torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
Hipokrizija: Von der Leynovi polna usta »zelenega dogovora«, rada pa potuje s potratnimi zasebnimi letali
![Hipokrizija: Von der Leynovi polna usta »zelenega dogovora«, rada pa potuje s potratnimi zasebnimi letali](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/vonderleyen.jpg?itok=RRK0ICHD)
Na vrhu o podnebnih spremembah v Glasgowu politiki pogosto govorijo eno, delajo pa nekaj drugega.
To velja tudi za predsednika najmočnejše države sveta in predsednico Evropske komisije.
Ameriški predsednik Joe Biden na primer obljublja vodstvo ZDA na področju zmanjševanja emisij, hkrati pa se je s svojo veliko kolono vozil, v kateri je bilo kar 85 vozil do Glasgowa prevažal iz 45 kilometrov oddaljenega Edinburgha. Tako ekološko je izgledalo njegovo potovanje:
| NEW: This is Joe Biden’s motorcade
— Politics For All (@PoliticsForAlI) November 1, 2021
pic.twitter.com/ZM5F4ZSrnb
Pred tem je s svojo kolono vozil osrečil Rim.
Biden tours Rome with 85-car motorcade ahead of 'climate' summit https://t.co/lXzuSHcnWn pic.twitter.com/Ze2QVdm6Wz
— New York Post (@nypost) October 29, 2021
Evropska komisija pa je morala zagovarjati svojo predsednico Ursulo von der Leyen, ki uporablja zasebna letala, medtem ko je na podnebnem vrhu OZN COP26 v Glasgowu promovirala vozila, ki manj onesnažujejo okolje, in Zeleni dogovor razglasila za prednostno nalogo svojega mandata.
V dneh, ko v Glasgowu poteka prelomna podnebna konferenca ZN COP26, se je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen znašla pod plazom kritik zaradi ravnanj, ki vse prej kot prispevajo k boju proti podnebnim spremembam.
Britanski Telegraph je namreč objavil informacijo, da se je predsednica Komisije tudi na krajše službene poti večkrat odpravila s privatnim letalom.
Ursula Von der Leyen has been accused of contributing to a “climate disaster” after using private jets on more than half of her overseas missions, including short hops to London and Paris
— Telegraph Politics (@TelePolitics) November 2, 2021
Read more: https://t.co/fzQfihXsqZ
Ker privatna letala povprečno proizvedejo veliko več izpustov od komercialnih, voditeljici ene od osrednjih institucij Evropske unije očitajo dvoličnost.
Evropska unija se namreč predstavlja kot vodilna akterka v boju proti podnebnim spremembam in se je zavezala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost.
Največ kritik je v medijih in na družbenih omrežjih poželo to, da je Ursula von der Leyen s privatnim letalom prepotovala pot med Dunajem in Bratislavo.
Polet med avstrijsko in slovaško prestolnico, ki ju ločuje približno 70 kilometrov, je trajal le 19 minut (pot z javnim prevozom pa medtem traja le dobro uro).
Generalni sekretar Evropske zveze davkoplačevalcev Michael Jäger je to označil za »ekološki greh.«
An analysis by the Telegraph reveals the EU’s top official ordered “air taxis” for 18 out of her 34 official trips since taking up the role in December 2019, on a pledge to turn the bloc carbon-neutral by 2050
— Telegraph Politics (@TelePolitics) November 2, 2021
Odkar je decembra 2019 prevzela vodenje Komisije, je Ursula von der Leyen po Telegraphovih navedbah na več kot polovico uradnih obiskov odpotovala s privatnim letalom.
Natančneje - za kar 18 od 34 poletov je zase in svoje sodelavce najela zasebna letala.
Na COP26 je po navedbah Komisije pripotovala z letalom na biogorivo.
On a similar tour, the Commission president took the same private plane between Lisbon and Madrid, a 320-mile trip, before heading to Athens.
— Telegraph Politics (@TelePolitics) November 2, 2021
The source insisted the trips were “not feasible with commercial flights”.
Ob tem so evropski komisarji s privatnim letalom – med drugim – skupaj z von der Leynovo dvakrat potovali tudi med Brusljem in Strasbourgom.
Ta polet traja le 31 minut.
»Odnosi z voditelji držav in vlad so zelo pomembni in vendarle zahtevajo nekaj več kot le stike prek Zooma,« kar pomeni tudi uporabo najetih letal za nekatera potovanja, je dejal tiskovni predstavnik Komisije Eric Mamer.
Boris Johnson will fly back to London by private jet when he leaves Glasgow later this week.
— Telegraph Politics (@TelePolitics) November 2, 2021
Train journeys from Glasgow to London take just four and a half hours, but Downing Street said the PM had “significant time constraints” which meant the train was not an option pic.twitter.com/VWKhcz0CNe
Poleg tega so zaradi pandemije komercialni leti manj dostopni kot vlaki, je pojasnil tiskovni predstavnik EK Eric Mamer.
Komisija poudarja, da letalska družba, pri kateri je bilo zasebno letalo za polet na Škotsko najeto, »kompenzira emisije ogljikovega dioksida« s potovanja von der Leynove.
Bruselj razmišlja tudi o tem, kako bi bolj izkoristil lete na biogoriva, kot pa je bil let, ki je von der Leynovo odpeljal v Glasgow na COP26.
Tudi britanski premier Boris Johnson je bil v začetku tega tedna tarča kritik, ko se je iz Glasgowa v London vrnil z letalom, ki onesnažuje ozračje veliko bolj kot vlak.
EU boss with scandalous flight: Von der Leyen flies 50 kilometers in a private jet https://t.co/P6TLrDowWS
— The News Caravan (@TheNewsCaravan) November 4, 2021
Njegov tiskovni predstavnik je opozoril, da je gorivo, ki ga uporablja uradni vladni Airbus, »trajnostno« in da so bile emisije ogljika »izravnane.«
In ko se vse to dogaja slovenski minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, potem ko je netrajnostno že pokuril veliko goriva za obisk Glasgowa in za vrnitev v domovino – doma pojasnjuje svoja dejanja iz leta 2007...
Za tokratni pos. priznava, da je avtentičen in pravi, da izkazuje njegovo željo preprečiti prevzem Term Č. Dele pogovora obžaluje, se brani, izpostavil je besede v zvezi s sodstvom, ki da so neprimerne. Od njih se distancira: "Kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen." @24ur_com
— Žana Vertačnik (@ZanaVertacnik) November 4, 2021
Namesto da bi se v Glasgowu okoljski minister v Janševi vladi ukvarjal - s podnebnim problemi.
To pa je morda od vsega skupaj za okolje, predvsem v Sloveniji - še najbolj škodljivo.