sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Kontinent zapira vrata pred nevarnimi migranti: Kužni Evropejci vse bolj nezaželeni v Afriki
Medtem ko se koronavirus še vedno hitro širi po svetu, Afrika zapira svoja vrata pred obiskovalci iz Evrope, da bi tako vsaj upočasnila širjenje koronavirusa po kontinentu.
Afrika je namreč še zadnji kontinent, v katerem je bilo vsaj doslej še najmanj okuženih.
Doslej je bilo na kontinentu 12.300 primerov registriranih primerov okuženih s Covid-19 in 632 smrtnih žrtev v 52 državah, 1632 ljudi pa si je opomoglo.
Indeed. Because this is the reality of a globalised world:
— Alvin Pang (@alfpang) April 9, 2020
"Coronavirus Started in China, but Europe Became the Hub for Its Global Spread"https://t.co/q8kpzZi6T2
Nova nevarnost za Afriko pa prihaja – iz severa, predvsem iz smeri Evrope.
Evropa je namreč postala veliko gojišče okužbe, stiki med evropskimi državami in afriškimi pa so bili dovolj intenzivni, da je doslej največ okužb v afriške države prišlo prav iz Evrope.
Afričani so v evropskih državah, še posebej v skrajno desnih medijih pogosto opisovani kot nezaželeni in celo nevarni, še posebej, ko prihajajo v Evropo kot begunci ali migranti.
Toda sedaj je »miza obrnjena« in vse več afriških držav zapira svoje meje za potencialno kužne obiskovalce iz Evrope.
Mexico Could Close US Border Over Coronavirus — Says Americans a ‘Danger’ to Mexicanshttps://t.co/D5yExjBGh6
— BRIAN FRASER (@bfraser747) March 15, 2020
Nekaj podobnega se je že zgodilo v Mehiki, kjer si mnogi Mehičani želijo zapiranja meje z ZDA, kjer se je smrtonosni koronavirus medtem že zelo razmahnil.
V Mehiki izdelujejo tudi izjemno veliko število respiratorjev, ki jih izvažajo po vsem svetu – prav v ZDA pa jih zelo primanjkuje.
Mexico's medical devices industry is battling to meet a 1,000% jump in demand for ventilators from the U.S. and Europe.
— Draz_DJ (@Draz_DJ) April 1, 2020
With suspicions China is hoarding medical supplies for its own citizens, Mexican medical equipment now seen as vital to U.S. supplies https://t.co/hQKPDPPGhS
Afrika pa ima – paradoksalno – nekaj prednosti pred Evropo tudi zato, ker se je že večkrat srečala s pandemijami in so vsaj nekatere države na to nevarnost dobro pripravljene.
To velja predvsem za Nigerijo, največjo državo v Afriki, kar se tiče števila prebivalstva.
Njihov nacionalni laboratorij lahko izvede molekularne analize vseh bolezni.
Med leti 2014 in 2016 je Afrika veljala za »slab člen« v svetovni verigi boja proti eboli.
BREAKING: New Case Of Ebola Confirmed In DRC https://t.co/7vJuVhWKEX pic.twitter.com/SgV2YNHzCN
— Independent Nigeria (@IndependentNGR) April 10, 2020
Tedaj so številne države prekinile letalske povezave do Gvineje, Liberije in še nekaterih drugih držav.
Štiri leta zatem je največja nevarnost za Afriko – kontaminacija s koronavirusom iz Evrope ali iz smeri Azije.
35 Italian tourists who went to Ethiopia are refusing to return to Italy despite their Visas expiring. We now have undocumented Italian migrants in Africa, what a time to be alive!
— Kemiso Motholo (@KemisoMo) March 15, 2020
Afričani, ki morajo pogosto pred potovanji v Evropo dokazovati, da so zdravi, sedaj uvajajo obratne postopke.
Nekatere afriške države so že prepovedale potovanja iz Evrope.
Demokratična republika Kongo je postopke karantene uvedla za potnike iz Italije, Francije, Kitajske in Nemčije, poroča Intercept.
Mavritanija je nedavno deportirala 15 turistov, ki se niso držali navodil, Tunizija pa 30 drugih, prav tako zaradi kršitev karantene.
Turisti iz Italije, ki so jih želeli deportirati se celo niso želeli vrniti v domovino, čeprav so jim iztekli vizumi. Tako se je država soočila z nezakonitimi evropskimi migranti.
The most worrisome and suspicious thing about #COVID19 in MOST parts of Afrika is that it came from tourists from EUROPE & NOT the Chinese‼️‼️
— Sarah-Leigh Elago (@GeniusLeigh) March 23, 2020
This your "Melanin can't get corona" created more chaos. Many tourists came to test the theory out. Kanti, corona doesn't discriminate!
Ruanda, Uganda, Mali, in še nekatere afriške države so uvedle postopke karantene za potnike iz Evrope, vsem potnikom na letališčih pa obvezno merijo tudi telesno temperaturo.
Mediji v Kamerunu so poročali o večjem številu turistov iz Italije v zadnjem času, ki so očitno želeli še pravočasno zapustiti njihovo okuženo državo.
Craig Spencer, ameriški zdravnik, ki seje boril proti eboli v Afriki je za Intercept dejal, da je prav izkušnja s to boleznijo številne afriške države bolje pripravila na sedanji spopad s koronavirusom.
»Bistveno več so investirali v človeške vire in sredstva ter logistično okrepili javno zdravje in odziv na epidemije v podsaharski Afriki,« je poudaril zdravnik.
Do you have questions about hydroxychloroquine in #COVID19?
— Craig Spencer MD MPH (@Craig_A_Spencer) April 7, 2020
I answered them on @CNN with @wolfblitzer today pic.twitter.com/pakQM5ENe9
Države naj bi imele dovolj testov, Senegal pa jih bo s pomočjo Velike Britanije pričel tudi sam proizvajati.
Afriške države pri tem tesno sodelujejo s Svetovno zdravstveno organizacijo, ki ji je Trumpova administracija nedavno želela odvzeti 65 milijonov dolarjev.
Paradoksalno je, da so v tem trenutku poleg evropskih držav ZDA najbolj okužena država na svetu, ki s širjenjem okužbe tudi najbolj ogroža afriške države.
This was exactly 4 weeks ago.
— Craig Spencer MD MPH (@Craig_A_Spencer) April 7, 2020
We now have >365k cases in the US. And ~11k deaths.
We have healthcare workers without adequate PPE.
We have a navy ship docked in the Hudson.
We have field hospitals in Central Park.
We still don’t have a plan.
And the worst is yet to come. https://t.co/pZD336aSCz
»Neuspeh ZDA, da se primerno pripravijo na Covid-19 in konfuzna sporočila Donalda Trumpa so privedla do tega, da so ZDA postale 'slab člen' svetovnega zdravstvenega sistema, zaradi česar je boj proti koronavirusu na globalni ravni otežen«, ocenjuje The Intercept.
»Pričakoval sem, da se bodo ZDA močno uprle pandemiji, toda izdale so svet – to je moja jasna ocena. Mednarodna skupnost bi morala nastopiti solidarno, toda v začetku je bila pandemija videti kot nekaj, zaradi česar bo Kitajska izgubila, ZDA pa bodo pridobile,« je ocenil nek etiopski visoki uradnik.