REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

23. obletnica agresije NATO, ki je prva porušila mednarodne meje in mir v Evropi in privedla do današnjih vojn

23. obletnica agresije NATO, ki je prva porušila mednarodne meje in mir v Evropi in privedla do današnjih vojnNATO agresija na Srbijo in Črno goro leta 1999. Vir: Twitter, arhiv, posnetek zaslona

Prelomni trenutek za evropsko varnostno arhitekturo ni bil v letu 2014 ali celo 2008, kot svoje štetje zmeraj začenjajo zahodni mediji.

Danes lahko vidimo, da je bil skrajni cilj odcepitev dela ozemlja suverene države, enostranska sprememba mednarodno priznanih meja Srbije s pomočjo bomb in legitimacija uporabe sile.

Prelomni trenutek se je zgodil veliko prej, najprej leta 1995, ko je zveza NATO prenehala biti obrambna zveza in je začela delovati »izven svojega področja« (out of area) in nato leta 1999, ko se je zgodilo nepojmljivo, kar je zaznamovalo tudi poznejšo politiko Rusije, Vladimirja Putina in Kitajske - napad na Srbijo in Črno goro, republiki, združeni v takratno Zvezno republiko Jugoslavijo (ZRJ).

Napad se je zgodil 24. marca leta 1999, pod izgovorom, da gre za humanitarno intervencijo in reševanje Albancev na Kosovu. Danes lahko vidimo, da je bil skrajni cilj odcepitev dela ozemlja suverene države, enostranska sprememba mednarodno priznanih meja Srbije s pomočjo bomb in legitimacija uporabe sile.

Zahodni mediji so to agresijo na suvereno državo na Stari celini in vse podobne (v Aziji in Afriki) zmeraj opravičevali, kot kaže primerjava naslovnic Economista med vsemi vojnami pod taktirko Nata oziroma Washingtona.

 »Economist je končno našel krvavo vojno, potem ko je opravičeval vojne v Iraku, Afganistanu, Siriji...« je zapisal Farzana Shah.

Vsi, ki so opozarjali, da se je s tem zrušil evropski red so bili zasmehovani. Slovenski mediji in politiki so vsi po vrsti - s častno izjemo Zmaga Jelinčiča - slavili »intervencijo.«

Žrtve med civilisti so bile razglašene za nujne »kolateralne žrtve.«

Rusija in Kitajska sta gledali, kaj se dogaja prijateljski državi, nemočni - in se učili.

Maščevanje je prišlo najprej leta 2008 v Gruziji, nato leta 2014 na Krimu in končno leta 2022 v Ukrajini.

In ni še konec...

Do vojne je tudi leta 1999 prišlo na podoben način kot leta 2022 - po neuspešnih pogajanjih.

Zveza NATO je 24. marca leta 1999, po pogajanjih v Rambouilletu v Franciji, kjer Srbija ni želela predati popolnega nadzora nad svojo pokrajino Kosovo NATO paktu, začela z vojaškimi napadi na cilje v takratni ZRJ. Prva bomba je padla ob 19 uri in 55 minut.

Neposreden povod za napad je bil insceniran, dejansko lažen poboj domnevnih albanskih »civilistov« v Račku. Da je bila preiskava tega dogodka izpeljana pod ameriškimi pritiski, je postalo znano šele več let zatem.

Neposreden povod za napad je bil insceniran, dejansko lažen poboj domnevnih albanskih »civilistov« v vasi Račak.

Da je bila preiskava tega dogodka izpeljana pod ameriškimi pritiski, je postalo znano šele več let zatem, pa tudi danes je resnica o tem v Sloveniji cenzurirana in objavljena samo deloma.

Dne 16. januarja leta 1999 namreč v vasi Račak na Kosovu pod vodstvom Williama Walkerja, posebnega preiskovalca, ameriškega diplomata in nekdanjega uslužbenca ameriške agencije CIA odkrijejo trupla 45 albanskih civilistov, ki naj bi jih likvidirali Srbi. V resnici je šlo za borce albanske OVK, ki so bili ubiti v bojih z varnostnimi silami, preoblečeni v »civilke.«

To je bil povod za sklic mirovne konference v Rambouilletu med Beogradom in Prištino, vendar pogajanja po mesecu dni propadejo, ko jih je presekala Madeleine Albrigth, tedanja državna sekretarka v administraciji Billa Clintona.

Albrightova je to izpeljala tako, da Beogradu (zaradi zaostrenih zahtev Washingtona v zadnjem hipu) ni preostalo nič drugega, kot da zavrne podpis nesprejemljivega dokumenta.

Kasneje se izkaže, da je bil pokol v Račku insceniran, kot pravilno ugotovi celo Delo.

Tudi do srbskih oblasti nekoč kritičen B92 je objavil intervju z vodjo operacije v Račku, ki pojasnjuje, zakaj dejansko ni bilo nikakršnega masakra.

Zanimivo je, da zaradi tega dogodka nikoli niso obtožili niti nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, čeprav je bil to povod za vojno.

William Walker je bil sicer v času Reaganove administracije namestnik Elliota Abramsa, obsojenega zaradi laganja v aferi Iran-Kontra. Z orožjem, s katerim so izvajali masakre v Nikaragvi, je oskrboval kontraše. Isti Abrams pa je v pretekli letih bil zadolžen, da izvaja pritisk - na Venezuelo.

Kamufliran srbski tank 1999
Kamufliran srbski tank leta 1999. Vir: Twitter

NATO za napad ni imel dovoljenja Varnostnega Sveta OZN, ZRJ pa prav tako ni ogrožala nobene članice zveze NATO, zato napad s stališča mednarodnega prava ni bil upravičen. So ga pa posamezne članice, tedanji generalni sekretar zveze NATO Havier Solana in nekateri mednarodni pravniki opravičevali kot primer nujne humanitarne intervencije.

Pozneje so ZDA isto metodo uporabile še v primeru vrste drugih držav, ki so jih označile za malopridne.

Slovenija je napad na ZRJ podprla, čeprav tedaj še ni bila članica zveze NATO.

Šlo je za prvo oboroženo posredovanje Nata v njegovi zgodovini, podprle pa so ga vse takratne članice zavezništva. Pozneje so ZDA isto metodo uporabile še v primeru vrste drugih držav, ki so jih označile za malopridne.

Kot je že lani opozoril zunanji minister Rusije Sergej Lavrov, se je pred 23. leti spodkopavanje temeljev mednarodnega prava začelo prav z napadom na Jugoslavijo.

Zahodne države so pričele razgrajevati mednarodni zakonski okvir prav tedaj, ko se je NATO odločil, da napade Jugoslavijo leta 1999, je dejal Sergej Lavrov.

»To je bil trenutek, ko je prišlo do zmešnjave in so se Američani odločili, da uničijo mednarodni pravni okvir in ga nadomestijo z nekimi novimi pravili. Zahodne sile se sedaj velikokrat pozivajo na ta 'red utemeljen na pravilih', namesto da bi vse pozvali, da naj spoštujejo mednarodno pravo,« je opozoril Lavrov.

F-117A Vir:Wikipedia
F-117A. Vir: Wikipedia

Dodal je, da je bil napad na Jugoslavijo povezan tudi z željo zveze NATO, da se pomakne »proti vzhodu« in da se Zahod iz tega »na žalost ni naučil ničesar.« 

Te kršitve so se nato na podoben način nadaljevale tudi z napadi na druge suverene države - Irak, Libijo, Sirijo...

»Zahod se ni ničesar naučil iz tega in dvomim, da se želijo kaj naučiti... Kmalu po letu 1999, je bila leta 2003 sprejeta odločitev, o intervenciji v Iraku pod izmišljenim razlogom, češ da ima Irak kemično in biološko orožje,« je spomnil Lavrov.

Sa-125 Neva
Srbija je imela ob napadu zveze NATO še slabšo protizračno obrambo kot jo ima danes na primer Sirija. Kljub temu so (za radarje) »nevidnega« ameriškega bombnika sestrelili z zelo starim, sovjetskim sistemom SA-125 Neva, ki je v uporabo prišel že v petdesetih letih prejšnjega stoletja. To veliko pove o usposobljenosti srbskih »raketašev.« Vir: Twitter

Z napadi je v 78 dneh NATO leta 1999 dosegel umik srbskih vojaških in policijskih enot s Kosova, vendar je Kosovo formalno ostalo del ZRJ oziroma Srbije.

Z napadi je v 78 dneh NATO leta 1999 dosegel umik srbskih vojaških in policijskih enot s Kosova, vendar je Kosovo formalno ostalo del ZRJ oziroma Srbije.

Napadi tudi niso potekali brez težav. Vojska Jugoslavije je uspela ubraniti meje države vse do konca sovražnosti, kljub vztrajnm napadom iz smeri Albanije.

Navkljub velikanski premoči je protizračna obramba (PVO) Vojske Jugoslavije uspela sestreliti večje število dronov in manevrirnih raket, pa tudi ameriško letalo F-16 in (za radarje) »nevidni« bombnik F-117A.

Sestrelili so ga z zelo starim, sovjetskim sistemom SA-125 Neva. O tem je v tistem času poročala tudi srbska RTS.

Operaterji starega sistema so pokazali zelo visoko profesionalnost.

Morali so neprestano izklapljati radarje, da jih ne bi zadele protiradarske rakete.

Za ciljanje so imeli na voljo dobesedno sekunde, vendar so uspeli odkriti in sestreliti ponos ameriških zračnih sil in zveze NATO - domnevno »nevidno« letalo, kar pojasnjujejo v oddaji tukaj.

S-125 Neva Vir:Wikipedia
S-125 Neva. Vir: Wikipedia

Njegovi deli so še danes na voljo na ogled v letalskem muzeju ob beograjskem letališču Nikola Tesla. Delčke letala si je bilo nekaj časa mogoče celo kupiti kot spominčke.

Odlične rezultate, ki jih je sporočal NATO o svojih »zadetkih« pa je potrebno vzeti z rezervo, saj je danes jasno, da so veliko teh lažnih ciljev naredili sami vojaki Vojske Jugoslavije iz starih traktorjev, kombajnov, ponjav in anten.

Srbski vojaki so zadeli tudi veliko število manevrirnih raket in tudi helikopterje ZDA.

Odlične rezultate, ki jih je sporočal NATO o svojih »zadetkih« pa je potrebno vzeti z rezervo, saj je danes jasno, da so veliko teh (lažnih) ciljev naredili sami vojaki Vojske Jugoslavije iz starih traktorjev, ponjav in anten.

Včasih so uporabljali tudi stare kombajne in podobno. Zato je veliko bomb zveze NATO dejansko končalo na nepomembnih maketah, ne pa na tankih in topovih Jugoslovanske Vojske.

Nadzor je v pokrajini Kosovo prevzel poseben organ OZN, UNMIK, (ki je še danes »uradno«  najvišji organ oblasti), vojaško zaščito pa so zagotovile članice zveze NATO z enotami KFOR-ja.

Danes v njih sodeluje tudi Slovenija, ki je leta 1999 letalom zveze NATO dovolila prelete svojega ozemlja ob bombardiranju ZRJ oziroma predvsem Srbije.

Okoli dvanajst držav je v zadnjem času svoje priznanje Kosova umaknilo ali preklicalo.

Status pokrajine Kosovo bi moral biti določen v pogajanjih, vendar so devet let pozneje, februarja 2008 politiki kosovsko-albanskih strank in institucij razglasili neodvisnost države.

Kosovo je kot državo priznalo okoli sto drugih držav sveta, vendar za Kosovo še vedno velja resolucija VS OZN 1244, ki Kosovo določa kot pokrajino pod začasno upravo OZN.

Okoli dvanajst držav je svoje priznanje Kosova v zadnjem času umaknilo ali preklicalo.

Razmere na Kosovu so se zaostrile februarja 1998, ko je Srbija na okrepljeno teroristično dejavnost Osvobodilne vojske Kosova (OVK) odgovorila z okrepitvijo posredovanja srbskih vojaških in policijskih sil.

V spopadih je do konca konflikta junija 1999 umrlo okoli 13.000 ljudi, večinoma kosovskih Albancev.

Po podatkih OZN je bilo do marca 1999 z domov pregnanih okoli 400.000 kosovskih Albancev, do konca napadov Nata pa že milijon.

Vendar so se nato vrnili, medtem pa so bili v albanskih pogromih s Kosova pregnani skorajda vsi preostali kosovski Srbi, kjub temu, da bi jih KFOR moral zaščititi. Ocene so različne, vendar je pokrajino zapustilo od 160.000 do 300.000 Srbov in nealbancev.

Srbskih žrtev je bilo najmanj 3000, uničene pa je bilo tudi zelo veliko infrastrukture in gospodarskih objektov.

To je bistveno spremenilo etnično sliko pokrajine. Lokalne oblasti pa tudi po ocenah mednarodnih opazovalcev niso storile dovolj za vrnitev razseljenih Srbov.

Njihova lastnina je še vedno v velikem številu primerov oropana, ali pa so si jo preprosto nezakonito prisvojili tisti, ki so ostali, večinoma Albanci.

Razglednica iz ZR Jugoslavije v času NATO agresije: "Oprostite, nismo vedeli, da je neviden - Pozdravi iz Srbije"    Vir:Wikipedia
Razglednica iz 1999: Pozdravi iz Srbije - Oprostite, nismo vedeli, da je neviden. Vir: Arhiv

Po srbskih podatkih je NATO izvedel 2300 letalskih napadov na 995 objektov, tudi civilnih, kot so bili železnice, mostovi, vodni rezervoarji, bolnišnice in daljnovodi. Ubitih je bilo okoli tisoč vojakov in 2000 civilistov.

Mednarodna sodišča civilnih žrtev napadov niso nikoli preiskala, češ da so nepristojna za to vrsto zločinov.

Najbolj kritično se je javnost odzvla ob bombardiranju srbske državne radiotelevizije RTS v Beogradu, v katerem je bilo aprila 1999 ubitih 16 ljudi, in napad na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu, v katerem so umrli trije ljudje. Vsi trije so bili novinarji kitajskih medijev.

V Sloveniji so te napade številni mediji, novinarji in uredniki (nekateri so tudi danes na vodilnih položajih) odkrito pozdravili.

Na podoben način so zadeli tudi vlakovno kompozicijo s civilisti v Grdelici in veliko mostov, preko katerih so v tem trenutku hodili ljudje, ki so bili nato s strani zveze NATO razglašeni za kolateralno škodo.

Mednarodna sodišča civilnih žrtev napadov niso nikoli preiskala, češ da so nepristojna za to vrsto zločinov.

Amnesty International je na primer trdil, da gre pri bmbardiranju javne televizije za vojni zločin, a so se tožilci sodišča ICTY - istega, ki je nato obsodilo na primer Radovana Karadžića na dosmrtni zapor - leta 2000 odločili, da niti preiskave ne začnejo.

Napadi na ZRJ - obletnica
Posledice napadov na ZRJ. Vir: Twitter

Tudi to je eden od razlogov za stalne kritike mednarodnih sodišč v Srbiji in zakoreninjeno prepričanje, da ta sodišča delujejo po nalogu velikih sil in niso nepristranska.

Koštunica: »Jasen cilj takratnega bombardiranja zveze NATO je bil oblikovanje Kosova v Natovo državo

Posledice na zdravje ljudi, ki naj bi ga imelo bombardiranje, zlasti s strelivom z osiromašenim uranom, medtem preučuje leta 2020 oblikovana parlamentarna komisija, ki naj bi poročilo pripravila do konca istega leta.

Zveza NATO tovrstne posledice zanika, vendar obstaja vrsta dokazov, da je osiromašen uran pokosil veliko žrtev tudi med vojaki zveze NATO - na primer italijanskimi, ki so bili stacionirani na Kosovu.

Ob deveti obletnici napadov, leta 2008, le mesec dni zatem, ko je Kosovo pod zaščito zveze NATO razglasilo svojo neodvisnost, je tedanji predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica dejal, da je prepričan, da je zdaj povsem jasen cilj takratnega Natovega bombardiranja - oblikovanje Kosova v Natovo državo, ob tem pa je poudaril, da je pokrajina srbska in bo za vedno ostala srbska.

»Protipravna gradnja ogromne ameriške vojaške baze Bondsteel in aneks 11 Ahtisaarijevega načrta, ki določa, da je NATO najvišji organ oblasti na Kosovu, razkrivata pravi cilj, zakaj je bila Srbija brezumno porušena in zakaj je bila 17. februarja protipravno razglašena Natova država,« je tedaj zapisal srbski premier v odstopu.

Napadi na ZRJ - obletnica
Napadi na ZRJ - obletnica. Vir: Twitter

Po mnenju Koštunice je bila politika sile, ki se je izvajala nad Srbijo, slepa in kratkotrajna, zato bo ta sila odšla, tako kot je vsaka, ki je prišla na Balkan.

Zanimivo je, da je tudi na črnogorskem primorju - Črna gora pa je postala predzadnja članica zveze NATO - organizirano obeleževanje agresije zveze NATO.

