ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Francoski sedežni red na proslavi v Parizu v Srbiji razumeli kot žalitev
Srbski mediji so se danes z ogorčenjem odzvali na dejstvo, da je bil na osrednji nedeljski slovesnosti ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne v Parizu kosovski predsednik Hashim Thaci med drugim takoj za nemško kanclerko Angelo Merkel in ruskim predsednik Vladimirjem Putinom, medtem ko je bil predsednik Srbije Aleksandar Vučić nekje ob robu.
Za časnik Večernje novosti je bil tako sedežni red francoska blamaža, za Blic pa škandalozen. Politika je ob tem menila, da ne gre za obravnavo srbskega predsednika, pač pa za status Srbije, ki je bila med prvo svetovno vojno pomembna zaveznica antantnih sil, Francije, Velike Britanije in Rusije.
Srbski mediji ob tem po poročanju tudi citirajo Vučićevo izjavo, da "si lahko predstavljate, kako sem se počutil". Ob tem je še dejal, da je imel kepo v grlu. "Nisem mogel verjeti, kar sem videl pred sabo, zavedajoč se žrtev srbskega naroda med prvo svetovno vojno," je še dejal.
Glede na velikost vojske je največje izgube med prvo svetovno vojno utrpela prav Srbija. Izgubila je namreč tretjino prebivalstva. Srbska vojska je doživela golgoto tudi med umikom proti Grčiji, kjer so so na poti napadala albanska plemena prav na Kosovu, ki ga je predstavljal Thaci.
Francoski veleposlanik v Srbiji Frederic Mondoloni se je v pogovoru za srbsko televizijo Prva že opravičil za sedežni red.
Vučić se mu je za opravičilo zahvalil in dodal, da bodo francoskega predsednika Emmanuela Macrona decembra v Srbiji veličastno dočakali.
Thaci je ob tem po danes na svoji Facebook strani objavil, da je na srečanju s Putinom v Parizu od ruskega predsednika dobil podporo Rusije za pravno zavezujoč sporazum med Srbijo in Kosovom.
Kosovo je samostojnost razglasilo februarja 2008. Srbija tega ne priznava, po odločitvi Meddržavnega sodišča v Haagu pa Kosovo do nadaljnega ostaja ozemlje pod nadzorom OZN.