sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Je koronavirus prišel iz ameriškega laboratorija? Kitajska od WHO zahteva preiskavo zaprtega laboratorija v Fort Detricku
Peking je večkrat opozorila Washington pred nevarnostjo teorije o domnevnem »pobegu virusa iz kitajskega laboratorija«, še posebej potem, ko je ameriški predsednik Joe Biden zahteval od svojih obveščevalcev, da do konca poletja oziroma v 90 dnevih podvojijo svoje napore in ugotovijo, kako je koronavirus SARS-CoV-2, ki je povzročil pandemijo koronavirusne bolezni covid-19 dejansko nastal.
Pri tem ZDA zahtevajo tudi dodatne preiskave Inštituta za virologijo v Wuhanu, s superračunalniki pa preiskujejo tudi podatke tega inštituta, do katerih so najbrž prišle z vohunskimi metodami.
Večina znanstvenikov je sicer še naprej prepričanih, da je virus naravnega izvora.
Trace back to…? pic.twitter.com/qlqQE1Job5
— Lijian Zhao 赵立坚 (@zlj517) August 3, 2021
Toda v zadnjih dnevih kitajski mediji vse bolj opozarjajo tudi na možnost, da bi virus lahko v naravo pricurljal iz ameriških laboratorijev.
Torej kitajski diplomati in uradniki vidijo vse skupaj drugače, tako, kot kaže zgornja karikatura iz kitajskih medijev.
V ta namen naj bi v Pekingu, kot je poročal CNN, mobilizirali številne medije in diplomate, ki sedaj zahtevajo od Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), da se izvede preiskava v ameriškem vojaškem medicinskem raziskovalnem inštitutu za nalezljive bolezni (USAMRIID) v Fort Detricku v Marylandu.
V tem ameriškem laboratoriju proučujejo nevarne nalezljive bolezni kot na primer ebolo in podobne.
Toda laboratorij je bil nenadoma zaprt, potem ko je julija leta 2019 ameriški Center za nadzor in preprečevanje nalezljivih bolezni (CDC) izdal odločbo o takojšnjem zaprtju laboratorija - torej šest mesecev predno se je pojavil prvi primer bolezni covid-19.
Ameriški CDC je kot razlog navedel »razloge nacionalne varnosti«, ne da bi jih podrobneje pojasnili, medtem ko je ameriški inštitut za nalezljive bolezni vojske ZDA (USAMRIID) avgusta istega leta trdil, da je do zaustavitve prišlo, ker center nima »zadostnih sistemov za dekontaminacijo odpadne vode« in to »iz svojih najvarnejših laboratorijev.«
Kitajski časnik Global Times, ki je blizu vladi v Pekingu je medtem objavil elektronsko dopisovanje med uradniki CDC in USAMRIID od leta 2018 do 2019, iz katerega je razvidno, da so centri CDC leta 2019 odkrili več kršitev varnostnih protokolov v laboratoriju Fort Detrick.
CDC je ob eni od kršitev dejal, da USAMRIID »sistematično ni zagotovil izvajanja postopkov biološke varnosti in zadrževanja, sorazmernih s tveganji, povezanimi z delom z izbranimi sredstvi in toksini« v laboratoriju Fort Detrick.
Global Times se je skliceval na neimenovani vir, ki trdi, da so bili zaradi domnevnih kršitev v okolico »verjetno izpuščeni« nekateri laboratorijsko zelo patogeni »virusi.«
Vir je tudi obtožil ameriško vojsko, da »javnosti nikoli ni povedala, kaj počnejo v laboratoriju.«
Ta laboratorij je zbiral krvne vzorce tudi po številnih ameriških oporiščih v Italiji, kjer so se prvi primeri covida-19 pojavili v Evropi, zato nekateri vidijo v tem povezavo in zahtevajo preiskavo.
Ob tem so v odpadnih vodah zasledili virus SARS-CoV-2 že v vzorcih, pobranih 12. marca 2019 v Barceloni, več kot pol leta pred prvimi primeri okužb v Wuhanu.
Virus je bil tudi v odpadnih vodah drugih evropskih mest - že pred primeri iz Wuhana.
Vse to teorijo o tem, da naj bi bila za koronavirus kriva Kitajska in njen inštitut za virologijo postavlja na majave temelje.
Fort Detrick Biolab (U.S.) should be investigated re the origin and selective effect of the virus.
— Girum® (@GirumTweets) August 9, 2021
The earliest cases in Europe are claimed to be linked to Fort Detrick.
US military has a huge blood sample project in 2019 involving numerous military bases including in Italy. pic.twitter.com/u1VUMXK5Vy
Na Kitajskem so tudi večkrat opozarjali, da so se tudi ameriški vojaki oktobra leta 2019 udeležili vojaških športnih iger oziroma vojaške olimpijade v Wuhanu.
Tu je oktobra leta 2019 tekmovalo 10.000 tekmovalcev iz 100 držav sveta.
Igre so trajale devet dni.
Tedaj je več športnikov trdilo, da so med ali po igrah zboleli s podobnimi simptomi, kot so bili pozneje znani pri koronavirusu SARS-CoV-2, o čemer so poročali tudi tuji in ameriški viri.
O zaprtju ameriškega laboratorija v Fort Detricku je 5. avgusta leta 2019 poročal tudi New York Times.
Časnik je razkril, da je bil Fort Detrick tudi leta 2009 »suspendiran, ker je hranil patogene, ki niso bili na seznamu v podatkovni bazi.«
En Or @Gendarmerie @SportsDefense #armeedechampions #Wuhan2019 #WorldMilitaryGames pic.twitter.com/CkDAkDBmix
— ÉLODIE CLOUVEL (@Eloclouvel) October 24, 2019
Vojaški inštitut je imel med zaposlenimi tudi Bruce E. Ivinsa, mikrobiologa, ki je bil vodilni osumljenec zaradi pošiljanja pisem z antraksom leta 2001, ki so ubila pet ljudi.
Nikoli ni bil obtožen.
Leta 2008 je umrl, »menda zaradi samomora«, je zapisal New York Times.
Sumljivo je tudi, da so ZDA na izbruh nalezljive bolezni na Kitajskem opozorile Izrael in NATO članice že novembra 2019 - še preden so covid-19 sploh zaznali na Kitajskem.
Le kako naj bi v ZDA vedeli kaj takšnega - vnaprej, se sprašujejo mnogi.
Speaking of covid origins , USA warned Israel in Nov 2019, way ahead of China outbreak in Wuhan. How did US know much earlier ? USA also refuse to explain why they shut down Fort Detrick virus Lab in 2019. US also not providing data US 20k death in 2019 flu if Any covid tested pic.twitter.com/qbaPMRp76m
— Jaazzzzyyyyy (@Julie0921Julie) June 20, 2021
Se je leta 2019 zgodba ponovila?
Zakaj so Američani zaprli ta laboratorij - morda zato, ker je bil z virusom kdo okužen? Morda nekdo, ki je nato odšel v Wuhan?
Kitajska sedaj zahteva od WHO odgovore tudi na ta vprašanja.