REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Brexitske norosti: veleposlaniki, ki morajo »sedeti narazen« in »prepoved« pogovarjanja v neangleških jezikih

Brexitske norosti: veleposlaniki, ki morajo »sedeti narazen« in »prepoved« pogovarjanja v neangleških jezikihVir: pixabay.com

Odhod Velike Britanije iz EU je sprožil veliko čustev, toda istočasno je povzročil točno to, česar je bilo mnoge strah – poudarjanje razlik med »nami« in »njimi« v različnih oblikah – predvsem v Združenem kraljestvu.

Irski voditelj Leo Varadkar se je na primer posmehnil navodilu britanskega šefa diplomacije Dominica Raaba zaradi »malenkostnega« in »ozkogledega« ukaza britanskim diplomatom, da naj v prihodnje na različnih mednarodnih dogodkih več ne sedijo zraven evropskih prijateljev, pač pa da naj sedijo »ločeno.«

Dominic Raab
Dominic Raab

V sporočilu veleposlaništvom je vodja britanske diplomacije dejal, da želi ustvariti vtis »vase prepričane, neodvisne države« in da zato ni potrebno, da se britanski veleposlaniki opirajo na »ostanek vpliva« med svojimi nekdanjimi kolegi iz EU.

To je tako, kot če bi bili v osnovni ali srednji šoli in bi vas skrbelo, kdo bo sedel zraven vas.

Predsednik irske vlade pa je to ocenil kot »malenkostno« ravnanje.

»To je tako, kot če bi bili v osnovni ali srednji šoli in bi vas skrbelo, kdo bo sedel zraven vas. In pri večini mednarodnih dogodkov, na katerih sem bil, v OZN ali drugih mednarodnih telesih, vas posadijo na mesta po abecednem redu ali v skladu s protokolom. Tako da res ne vem, čemu naj služi to navodilo, razen, da je slišati malce neumno, saj bi seveda vsak moral delati z vsakim.«

Tudi irski predsednik vlade »v senci« John McDonnell je pristop britanskega šefa diplomacije ocenil kot »napihovanje« in kot nekaj »popolnoma otročjega.«

Srečen brexit dan!
Srečen brexit dan!
Na vratih bloka v Norwichu se je pojavil letak z napisom »Srečen dan brexita!« v katerem so neznani avtorji od vseh v bloku zahtevali, da naj odslej govorijo »samo še angleško.«

Velika Britanija in EU morata sicer v letu dni doseči sporazum o prosti trgovini, ki bo podoben bolj obsežnemu sporazumu, kot ga ima z EU Kanada, ali pa nekoliko skromnejšega, kot ga ima Avstralija.

To pa ni edina neumnost z Otoka.

Na vratih bloka v Norwichu se je pojavil letak z napisom »Srečen dan brexita!« v katerem so neznani avtorji od vseh v bloku zahtevali, da naj odslej govorijo »samo še angleško.«

»Sedaj, ko smo znova dobili našo državo nazaj … ne bomo več tolerirali, da ljudje po svojih stanovanjih govorijo še druge jezike, razen angleškega. Mi smo znova lastna država in tu se govori jezik kraljice, angleščina. Gre za preprosto izbiro, spoštujte voljo večine ali pa pojdite«, je bilo zapisano.

Plakat pa so kmalu obsodili tako mestni svet Norwicha kot posamezni prebivalci.

Mestni svet je napisal, da so v mestu ponosni na to, da je mesto vključujoče in da takšnega obnašanja »ne bomo tolerirali«, policija pa je že pričela zbirati obvestila o avtorjih plakata, ki je bil nalepljen na vseh 15 vrat zasilnih izhodov.

Je pa po podatkih policije med leti 2014 in 2015 (pred brexitom) in med leti 2016 in 2017, torej po referendumu o odhodu iz EU, število rasističnih in podobnih napadov v Veliki Britaniji poraslo za 57 odstotkov.

 
Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek