četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Delta različica koronavirusa ni samo hiper-nalezljiva, izjemno hitro se tudi razmnožuje v dihalnih poteh!
![Delta različica koronavirusa ni samo hiper-nalezljiva, izjemno hitro se tudi razmnožuje v dihalnih poteh!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/deltamutacije.jpg?itok=WcTYozUo)
Po dolgih mesecih preučevanja podatkov se znanstveniki strinjajo: delta različica je najbolj nalezljiva različica koronavirusa SARS-CoV-2 po vsem svetu.
Širi se približno 225% hitreje kot prvotna različica virusa.
How effective are antibodies against Delta, Delta plus variants? Here’s what experts say https://t.co/aTyu3LOkpN
— Reetu Choudhary (@ReetuChoudhar14) July 9, 2021
Nova študija, objavljena v sredo, osvetljuje, zakaj se to dogaja.
Študija ugotavlja, da ta sev hitreje množi znotraj dihalnih poti ljudi.
To potrjujejo tudi podatki raziskovalcev iz pokrajinskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni v kitajski pokrajini Guangdong.
![Koronavirus na Kitajskem. Vir: Twitter Koronavirus na Kitajskem](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/koronavirusulica.jpg)
V povprečju so ljudje, okuženi z različico delta, imeli v dihalnih poteh približno 1000-krat več kopij virusa kot tisti, okuženi z originalnim sevom koronavirusa.
Poleg tega so bili okuženi tudi hitrejši prenašalci virusa. V povprečju je le v štirih dnevih različica delta dosegla zaznavne ravni v osebi, v primerjavi s šestimi dnevi pri prvotni različici koronavirusa.
V študiji so znanstveniki analizirali bolnike s covid-19, ki jih je prizadel prvi izbruh delta variante na celinski Kitajski, ki se je zgodil med 21. majem in 18. junijem v mestu Guangzhou, glavnem mestu province Guangdong.
Raziskovalci so izmerili ravni virusa pri 62 ljudeh, ki jih je prizadel zadevni izbruh, in jih primerjali z ravnmi pri 63 bolnikih, okuženih leta 2020 z zgodnjo različico virusa.
Njihove ugotovitve kažejo, da ljudje, ki so zboleli za različico delta, širijo tako virus kot samo okužbo veliko hitreje, kot prvotna različica.
Znanstveniki zato poudarjajo pomembnost karantene takoj 14 dni po stiku z nekom z diagnozo covid-19.
![Cepljenje - koronavirus. Vir: Twitter Cepljenje - koronavirus](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/cepljenjekoronavirus.jpg)
Še bolje pa je, če se popolnoma cepite.
Predhodni podatki kažejo, da je bilo v nekaterih ameriških zveznih državah 99,5% smrtnih primerov zaradi covid-19 v zadnjih nekaj mesecih prav med ljudmi, ki niso bili cepljeni, je v četrtek v Beli hiši povedala direktorica CDC dr. Rochelle Walensky.
»Vemo, da varianta delta ... trenutno narašča v žepih države z nizko stopnjo cepljenja,« je opozorila dr. Walensky.
The Delta Variant Isn't Just Hyper-Contagious. It Also Grows More Rapidly Inside You https://t.co/0dWIqzHdP8 Yikes! #medicine #health
— George Thawley (@GThawley) July 9, 2021
»Vemo tudi, da naša odobrena cepiva preprečujejo hude bolezni, hospitalizacijo in smrt zaradi različice delta,« je dodala.
Kljub temu pa se odpor cepljenju počasi razrašča.
In prav to, ne pa cepljenje, je verjetno največja nevarnost, ki je pred nami.
Tudi v Sloveniji, ki se - žal - ponaša z izjemno velikim številom ljudi, ki se ne želijo cepiti.