REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za sevom »delta« prihaja še veliko bolj kužen in »hitrejši« sev lambda s sedmimi mutacijami, opozarjajo strokovnjaki WHO

Za sevom »delta« prihaja še veliko bolj kužen in »hitrejši« sev lambda s sedmimi mutacijami, opozarjajo strokovnjaki WHOLaboratorij ob preiskavi virusov. Vir: Twitter

Svet se sooča z novim delta sevom koronavirusa SARS-CoV-2, toda to ni konec te zgodbe.

To nakazuje, da je njena stopnja prenosa višja kot v primeru katerekoli druge različice.

Znanstveniki WHO so namreč začudeni predvsem nad »nenavadno vrsto mutacij«, ki jih ima še novejši sev koronavirusa, imenovan »lambda.«

Sev lambda so z oznako C.37 najprej odkrili v Peruju, nato pa se je razširil v okoli 30 držav sveta, vključno z Argentino in Čilom.

Ta sev se je pojavil tudi v Veliki Britaniji.

»Eden od razlogov, zaradi katerega je težko določiti pravo nevarnost tega seva je v njegovih nenavadnih mutacijah, v primerjavi z drugimi različicami,« FT navaja besede Jeffa Barretta, direktorja Pobude za genom Covida-19 na Inštitutu Wellcome Sanger v Londonu.

Znansveni laboratorij  Vir: Twitter
Vir: Twitter

»Lambda ima poseben set sedmih mutacij v proteinu 'igle', ki ga virus uporabi za okužbo človeških celic. Raziskovalce še posebej skrbi mutacija L452Q, ki je podobna mutaciji L452R, za katero verjamejo, da prispeva k visoki infektivnosti različice delta,« piše v njihovem poročilu.

Po podatkih WHO sedaj različica lambda predstavlja 82 odstotkov vseh novih primerov covida-19 v Peruju, ki ima najvišjo stopnjo smrtnosti na svetu.

V Peruju se je lambda razširila iz enega primera na vsakih 200 vzorcev na 50 odstotkov vseh primerov v marcu in 82 odstotkov vseh primerov v tem trenutku.

»To nakazuje, da je njena stopnja prenosa višja kot v primeru katerekoli druge različice,« opozarja Pablo Tsukayama, profesor molekulrane biologije na univerzi Cayetano Heredia v Peruju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek