četrtek, 28. november 2024 leto 29 / št. 333
Sirski begunci v Nemčiji primorani po dokumente na režimska diplomatska predstavništva
Nemčija zahteva od sirskih beguncev in migrantov, da zagotovijo denar in predajo denar na uradnih sirskih diplomatskih predstavništvih, ki predstavljajo režim Bašarja Asada.
Zagovorniki pravic migrantov in beguncev opozarjajo, da je to nečloveško in predstavlja podpiranje brutalnega režima.
V Nemčiji se nahaja več sto tisoč državljanov Sirije, pri čemer ima večina le subsidiarno zaščito in ne polni status begunca. Posledično so odvisni od diplomatsko-konzularnih predstavništev Sirije, ki seveda podpirajo uradno vlado Asada.
Nemška zakonodaja namreč zahteva od prosilcev, da aktivno sodelujejo pri pridobitvi osebnih dokumentov in druge dokumentacije. To vpliva tudi na njihov status v državi. Leta 2015 je 99,7 odstotkov Sircev prejel polni status begunca, medtem ko je lansko leto odstotek padel na 38,2 %. 61 % je prejelo le subsidiarno zaščito.
Predstavnik Zveze nemško-sirskih skupin pomoči Jens-Martin Rode je dejal: »Imamo okoli 700.000 ljudi v Nemčiji, večina je pobegnila pred sirskim režimom. Zahtevati od njih, da pridobijo potne liste na sirskem veleposlaništvu, je nepredstavljivo zaradi več razlogov.«
Begunci in migranti se tako najbolj bojijo, da bi njihove prošnje na predstavništvih spodbudile povračilne ukrepe nad njihovimi sorodniki v Siriji, saj diplomati tesno sodelujejo s sirsko tajno policijo, poudarja Rode.
»Obisk veleposlaništva je nevaren za vse Sirce, ki imajo družino v Siriji in je njihovo prebivališče neznano sirski tajni policiji,« je izjavil sirski državljan Aref Hanza ter dodal: »Če je njihov naslov odkrit, grozi vsem družinskim članom v Siriji aretacija, izsiljevanje ali smrt.«
Berlin predhodno ni zahteval potnih listov od vseh Sircev, a so nato lanskega maja morali pričeti zahtevati uradne dokumente, ko se je spremenila splošna direktiva s strani nemškega notranjega ministra.
Drugi problem, ki se ga izpostavlja, je, da morajo migranti in begunci plačati takse na teh predstavništvih, pri čemer gre ta denar režimu in se tako »financira teroristični režim,« je opozorila predstavnica Zelenih za begunske zadeve Luise Amtsberg.
Tako morajo za izdajo potnega lista, ne glede na 2- ali 6-letno veljavnost, plačati 255 evrov, pri čemer so diplomati v nekaterih primerih zahtevali tudi do 800 evrov za posamezni potni list, tudi zaradi podkupnin.
Ker veliki večini migrantov predstavlja nemška socialna pomoč edini vir prihodka, to pomeni, da gre »denar nemških davkoplačevalcev neposredno na veleposlaništva Assada.«
Rode tako ocenjuje, da če je 700.000 Sircev v Nemčiji in od teh jih ima 400.000 subsidiarno zaščito ter morajo vsaki dve leti zamenjati potni list, ki stane 255 evrov. To pomeni, da režim Bašarja al Asada na tak način pridobi milijone evrov denarja. Ker veliki večini migrantov predstavlja nemška socialna pomoč edini vir prihodka, to pomeni, da gre »denar nemških davkoplačevalcev neposredno na veleposlaništva Assada.«
Obisk diplomatsko-konzularnih predstavništev je še dodatno zaskrbljujoč za sirske Kurde, ki so preganjani s strani režima, in so bili aktivni v predvojnih demonstracijah.
S podobno težavo se npr. ubadajo tudi Eritrejci, ki morajo diplomatom izročiti dva odstotka dohodka, če želijo pridobiti dokumente, še poroča DW.