REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SDS najprej proti, zdaj pa za naborništvo: Za mlade od 18 do 30 let - že od septembra letos?

SDS najprej proti, zdaj pa za naborništvo: Za mlade od 18 do 30 let - že od septembra letos?Slovenski vojaki, prisega. Vir: Twitter
V začetku leta 2002 je 22 poslancev, s prvopodpisanim Janezom Janšo vložilo v parlamentarno proceduro predlog Zakona o vojaški dolžnosti, ki je predvideval takojšnjo ukinitev nabora, ukinitev služenja vojaškega roka v šestih mesecih in ukinitev obvezne rezerve v štirih letih.

Mateja Rose je prek Twitterja prosila za razširitev naslednjega sporočila: »V sredo bo Državni zbor glasoval o predlogu SDS za uvedbo obveznega služenja vojaškega roka za mlade (18 do 30 let) s prvim naborom že septembra letos. Nova koalicija ima to v pogodbi. Prav je, da vedo.«

Pri tem pa je potrebno vedeti še naslednje: v začetku leta 2002 je 22 poslancev, s prvopodpisanim Janezom Janšo vložilo v parlamentarno proceduro predlog Zakona o vojaški dolžnosti, ki je predvideval takojšnjo ukinitev nabora, ukinitev služenja vojaškega roka v šestih mesecih in ukinitev obvezne rezerve v štirih letih.

Danes pa predlagajo - popolnoma obratno rešitev.

Bandelli in Bratuškova
Bandelli in Bratuškova sta živ dokaz, da se zarečenega kruha v politiki največ poje; še posebej, ko ankete kažejo SAB-u, da - v primeru volitev - ne bo prestopila praga Državnega zbora ...

Na novico, da bodo poslanci že te dni glasovali o predlogu SDS za uvedbo obveznega služenja vojaškega roka za mlade (18 do 30 let) in to s prvim naborom že septembra letos, ker ima nova Janševa koalicija to zavezo napisano v koalicijski pogodbi, se je na družbenih omrežjih vsul plaz odzivov, ki vsebujejo le eno besedo: »Proti!«

Jože Poglajen je poskusil nekoliko pomiriti strasti s pripombo, da »bodoči obrambni minister Tonin sicer pravi, da bodo najprej poskusili s prostovoljnim služenjem, če za to ne bo zanimanja, pa bodo mlade prisilili k odhodu v vojašnice.«

Drugi so spomnili, da »prostovoljno rezervno sestavo imajo že sedaj, pa ni zanimanja,« nakar je Poglajen s kančkom cinizma pripomnil, da bomo »morda zdaj le imeli domobransko gardo na čelu z Žanom Mahničem ...«

Nato je Jan Kovačič izpričal mnenje večine svojih sovrstnikov, ko je na omenjeno opozorilo odvrnil: »Ne bo šlo čez. Odjebem iz naše gnile države v isti sekundi - za to golazen ne bi dvignil prsta, kaj šele puške.«

Slovenska vojska, čevlji
Kaj čaka bodoče nabornike SV, si bodo morali sami kupiti opremo: Slovenska vojska, čevlji

Večina razpravljavcev se je tudi strinjala, da pri predlogu SDS ne gre za »spodbujanje domoljubja, če to naredi koalicija strank, ki tako evidentno požrejo svoje besede in izdajo svoje volivce. Groza ...«

Rok Gabrovec pa je sklenil, da bo šel med nabornike, toda le pod pogojem, »če (Žan) Mahnič v prenosu v živo naredi 25 zgibov, 70 sklec pa 50 burpeejev.«

Rock O’Mawh je volivce nekoliko skeptičen spomnil na dejstvo, da Zdravko Počivalšek, predsednik SMC in Tonin (iz NSi) sicer »zagotavljata, da to ne bo šlo v teh dveh letih. Živi bili, pa videli ...«

Počivalšek in Adria Airways
Za predsednika SMC volivci te stranke menijo, da ni ravno mož beseda.

Nakar so številni pripomnili, da »Zdravko (Počivalšek) ni ravno mož beseda.«

Glede ponovnega uvajanja naborništva so nekateri sicer mnenja, da je »folk pač paničen« in se tolažili, da gre najbrž za fake news, ker »vlade še nimamo, zato to ne gre tak niti s princem teme«, ter da »itak sploh nimamo kapacitet za uvedbo naborništva.«

Naposled je bilo tudi nekaj izvirnih idej, predvsem glede financiranja nabornikov: »Pa povprečno slovensko plačo naj jim dajo, ker so nam staršem že tako vse pobrali in jim ne moremo vojske še dodatno sponzorirati kot, da jo že opremljamo ...«

V Stranki mladih Slovenije (SMS) so skupaj s SDS in NSi vložili nov predlog spremembe in dopolnitve zakona o vojaški dolžnosti. Ukinitev naborništva pa je podprl tudi podmladek stranke SDS. Danes predlagajo popolnoma obratno rešitev.

Je pa pri vsem tem potrebno poudariti dejstvo, ki ga predlagatelji ponovnega obveznega služenja vojaškega roka ponavadi pozabljajo - da so bili prav v SDS najbolj zato, da se naborništvo sploh ukine, kar se je zgodilo že leta 2003. To je najprej predlagala stranka SMS.

Ukinitev naborniškega sistema si je ta stranka kot cilj zadala že na ustanovnem kongresu, svoja prizadevanja so nadaljevali po vstopu v državni zbor ter leta 2001 vložili tudi predlog zakona o dopolnitvi zakona o vojaški dolžnosti.

V letu 2002 so nadaljevali z akcijo Za ukinitev obvezne vojaške dolžnosti, nato pa so umaknili svoj predlog dopolnitve zakona ter skupaj s SDS in NSi vložili nov predlog spremembe in dopolnitve zakona o vojaški dolžnosti.

Snovalca obuditve naborništva: Janša in Mahnič sta prestara, da bi bila nabornika

Takratna vlada Toneta Ropa je v skladu z dogovorom med Janezom Drnovškom in Janezom Janšo ukinila naborniški sistem, saj je bil tistega leta referendum o vstopu v EU in NATO. Ukinitev naborništva pa je bila eden od razlogov, da so slovenski volivci včlanitev v Nato podprli kar z dvotretjinsko večino.

Glede na dejstvo, da so v SDS ukinitev naborništva propagirali skupaj z vstopom v zvezo NATO, ni dvoma, da bi morali sedaj, če ponovno uvedejo naborništvo, zahtevati izstop Slovenije iz NATO.

Takrat je to odločitev podprl tudi SDM, podmladek stranke SDS, kjer so pozdravili ukinitev naborniškega sistema oz. služenja vojaškega roka.

Ob tem so v SDM spomnili, da so že novembra 1999 sprejeli resolucijo Slovenska vojska – kombinacija poklicne vojske s prostovoljno rezervo, s katero so predlagali, da bi Slovenska vojska v novem tisočletju postala kombinacija poklicnih vojaških enot in prostovoljne rezerve in so tudi tako predlagali ukinitev naborniškega sistema.

NATO / vojak

Danes pa svoje nekdanje, že uresničene predloge - postavljajo na glavo.

So imeli torej prav nekoč - ali danes?

Ob sem tem: glede na dejstvo, da so v SDS ukinitev naborništva propagirali skupaj z vstopom v zvezo NATO, ni dvoma, da bi morali sedaj, če ponovno uvedejo naborništvo, zahtevati izstop Slovenije iz zveze NATO.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek