nedelja, 03. november 2024 leto 29 / št. 308
Papež v poslanici pred svetovnim dnevom miru pozval k prizadevanjem za nenasilje
Papež Frančišek je vse narode, svetovne voditelje in posameznike pozval k politiki in prizadevanjem za mir. "Nasilje ni zdravilo za naš razdrobljeni svet," ugotavlja papež v poslanici pred svetovnim dnevom miru, ki ga Katoliška cerkev vsako leto obeleži 1. januarja. Omenjeni dan bo tokrat potekal pod naslovom Nenasilje: stil politike za mir.
Poslanico so danes predstavili v prostorih Založbe Družine v Ljubljani. Po besedah ljubljanskega nadškofa metropolita Stanislava Zoreta papež v njej vzpodbuja k razmišljanju o miru, ki ni neka resničnost, vzpostavljena zunaj nas, ampak dobrina, ki naj jo v sebi goji vsak.
Pri tem je papež po Zoretovih besedah poudaril potrebo po nenasilju, "ki mora postati moja osebna drža", da lahko potem postane drža neke skupnosti in sveta.
Papež po besedah nadškofa opozarja, da čeprav mislimo, da živimo v miru, dejansko živimo v svetu razdrobljenega nasilja, ki se kaže v terorizmu, trgovini z ljudmi in v drugih oblikah. Pri tem papež sprašuje, ali naj na nasilje odgovorimo z nasiljem, in poda odgovor. "Če pristanemo na to, da na nasilje odgovorimo z nasiljem, strmoglavimo v spiralo nasilnih dejanj, ki hranijo samo sebe. Takšno ravnanje pa lahko številne vodi v telesno in duhovno smrt," je papežev zapis povzel Zore.
Poleg vsakega posameznika papež tudi svetovne voditeljev "odločno povabi k razorožitvi, prepovedi in odpravi jedrskega orožja". "V isti sapi, ko nagovarja najvplivnejše svetovne politike, pa tudi prosi in vzpodbuja, naj se konča družinsko nasilje," je dejal Zore.
Kot posebej dragocen nadškof v poslanici vidi papežev stavek: Še tako skromen prispevek k snovanju sveta, rešenega nasilja, pomeni prvi korak k pravičnosti in miru. "S tem papež želi, da se se vsak od nas osebno vpraša, kaj lahko sam prispeva za to, da gradi kulturo nenasilja v lastnem življenju in družbi," je dejal Zore, predstavitev pa zaključil s papeževimi besedami: Vsi smo lahko kovači miru.
Po oceni namestnika vojaškega vikarja Milana Preglja je poslanica "lep kamenček v mozaiku družbenega nauka Cerkve, ki v zadnjem času vedno bolj govori o pravičnem miru in vedno manj o pravični vojni. "Prizadevati si je treba za mir, ker ko bomo ustvarili take pogoje, bomo lažje sprejemali drug drugega in bo tudi manj zunanjega fizičnega nasilja," je pozval namestnik vikarja.
Svetovni dan miru je Cerkev uvedla na pobudo papeža Pavla VI. Poslanico, ki jo papež ob tej priložnosti napiše na posebej izbrano temo, Vatikan vsako leto pošlje na ministrstva za zunanje zadeve po celem svetu.