petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Trump se je pobahal, da ima "naravni čut za znanost" - to pa je "dokazal" tudi s fotografijo
Trump je to, po čemer je znan - storil znova. Tokrat je zatrdil, da ima "naravni čut za znanost". Svetovni splet se je huronsko odzval.
"Resnično? Usoda sveta je odvisna od Trumpovega naravnega čuta za znanost'", so se spraševali uporabniki Twittra.
"Obsojeni smo", zgroženo komentirajo uporabniki družbenih omrežjih in napovedujejo najhujše gorje človeštvu, potem ko so slišali najnovejšo Trumpovo domislico, da ima "naravni nagon za znanost".
V pogovoru v Ovalni pisarni v torek, ko so ga intervjuvali za Associated Press, so namreč novinarji te tiskovne agencije vprašali aktualnega ameriškega predsednika tudi o tem, kako razmišlja o podnebnih spremembah glede na zaskrbljujoče izjave, ki jih je podal v razgovoru z novinarko Lesley Stahl za oddajo 60 minut pred nekaj dnevi, ko je za podnebne spremembe izjavil, da se lahko "spremenijo nazaj".
POTUS - to je kodno ime za predsednika Združenih držav - je bil vprašan zlasti o nedavnem poročilu medvladnega foruma o podnebnih spremembah IPCC, ki navaja, da bo do leta 2030 temperatura v svetu narasla za 1,5 Celzija, kar bo povzročilo ekstremne suše, požare, poplave in pomanjkanje hrane, ter prizadelo več sto milijonov ljudi.
Poročilo so po vsem svetu sicer označili kot doslej najmočnejše opozorilo Združenih narodov pred tveganji, ki jih prinašajo podnebne spremembe.
Toda ali Donald Trump sploh kdaj razmišlja o tem?
Njegovi odgovori so bili skrb vzbujajoči.
"Na obeh straneh (tega problema) imate znanstvenike. Moj stric je bil vrsto leto velik profesor na univerzi MIT (Massachusetts Institute of Technology), dr. John Trump. Sicer se z njim nisem posebej pogovarjal o tej temi, vendar imam sam naravni instinkt za znanost in zato bom rekel, da imate znanstvenike, ki zagovarjajo stališča na obeh straneh", se je poskušal izvleči predsednik Združenih držav, sklicujoč se na "svoj naravni čut" kot da bi šlo pri njem za prirojen gen za znanost, zahvaljujoč stricu, ki je bil ugledni profesor še bolj ugledne univerze.
Dodal je še, da se sam smatra za "pravega okoljevarstvenika".
Njegove besede zvenijo skoraj popolnoma pomirjujoče, cinično komentira Trumpova globokoumna razmišljanja o podnebnih spremembah portal Indy100.com.
Indy100.com ob tem dodaja, da je Trump nato, kot češnjo na torto, dopolnil svoje razmišljanje na temo podnebnih sprememb: "Ja, verjamem, da se podnebje spreminja, ampak to gre tudi 'nazaj in naprej, nazaj in naprej'".
Ni treba posebej poudariti, da je splet nato, zahvaljujoč družbenim omrežjem, eksplodiral od komentarjev, ki so se odzvali na Trumpovo bizarno trditev.
Mnogi so v prvi vrsti izpostavili, da sta "znanost" in "instinkt" dve zelo različni stvari.
Dr. Katherina Mack, astrofizičarka in kozmolog, je glede Trumpove izjave izpostavila, da ne obstaja "naravni instinkt za znanost". Poudarila je, da znanost "ni stvar; obstaja radovednost, raziskovanje in želja po učenju in rasti ter preizkušanja pojmov pred hladom trdih podatkov. Verovanje v 'naravni instinkt za znanost' je anatema za vse, kar znanost predstavlja."
There is no "natural instinct for science." This is not a thing. There is curiosity, there is exploration, and there is the desire to learn & grow & test one's naive notions against cold hard data. Believing in a "natural instinct for science" is anathema to everything science is
— Katie Mack (@AstroKatie) 17 October 2018
"Pojdi na prekleto srednjo šolo, pa boš ugotovil, da ne obstaja 'naravni instinkt' za znanost. Zato - spizdi! Kako mi gre na jetra izražanje političnih stališč prek družbenih omrežjih, vendar je to čisto sranje", je Trumpu sporočila doktorandka kemije Lauren.
Drugi so opozorili, da je med vsemi Trumpovi absurdnimi izjavami, njegova trditev, da ima ekskluziven "instinkt" za znanost naravnost groteskna, sklicujoč se na komentar, ki ga je objavil portal Politico.
Tretji so menili, da je v domeni "naravnega instinkta" vse, česar je Trump zmožen ...
"Je to njegova razlaga, zakaj zavrača 97% znanstvenega soglasja o podnebnih spremembah? Zdi se, da je sposoben le 'naravnih instinktov'. Mar ne počno to dojenčki?", se je spraševal veteran in analitik George Capen.
Donald Trump on climate change: “I have a natural instinct for science.”
— Ryan Knight (@ProudResister) 17 October 2018
No @realDonaldTrump. You have a natural instinct for DENYING science, truth and reality. And a natural instinct for lying, committing tax fraud, obstructing justice and conspiring against the United States.
Ryan Knight je dodal, da ima Trump "naravni čut" za stvari, ki sploh niso znanost: "Ne, @realDonaldTrump. Imate naravni nagon, toda da zanikate znanost, resnico in resničnost. In naravni nagon za laganje, davčne goljufije, oviranje pravičnosti in zaroto proti Združenim državam."
Vsi so se naposled dobro zabavali na Trumpov račun, češ da je Donald zagotovo demonstriral ta svoj "genialni" in povsem naraven instinkt za znanost takrat, ko je po neumnosti gledal neposredno v sonce med sončnim mrkom.
"Resno, WTF je narobe s tem predsednikom? Ne vem, ali naj se krohotam ali jokam ob tej njegovi izjavi", je na objavo televizijske hiše CBS glede te Trumpove izjave tvitnil eden od ogorčenih uporabnikov Twittra.
Vsi pa so ob fotografijah Donalda Trumpa, ki stoji na balkonu Bele hiše zraven soproge Melanie, (ki ima na nosu ogromna sončna očala) in ves čas pogleduje proti soncu, kljub temu, da nima nobene zaščite za oči, cinično sklenili, da je "Trumpu očitno prav ta njegov naravni instinkt za znanost narekoval, naj gleda v sonce brez zaščite za oči" ter da ta posnetek dokazuje "ta njegov instinkt, ki ga uporablja zato, da sam sebe oslepi, ko bolšči v sončni mrk."