Črna gora je bila sicer zaradi takratne politike Mila Đukanovića, ki se je pričel oddaljevati od Slobodana Miloševića manj na udaru raket in bomb zveze NATO kot Srbija.

Tudi v Črni gori, članici zveze NATO, bo organizirao obeleževanje agresije zveze NATO.

Generalpolkovnik in bivši šef ruske vojaške obveščevalne službe službe (GRU) Fjodor Ladigin je dejal, da je NATO pod vodstvom ZDA z napadom na Jugoslavijo v praksi pokazal nov strateški način vojskovanja ob pomoči najmodernejše vojaške tehnike, da bi dosegel kapitulacijo v političnem in ekonomskem pogledu.

Čeprav je do vojaške agresije zveze NATO prišlo pred 23 leti, se je po oceni Ladgina agresija začela že veliko prej, v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Prav Jugoslavija je bila prva država, katere meje in državnost so bile prve uničene po sprejetju Helsinškega zaključnega akta.

Grdelica - NATO raketa izstreljena na potniški vlak
Vlak v Grdelici.

»Pred vojaško agresijo so uporabili tehnologijo obarvanih revolucij na ozemlju jugovzhodne Evrope, s ciljem demontaže meja in državnosti. Dejansko je bila pred 30 leti začeta vojna z drugimi sredstvi, kar danes imenujemo hibridna vojna,« je dejal Ladgin in opozoril, da so avtorji tega koncepta popolnoma zanemarili vsa pravila mednarodnega prava.

Ocenil je tudi, ali je NATO dosegel svoj glavni cilj, razorožitev srbske vojske. Poudaril je, da so bile žrtve v tej vojni v največji meri civilisti, medtem ko je bila vojna moč srbske vojske po vseh 78 dnevih napadov zmanjšana samo za nekaj odstotkov.

Nekdanji srbski minister za inovacije in tehnološki razvoj Nenad Popović je že leta 2020 dejal, da je bil cilj zveze NATO samo en – da Kosovo loči od Srbije in da v tem »niso in nikoli ne bodo uspeli.«

Most svobode, Novi sad, 1999
Most svobode v Novem Sadu je bil uničen pod pretvezo, da objekt lahko služi vojski. Vir: Twitter

»Kosovo je bilo in bo zmeraj srbsko, tako dolgo, dokler imamo Ustavo Srbije in resolucijo Varnostnega sveta 1244,« je dejal nekdanji minister.

Poudaril je, da je za Srbijo pomembno, da jo podpirajo prijatelji, predvsem Rusija in predsednik Vladimir Putin, ki so nekajkrat preprečili ukinitev te resolucije.

Dodal je, da je bilo v agresiji več kot 10.000 žrtev in da je bila uničeno praktično vso srbsko gospodarstvo, škoda pa znaša na desetine milijard evrov, kljub temu pa končni cilj zveze NATO ni dosežen.

NATO, napadi na tovarne, 1999 Beograd
Napadi z osiromašenim uranom in uničevanje industrijskih objektov je pustilo trajne posledice, ki so še vedno vidne. Vir: Twitter

»Kosovo ni članica OZN, UNESCA, niti Interpola in to tudi nikoli ne bodo postali,« je poudaril Popović.

Zahteval je tudi, da se zločinci, ki so bili odgovorni za napad na ZRJ kaznujejo in da mora Srbija pri tem vztrajati.

Ob napadih leta 1999 so v Srbiji priredili tudi znano satirično pesem, ki so jo spesnili člani skupine Index in so jo v Srbiji prepevali ob sestrelitvi domnevno »nevidnega« 117A ameriškega vojaškega letalstva.

In kako nikoli ne bi odšel iz svojega Colorada bombardirati Srbijo zaradi nekega Kosova, za katerega niti ne ve kje točno je, še manj pa je vedel, da jim »še dela protizračna obramba.«

Imenuje se El Kondor pada in si je lahko zavrtite v spotu spodaj.

Gre za satirično priredbo skladbe El condor pasa pod taktirko beograjskih Indexovcev in govori o tem, kako je bil nekega dne med bombardiranem Srbov pilot  »nevidnega« 117A »opažen«, kako ga je zadela raketa in mu uničila »sklopko«, kako je nato padal proti tlom, kjer ga je čakala »četa kmetov z vilami«, na srečo pa je bil rešen z 32 helikopterji.

