REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sodna klofuta za ministra Simonitija: Upravno sodišče Čordiću razveljavilo izbris statusa samozaposlenega v kulturi

Sodna klofuta za ministra Simonitija: Upravno sodišče Čordiću razveljavilo izbris statusa samozaposlenega v kulturiZlatan Čordić in preroški stihi nemškega pastorja. Vir: Wikipedia, Twitter
Intervencijo sodišča so mnogi pozdravili kot dokaz, da pravna država – navkljub samovolji izvršne oblasti in predvsem stranke SDS – še vedno deluje.

»Moj odvetnik Dino Bauk mi je sporočil veselo novico – Upravno sodišče je odločilo, da je bil odvzem statusa kulturnika protipraven, in odločbo ministrstva odpravilo, in to po hitrem postopku, ne da bi dalo ministrstvu sploh možnost, da odgovori, saj je bila odločba ministrstva že na pogled pomanjkljiva in protipravna,« je raper Zlatan Čordić danes zapisal na svojem Facebooku profilu.

Ob tem je zapisal, mu je žal tistih, »ki so se veselili diktatorskih potez trenutne vlade, vaša sreča je kratka in izvira iz lastne nesreče in nezadovoljstva, ki pa nima nobene povezave z menoj ali z mojim ustvarjanjem. Če bi si ljudje tako hitro pomagali, kakor se obsojamo, bi živeli v pravičnejšem in lepšem svetu. Moj globoki poklon vsem dobrim ljudem, ki so mi ponovno dokazali, da na svetu prevladuje dobrota, in ne sovraštvo, zato jim iz dna srca sporočam: hvala za vsako sporočilo, gremo naprej, korak za korakom, za boljšo skupnost vseh posameznikov.«

Kot je znano je 30. novembra raper sporočil, da je od ministrstva za kulturo prejel obvestilo o izbrisu iz razvida samozaposlenih v kulturi, čeprav ima odločbo o veljavnosti statusa od 1. avgusta leta 2017 do 31. julija 2022.

V obvestilu so mu očitali, da je »v zadnjem letu s svojimi javnimi aktivnostmi in delovanjem bistveni del ustvarjalnega časa namenjal dejavnostim, ki niso povezane z izkazovanjem usposobljenosti za opravljanje kulturne dejavnosti, zaradi katere je bil vpisan v razvid samozaposlenih v kulturi.«

Moj globoki poklon vsem dobrim ljudem, ki so mi ponovno dokazali, da na svetu prevladuje dobrota, in ne sovraštvo.

Znano pa je, da je bil zelo dejaven v protestih proti Janševi vladi.

Čeprav se je ob »zasliševanju« direktorja NIJZ Milana Kreka vedel neprimerno, zaradi česar se je opravičil, so mnogi vendarle ocenili, da je bila reakcija ministrstva za kulturo v obliki izbrisa iz razvida samozaposlenih v kulturi nevredna papirja na keterem je napisana.

Skratka, nezakonita.

Odločitev ministrstva je tako naletela na ostro nasprotovanje med kulturnimi ustvarjalci in v medijih. O tem smo kritično poročali tudi na naši spletni strani.

Kulturnik se je na odločitev ministrstva pritožil in bil, kot je očitno iz današnje objave, pri tem uspešen, saj je spet pridobil status samozaposlenega.

»Moj primer ni le moj, temveč je primer vseh tistih, ki želijo misliti, ustvarjati in živeti svobodno. Demokracija nam ne sme biti samoumevna, to smo spoznali v preteklih mesecih,« je zapisal Zlatko.

Toda nekateri postopki zoper njega še vedno potekajo ...

»Državo predstavljajo vsi državljani, ki volimo politike, ti pa so v službi nas samih. Torej naš kritični odnos do njihovega neuspešnega dela nikakor ni napad zoper državo, temveč zaščita skupne prihodnosti. Naj bo ta primer dokaz, da je pravici lahko zadoščeno, če se za to izborimo. Ostajam delaven kot mravlja, priden kot čebela in svoboden kot ptica,« je ob novici, da ohranja status samozaposlenega v kulturi zapisal Zlatko Čordić.

Novica pa je sprožila vrsto komentarjev tudi na družbenih omrežjih.

Intervencijo sodišča so mnogi pozdravili kot dokaz, da pravna država – navkljub samovolji izvršne oblasti in predvsem stranke SDS – še vedno deluje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek