ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Kaj vemo o novi, nevarni ruski vojaški raketi na jedrski pogon, ki lahko dneve in dneve - kroži okrog Zemlje?
Nova ruska manevrirna jedrska raketa je po poročilih z uspešnih testov - v končni fazi razvoja.
Ruski viri trdijo, da bo imela raketa »Burevestnik« (napovedovalec burje) »neomejen doseg« in bo lahko premagala vsako do sedaj znano obrambo.
WAR DRUMS: RUSSIA today claimed huge success in new tests of its new nuclear-powered cruise missile Burevestnik – supposedly capable of flying for days on end as it probes... https://t.co/DC4HzJ9r3L
— Jesus-Ready (@Jesus_Ready_Org) 19 February 2019
Jedrska moč motorja raketne enote je bila uspešno preizkušena že januarja letos. Ruski mediji ob sklicevanju na ruske vojaške vire poročajo, da ta »ključna faza testiranja potrjuje,« da reaktor omogoča raketi, da doseže »neomejen domet.«
Ruska vojska sicer še ni uradno potrdila najnovejšega dosežka ob preizkusu svoje oborožitve, zato ni jasno, kdaj in kje je bilo opravljeno testiranje.
Videoposnetki, ki jih je predhodno razkrila razvojna ekipa, pa kažejo, kako inženirji, oblečeni v belo z zaščitnimi maskami, skrbno preučujejo prototip na neznani lokaciji. Samo orožje je na posnetih tudi delno zakrito.
Ambiciozno zasnovo orožja je marca lani razkril ruski predsednik Vladimir Putin, poroča ruska tiskovna agencija TASS.
Raketa »9M730 Burevestnik«, znana tudi kot »SSC-X-9 Skyfall«, kot jo imenuje Nato, je zasnovana kot jedrska interkontinentalna manevrirna raketa na jedrski pogon in z jedrsko oborožitvijo, in je zmožna prečkati »neskončne razdalje«.
Če je potrebno, lahko cele dneve kroži okoli Zemlje.
Russia claims to have successfully tested a NUCLEAR-POWERED cruise missile that can fly forever, has an unlimited range and is impossible to shoot down The Burevestnik is a nuclear-powered missile which can evade detection READ MORE https://t.co/VzhqT3lK4Q pic.twitter.com/FtDdQ8Y1tE
— Newslink7.com (@newslink7com) 18 February 2019
Ruska vojska trdi, da bo zmožnost nove rakete, da premostiti skoraj vsako razdaljo povezana z enako osupljivo »neomejeno možnostjo manevriranja«.
Ta sposobnost bo raketo naredila ekstremno težko za prestrezanje, medtem ko bo prebijala sovražnikovo obrambo.
— Caesar (@Ninja998998) 21 February 2019
Če bo novo orožje res postalo popolnoma operativno, bo Moskva lahko izstrelila »Burevestnik« iz »azijskega kopnega, programirano, da prečka Pacifik, obide Južno Ameriko in prebije zračni prostor ZDA iz Mehiškega zaliva,« je nedavno opozorila revija Popular Mechanics.
Toda ker je že uspešno zaključeno testiranje jedrskega pogona za novo manevrirno raketo ruski mediji navajajo, da bo raketa »Burevestnik« zato lahko tako nevtralizirala grožnjo zaradi ameriških raket, ki bi jih Nato lahko razporedil v Evropi kot »elemente ameriške protiraketne obrambe nameščene v Evropi,« kar naj bi »pomagalo ohraniti enakopravnost med Natom in Rusijo.«
Nova ruska raketa bi torej lahko nevtralizirala tudi novo grožnjo, ki jo po izstopu ZDA od pogodbe INF predstavlja morebitno nameščanje ameriških raket srednjega dosega v Evropi.
it is said that the first (throw) tests of the Burevestnik cruise missile happened in June 2016
— rambo54 (@reutersanders) 6 February 2019
Today the launch site is under a movable protective tent which was erected in August 2016
This image is from June 2016 showing the launch rail itself, probably with the canister on it pic.twitter.com/3GNIkllVPh
Predsednik Rusije Vladimir Putin je v svojem zadnjem govoru poudaril, da bo Rusija z novimi raketami »zmanjšala čas«, ki je potreben za ruski odgovor na napad ali pa bo svoje rakete premaknila bližje ZDA.
Nove ameriške rakete srednjega dometa, ki bi bile nameščene v Evropi, bi namreč Rusijo lahko dosegle že v 10-12 minutah. Rusija zato potrebuje - in je očitno že razvila - hitrejše, supersonične rakete in take z neomejenim dosegom, da bi nevtralizirala ameriške grožnje.
»Njihova pravica je, da razmišljajo, kot želijo. Toda - ali znajo računati? Prepričan sem, da znajo. Dajmo jim torej možnost, da izračunajo hitrost in doseg raketnih sistemov, ki jih bomo namestili,« je dejal Putin in dodal, da bodo nove rakete usmerjene ne samo na ozemlja kjer bodo ameriške rakete nameščene, temveč tudi na sovražna »ozemlja, kjer bodo sprejemali odločitve« o napadu na Rusijo.
Nato je požel velik aplavz, poroča Reuters.
"The testing of the nuclear power plant for cruise missiles of Unlimited range "Burevestnik" has been completed. These missiles will neutralize threat of placing American missile defense elements in Europe & help maintain parity between NATO & Russia. Si vis pacem, para bellum" https://t.co/YwK9JfKgHh
— Kaslem Mandala (@loscimientosgt) 16 February 2019
»Si vis pacem, para bellum« (če želiš mir, se pripravi na vojno), so komentirali uporabniki družbenih omrežij.
Washingtonska publikacija »Diplomat« je pred 14-dnevi objavila, da so vladni viri ZDA potrdili, da je »Burevestnik« 29. januarja v južni Rusiji prestal »delno uspešen« test.
Poročilo, ki se sklicuje na vire iz ameriške vlade, navaja, da »nobena država doslej« ni uspela razviti manevrirne rakete na jedrski pogon zaradi »inženirskih izzivov« in varnostnih razlogov.
Če bo uspešno prestala vse teste, bo »Burevestnik« resnično brez primere, glede na omenjene zmožnosti.
Russia is said to have completed testing of Burevestnik nuclear-powered cruise missile - https://t.co/Hd709oPS4w pic.twitter.com/42A7QbyCni
— Alert 5 (@alert5) 17 February 2019
Hkrati je njen namen nekoliko podoben ameriški pomorski manevrirni raketi dolgega dosega »Tomahavk«, le da je njen največji doseg omejen na 2.500 kilometrov.
Najnovejši test nove ruske manevrirne rakete prihaja kmalu po objavi ameriškega načrta protiraketne obrambe za leto 2019, ki napoveduje razvoj številnih novih tehnologij za povečanje obstoječih obrambnih zmogljivosti ZDA proti grožnjam manevrirnih in balističnih izstrelkov.
Ameriški predsednik Donald Trump je ob predstavitvi novih načrtov njegove administracije za povečanje vojaških zmogljivosti ZDA povedal, da je njegova »prva dolžnost obramba naše države; za naš narod ne bom sprejel nič manj kot najučinkovitejšega, najsodobnejšega sistema protiraketne obrambe.«
»Naš cilj je preprost - želimo zagotoviti, da bomo odkrili in uničili vsak projektil, ki bi bil kadarkoli izstreljen proti Združenim državam od koderkoli, kamorkoli,« je sklenil Trump.
Moskva pa razvija še en, »Burevestniku sestrski« projekt – jedrsko dron-podmornico »Poseidon,« ki bo letos šla na preizkuse v morju, poročajo ruski mediji.
Projekt je prav tako uspešno prestal testiranje jedrske moči. V doslej objavljenih poročilih je navedeno, da bi ta dron, opisan kot dolg jedrski torpedo, lahko dosegel hitrost 200 kilometrov na uro in globino enega kilometra.