sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Novi Černobil? Azerbajdžan grozi, da bo z raketami napadel jedrsko elektrarno v Armeniji
Po zadnjih spopadih med Azerbajdžanom in silami Gorskega Karabaha, večinoma z Armenci poseljeno pokrajino Azerbajdžana, ki pa se je de facto odcepila že leta 1991, se odnosi med Armenijo in Azerbajdžanom hitro zaostrujejo.
Obe državi sta razglasili splošno mobilizacijo.
Smo priča novi vojni na pragu Evrope?
3 generations of Armenian Soldiers, all on front to save their motherland from aggression of Azerbaijan & Turkey. pic.twitter.com/fxrbazVm0D
— FrontalAssault (@FrontalAssault1) September 28, 2020
Medtem pa je Azerbajdžan zagrozil, da bo v primeru eskalacije napadel tudi armensko jedrsko elektrarno, kar bi lahko povzročilo ne le grozljivo razdejanje in človeške žrtve, ampak tudi onesnaženje katastrofalnih razsežnosti.
Metsamor nuclear power plant, Armenia | 1970s #oldisgold pic.twitter.com/pDWvtSHswk
— Mystic Falls (@mysticalodds) September 24, 2020
Do spopadov je sicer prišlo okoli 350 kilometrov izven enklave, v kateri živijo pretežno Armenci.
Že v preteklosti je v spopadih na tem območju umrlo več kot 30.000 ljudi. Nekaj sto pa zadnjič v večjem spopadu tudi julija leta 2016, v tako imenovani »štiridnevni vojni.«
Tudi tokrat predvsem Rusija in Turčija posredujeta med sprtima stranema in zahtevata prekinitev spopadov.
Zadnja grožnja pomeni precejšnje povečanje napetosti.
Napad na civilni jedrski objekt bi sicer predstavljal nedvomno kršitev vojnega in mednarodnega prava z nepredvidljivimi in hudimi posledicami, ki bi jih čutili tudi izven te regije.
Azerbajdžanski minister za obrambo je namreč dejal, da »naj se v Armeniji zavedajo, da imajo naše oborožene sile napredne sisteme izstrelkov, ki so sposobni natančnih napadov na jedrsko elektrarno Metsamor, kar bi se lahko končalo kot katastrofa za Armenijo.«
Azerbaijan's threat to the Metsamor nuclear power plant will be discussed at the UN: Armenia will present a resolution. pic.twitter.com/SZohYikxxD
— 301 (@301_AD) September 26, 2020
Pod pritiskom naj bi bil tudi azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev, saj protestniki zahtevajo, da se na zadnje zaostritve odločneje odzove vojska.
Podobno je v Armeniji, kjer njihove oborožene sile trdijo, da so sestrelile dva azerbajdžanska helikopterja, tri drone in uničile tri tanke.
We Kurds with Armenia. God bless Armenia ,against Azerbaijan. pic.twitter.com/obXOv9QUXd
— Nenas(@MatteoKourd) September 27, 2020
Na pomen tega konflikta so pričele opozarjati tudi nekatere znane osebnosti, na primer Kim Kardashian West, ki je armenskega porekla.
Svojim 65 milijonom sledilcev na Twitterju je zaupala, da ob vsem, kar se dogaja »podpira svoje Armence«, opozorila pa je tudi, da je Azerbajdžan napadel civilne objekte in da grozi z napadom na jedrsko elektrarno v Armeniji.
»Mednarodna skupnost se mora odzvati in intervenirati sedaj, da bi z nujnimi diplomatskimi in političnimi sredstvi preprečili nepotrebno eskalacijo in izgubo življenja,« je pozvala.
Piety, humility, prayer is necessary for victory
— it's raza (@chemist_143) September 28, 2020
Poor hunger would be tolerated but a Muslim would never tolerate defeat.
Taking the initiative is not our heritage. It is our job to bring it to an end
PakistanTurky Azerbaijan
we have same enimies#KarabakhisAzerbaijan pic.twitter.com/KtXurMPY1t
V nedeljo so v Gorskem Karabahu izbruhnili siloviti spopadi, ki so zahtevali najmanj 23 žrtev, med katerimi so tudi civilisti.
Armenia and Azerbaijan have reported increasing civilian and military casualties amid violent clashes over the breakaway enclave of Nagorno-Karabakh.
— DW News (@dwnews) September 28, 2020
The two countries have been locked in a territorial dispute over the Nagorno-Karabakh region for decades. pic.twitter.com/kiTD0tfi2m
V spopadih z azerbajdžanskimi silami je bilo ubitih 16, ranjenih pa več kot 100 vojakov, so sporočile oblasti Gorskega Karabaha.
Za izbruh spopadov v sporni pokrajini, nekdanji članici Sovjetske zveze obtožujeta druga drugo, v spor pa bi se utegnili vplesti tudi Moskva in Ankara.
Inshallah! Azerbaijan will get success in karabakh region. Armenia will retreat by his strategy.#PakistanIsWithAzerbaijan pic.twitter.com/woUDAlOITM
— M.Sheraz Ali (@MSherazAli18) September 28, 2020
Generalni sekretar Združenih narodov (OZN) Antonio Guterres je v nedeljo dejal, da je »globoko zaskrbljen zaradi ponovnega izbruha spopadov med Armenijo in Azerbajdžanom v Gorskem Karabahu.«
Azerbaijan continues to hit Armenia's military points. pic.twitter.com/j2GxQchnrG
— Ali Keskin (@alikeskin_tr) September 28, 2020
V nedeljo je azerbajdžanski predsednik Alijev izrazil prepričanje, da bo znova prevzel nadzor nad pokrajino.
Tako Armenija kot Azerbajdžan sta razglasila vojno stanje.
»Pripravite se, da zavarujemo svojo sveto domovino,« je v odgovor dejal armenski predsednik vlade Nikol Pašinjan, potem ko je Azerbajdžan obtožil »načrtovanega napada.«
#Armenia #Armenian #ArmenianArmy pic.twitter.com/yYk3gp8W0h
— Gor Khachatryan (@GorKhachatrya15) September 28, 2020
Ob tem je opozoril, da je pokrajina tik pred izbruhom večje vojne, in mednarodno skupnost pozval, naj se združi ter prepreči kakršno koli nadaljnje spodkopavanje stabilnosti v tem delu sveta.