledno višje ravni encimov, ki razgrajujejo na globljih gladinah oceana.
Vzorci tal so bili odvzeti s 169 lokacij v 38 državah in 11 različnih habitatih in so vsebovali 18.000 encimov, ki razgrajujejo plastiko.
Znano je, da tla vsebujejo več plastike z dodatki ftalatov kot oceani, raziskovalci pa so odkrili več encimov, ki napadajo te kemikalije v kopenskih vzorcih.
Skoraj 60 % novih encimov se ne ujema z nobenim znanim razredom encimov, so povedali znanstveniki, kar kaže, da te molekule razgrajujejo plastiko na načine, ki so bili doslej neznani.
Bugs across globe are evolving to eat plastic! A metagenomic study finds 12K new enzymes in oceans & 18K in soil that degrade major plastic types & additives eg phthalates. ~60% are outside known enzyme types! https://t.co/peAp4j2lTh https://t.co/Aamq9ZD0P0 #microbiome #Evolution pic.twitter.com/uJPJOR0Rf2
— Nathan Letts, PhD (@Sciguy999) December 15, 2021
Leta 2016 so sicer na nekem japonskem odlagališču odkrili prvega mikroba, ki je »jedel« plastiko.
Vendar pa bodo mikrobi potrebovali še veliko časa, da bodo res uspešni pri uničevanju plastike.
Da ne bi nasmetili lastnega planeta do nerazpoznavnosti, moramo odmetavanje plastike nujno zmanjšati in se ne opirati zgolj na zelo počasno - evolucijo.
Bugs and microbes around the world are evolving to eat plastic, study finds
— Phil Conserva (@philconserva) December 15, 2021
https://t.co/mVHCS2bfXj
Direktiva (EU) 2019/904 Evropskega parlamenta, sprejeta 5. junija 2019, želi preprečiti in zmanjšati vpliv nekaterih plastičnih izdelkov na okolje, zlasti vodno okolje, pa tudi zdravje ljudi, ter spodbujati prehod na krožno gospodarstvo z inovativnimi in trajnostnimi poslovnimi modeli, izdelki in materiali.
Države članice so tako morale do 3. julija letos zagotoviti, da nekateri plastični izdelki za enkratno uporabo ne bodo več na trgu Evropske unije.
V Sloveniji se v zadnjem času razmišlja tudi o kavciji ob nakupu plastičnih steklenic, da bi tako zmanjšali količino plastičnih odpadkov.