In kako nikoli ne bi odšel iz svojega Colorada bombardirati Srbijo zaradi nekega Kosova, za katerega niti ne ve kje točno je, še manj pa je vedel, da jim »še dela protizračna obramba.«

In da naj gre drugič v boj kar »svetovni žandar«, takratni ameriški predsednik Bill Clinton.

Zanimivo je, da sta sestreljeni pilot nevidnega 117A, ki ima tudi slovenske korenine, in operater raketnega sistema srbske vojske, ki ga je sestrelil, pozneje postala celo dobra prijatelja.

B-2
Ameriški ponos: B-2. Vir: Twitter

Vendar pa so bile izgube ZDA še večje.

Veleposlanik Srbije v Rusiji Miroslav Lazanski je pred leti razkril, da je točno, da je Srbija zadela še več letal v času agresije zveze NATO na ZRJ in ne samo znani, domnevno nevidni bombnik F-117A.

Veleposlanik Srbije v Rusiji Miroslav Lazanski je pred leti razkril, da je točno, da je Srbija zadela še več letal v času agresije zveze NATO na ZRJ in ne samo znani, domnevno nevidni bombnik F-117A.

»Ljudje iz 250. raketne enote so to vedeli. Oni trdijo, da so sestrelili B-2. Ta 'Duh Missourija' je izbrisan s flotne liste. Ni ga več. To letalo stane 2,5 milijarde dolarjev, kot celoletni prihodki od turizma nekdanje Jugoslavije. Politična garnitura, ki je bila tedaj na oblasti v Beogradu se ni želela zameriti Zahodu. Prav tako smo imeli procesuiranje vojnih zločincev kot je na primer Wesley Clark, pa se je to takoj razveljavilo. Koštunica je izpustil teroriste OVK iz zapora,« je potarnal Lazanski.

V isti sapi je opozoril, da vse to ni bilo dovolj, da bi Srbija postala enakovredna pogajalska stran ob koncu vojne.

»Ko sestreliš enega ali dva, potem nisi pogajalec v procesu. Ko jih sestreliš 20 ali 30 in ujameš pilote, potem si pogajalska stran,« je razlagal Lazanski.

Zgodbo o sestrelitvi B-2 je seveda mogoče preprosto odpraviti s trditvijo, da gre za srbsko propagando.

In ob tem je prav lani eden od pilotov ameriške vojske priznal, da je videl, kako je srbska protiletalska obramba tako hudo zadela še en neviden bombnik F-117 A, ki je bil nato celo po vrnitvi na letališče najbrž neuporaben. Morda bomo nekega dne podobno potrdilo slišali tudi za Duh Missourija. 

Težava je v tem, da o domnevnem zadetku B-2 obstaja vrsta prič med vojaki nekdanje vojske ZRJ, operaterjih radarjev, prič, ki so v sosednji Hrvaški videle odvažanje ostankov nečesa velikega takoj za srbsko mejo, na hrvaški strani in podobno.

Operaterji na radarskih zaslonih so videli, da se je po zadetku rakete po zraku razpršilo nekaj ogromnega.

Odboji radarskih signalov od oblaka delcev so se jasno videli na zaslonih.

Vojaki, ki so dosegli zadetek so bili izrecno zato ker so zadeli Duh Missourija leta 1999 tudi nagrajeni s strani svojih poveljstev, podatki o tem pa so že bili objavljeni.

Vojna je tudi že davno mimo, zato od te informacije ni pričakovati nobene neposredne koristi, lahko pa je razumeti, zakaj tudi v Srbiji teh dejstev niso razglašali na velik zvon.

Za Združene države Amerike bi namreč priznanje, da je majhna država z zastarelim orožjem sklatila vrhunec ameriške vojaške tehnologije predstavljalo strahovit udarec, ki bi zmanjšal moč njihovega zastraševanja po vsem svetu.

In to stane veliko več kot le 2,5 milijarde dolarjev.

In ob tem je prav lani eden od pilotov ameriške vojske priznal, da je videl, kako je srbska protiletalska obramba tako hudo zadela še en neviden bombnik F-117 A, ki je bil nato po vrnitvi na letališče najbrž neuporaben.

Morda bomo nekega dne v prihodnosti podobno potrdilo slišali tudi za Duh Missourija.

Do takrat pa ob prizorih iz Ukrajine tudi ob kritikah uporabe sile ne smemo pozabiti, kdo je s takšnim načinom reševanja sporov v Evropi po drugi svetovni vojni začel.

In to ni bila Rusija. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek