REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bliža se ustanovitev nove Evropske intervencijske iniciative

Bliža se ustanovitev nove Evropske intervencijske iniciativeVIR: Pixsell

Včeraj se je v Parizu srečalo deset obrambnih ministrov iz evropskih držav, kjer so potekali pogovori o ustanovitvi Evropske intervencijske iniciative (European Intervention Initiative; EI2). Nova obrambna koalicija je ideja francoskega predsednika Emmanuela Macrona

Države, ki so pristopile k projektu, so: Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Nizozemska, Portugalska, Španija in Združeno kraljestvo

Francosko obrambno ministrstvo je po sestanku sporočilo: »Da se soočimo z novimi grožnjami, Evropa potrebuje močno obrambo.«

Francosko obrambno ministrstvo je po sestanku sporočilo: »Da se soočimo z novimi grožnjami, Evropa potrebuje močno obrambo.« Dalje so še zapisali: »Z Evropsko intervencijsko iniciativo je 10 evropskih držav zavezano k njeni zaščiti.« 

Osnovni namen EI2 je vzpostavitev strateške kulture, ki je zavezana k dejanskim rezultatom, pri čemer bi lahko izvedli vojaške operacije hitrega odziva za potrebe humanitarne pomoči. S tem bi tudi preprečili potrebo po ustanovitvi nadnacionalne evropske vojske. 

Na pomisleke, ki so tudi med članicami iniciative, da bo iniciativa onemogočila oz. zmanjšala vlogo drugih mednarodnih organizacij in zavezništev, so odgovorili: »Z Evropsko intervencijsko iniciativo bo celotna Evropska unija in evropski steber Nata še okrepljen.« 

Nemčija, ki se je pridružila iniciativi, in poleg Francije predstavlja drugi center vojaške moči, vseeno ostaja zadržana, saj je iniciativa »izredno in namerno organizirana in vzpostavljena zunaj struktur Evropske unije«. Cladia Major, raziskovalka na Nemškem inštitutu za mednarodne in varnostne zadeve, je poudarila: »Za Nemce, izvrševanje namernega poskusa vzpostavitve nekaj pomembnega izven struktur EU – in tudi Nata, ne predstavlja pozitivne poteze, ampak predvsem oslabitev EU.« 

Po mnenju Majorjeve se je Nemčija počutila pod pritiskom in je zato vstopila v iniciativo, saj skupaj s Francijo državi predstavljata glavno silo Evrope. Če Nemčija ne bi sodelovala, bi to zgledalo, da nasprotuje evropski integraciji in sodelovanju. 

Drugi analitiki so opozorili, da bo francosko-vodena koalicija lahko na strateški ravni primarno služila na uveljavljenju francoske zunanje politike.

Drugi analitiki so opozorili, da bo francosko-vodena koalicija lahko na strateški ravni primarno služila na uveljavljenju francoske zunanje politike. Philipp Rotmann, eden izmed direktorjev Global Public Policy Institute, je poudaril: »Berlin je razvodenil vsak francoski predlog zaradi strahu, da bi bil potegnjen v slabo zamišljene vojaške avanture v Afriki.« 

»Toda nisem slišal novega izjemnega, praktičnega predloga tudi iz Pariza – ali so Francozi preveč preplašeni zaradi nemškega nasprotovanja, ali pa so le upali, da se bodo vsi podpisali pod predlog, da prevzamejo francosko pot kdaj in kako uporabiti vojaško silo,« še izpostavlja Rotmann. Dodatno tudi analitiki opozarjajo, da se je Francija namenila zmanjšati oz. popolnoma vojaško umakniti iz Afganistana in Kosova, ter se bolj posvetiti Afriki, še posebej nekdanjim afriškim kolonijam. 

Dodatno nemško sodelovanje v iniciativi zapleta še nemška zakonodaja, ki zahteva parlamentarno potrditev kakršnekoli napotitve nemških vojakov v tujino, še poroča nemški DW.
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek