REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pomanjkljiv skupni trg EU: V Sloveniji nimamo podatkov o obolelem govejem mesu iz Poljske

Pomanjkljiv skupni trg EU: V Sloveniji nimamo podatkov o obolelem govejem mesu iz Poljske

Slovenske oblasti niso bile obveščene s strani poljskih kolegov glede škandala, kot tudi ne o morebitnem prihodu tega mesa v Slovenijo. To kažejo odgovori, ki smo jih prejeli iz Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) na naša vprašanja glede razkritja mesnega škandala na Poljskem.

Poljski mediji so namreč razkrili poljsko mesnico, kjer so ilegalno klali obolele krave in tako v prodajo spravili neprimerno goveje meso. 

Slovenske oblasti niso bile obveščene s strani poljskih kolegov glede škandala, kot tudi morebitnega prihoda tega mesa v Slovenijo. 

Zanimalo nas je tudi, koliko mesa smo v Slovenijo uvozili iz Poljske; odgovorili so nam slednje: »Na skupnem evropskem trgu velja prosti pretok blaga kar velja tudi za meso. Podatka o tem, koliko mesa kupujejo posamezni nosilci živilske dejavnosti v drugih državah članicah UVHVVR ne vodi.«

Ker smo pričakovali tak odgovor, smo jih istočasno povprašali, če izvajajo nadzor mesa iz drugih članic EU.

Na upravi so poudarili, da ne izvajajo sistematičnega testiranja evropskega mesa, »se pa izvajajo občasna preverjanja surovine ali izdelkov na mikrobiološke in kemične parametre.«

Meso
vir: Profimedia
Na Poljskem so tako obolelo govedo klali izven uradnih ur, ponoči, ko v predelovalnici niso bili prisotni veterinarji, ki izvajajo preglede živine. 

Nov prehrambni škandal na Poljskem hkrati razkriva šibkost skupnega evropskega trga, ki predvideva, da bodo članice same poskrbele za primeren in ustrezen nadzor nad vstopom hrane na skupni trg. To pa zlorabljajo kriminalne združbe, ki najdejo načine za prevaro. 

Na Poljskem so tako obolelo govedo klali izven uradnih ur, ponoči, ko v predelovalnici niso bili prisotni veterinarji, ki izvajajo preglede živine. 

Tudi v velikem konjskem škandalu leta 2013, ko so podjetja (ne)namerno prodajala konjsko meso kot govedino, je meso prišlo iz Poljske, kot tudi Romunije. Pri obsežnem testiranju prehrambnih izdelkov, ki naj bi vsebovali le goveje meso, so tako našli ne le konjsko meso, ampak tudi svinjino. Že takrat se je izkazalo, da je pomanjkljiv nadzor nad premikom mesa znotraj Evropske unije, še posebej ko je v verigo vpletenih več posrednikov.
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek