REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

To fotografijo so množično delili Trumpovi privrženci - in se krepko osmešili

To fotografijo so množično delili Trumpovi privrženci - in se krepko osmešiliTrump pomaga - lažna novica

V poskusu, da bi podprli ameriškega predsednika Donalda Trumpa, so njegovi privrženci naredili kolosalno napako, zaradi katere se jim smeji ves svet.

Zagreti pristaši aktualnega ameriškega predsednika so več stotisočkrat prek družbenih omrežjih delili "fotošopirano" oziroma spremenjeno fotografijo, na kateri Trump domnevno pomaga ljudem, ki so bili ogroženi v poplavah, ki so posledica orkana Florence, ki je pred desetimi dnevi prizadel vzhod Združenih držav Amerike.

Trumpovi tviti in govori o lažnivih novicah (fake news) in nič manj "lažnivih medijih", ki naj bi mu menda metali polena pod noge so se med njegovimi privrženci očitno tako trdno prijeli, da so prek družbenih omrežjih in svetovnega spleta pohiteli razširiti "glas" o čudoviti novici, ki je zelo v prid Trumpu, ki pa jo aktualnemu ameriškemu predsedniku nenaklonjeni mediji (po njihovem) zagotovo ne bodo želeli predvajati.

'Tega ne boste videli v novicah', je zapisal eden od Trumpovih podpornikov.

"Tega ne boste videli v novicah. Dajmo vse od sebe, naredimo vse, da postane viralno", je napisal eden od njih ob fotografiji, na kateri naj bi bil videti Donald Trump, kako čepi v gumijastem čolnu in ponesrečencu ponuja (za Trumpa značilno) rdečo čepico s ščitkom (šiltom) in napisom "Let's Make America Big Again" ("naredimo Ameriko spet veliko"), kar je njegov znani slogan še iz predvolilne predsedniške kampanje.

Trump pomaga/reševanje v Austinu - originalna fotografija
Originalna fotografija reševalcev iz poplavljenega Austina v Texasu. 

Številni so ob fotografiji dopisali solzave komentarje in malikovali Trumpa, ki je tudi z "osebnim primerom" zagotovil prepotrebno podporo prizadetim ter jim pomagal dvigniti moralo. Fotografija je bila več kot 275.000-krat deljena prek Facebooka in kmalu se je res razširila po svetovnem spletu kakor virus. Postala je torej viralna.

Fotografija je bila več kot 275.000-krat deljena prek Facebooka in je postala viralna.

Vendar pa je resnica precej drugačna.

Da gre za goljufijo, je med prvimi ugotovil Kevin Roose, novinar New York Timesa, ki je specialist za sodobne tehnologije, poroča The Weekly Standard.

Roose je nato prek Twitterja opozoril javnost, da je bila "predrugačena fotografija, ki prikazuje Trumpa, kako rešuje ljudi med orkanom Florence, deljena 275.000-krat prek Facebooka, izvirnik pa je iz poplav v Teksasu leta 2015."

Eksperti The Weekly Standarda so se nato tudi sami lotili preverjanja dejstev, da bi preverili, ali je Donald Trump res reševal ljudi, ki so med nedavnimi poplavami obtičali v globoki vodi?

Kmalu so pritrdili Rooseu, saj so ugotovili, da je originalna fotografija res nastala leta 2015 in da je dejansko šlo za poplavo v mestu Austin v Teksasu. Zgodbo o neresnični (lažni) novici je še bolj utemeljilo dejstvo, da na izvirnem posnetku sploh ni Donald Trump, saj so se v čolnu nahajali le reševalci iz lokalne gasilske postaje.

Toda to niso edine nelogičnosti, ugotovljene na zdaj že svetovno znani fotografiji, ki naj bi bila "kronski dokaz" Trumpove pripravljenosti, da pomaga sodržavljanom v stiski.

Prvič, zakaj bi Trump v večerni obleki in ne v reševalni opravi šel s čolnom pomagat ljudem, potrebnim reševanja?

 

Lažno reševanje - Trump
Tvit enega od naplahtanih Trumpovih sledilcev o tem, kako ameriški predsednik "pomaga pomoči potrebnim".

Drugič, kaj bo ljudem, ki so obtičali v globoki vodi - njegova čepica s ščitnikom?

Vsekakor bi bilo bolj logično, da bi proti njim iztegnil roko, da jih potegne iz vode ali pa bi jim vrgel rešilni pas ali vrv.

Tako je bilo neizpodbitno ugotovljeno, da gre za prevaro, ampak to še ni vse - na koncu se je razkrilo, da so to spremenjeno podobo na sporni fotografiji dejansko ustvarili Trumpovi kritiki že lani, in to iz - protesta. Zakaj? Zato, ker so bili jezni, ker Trump ni pomagal žrtvam orkana Harvey, pa so se odločili ponorčevati na njegov račun.

Prava in spremenjena fotografija Trumpa med poplavami
Dokaz o spremenjeni fotografiji.

Kljub temu so nekateri najbolj vneti Trumpovi privrženci vztrajali, da vse to ni res, torej je le on osebno pomagal žrtvam poplav v okolici poplavljenega Houstona, v tem dejanju pa so prepoznali njegovo "moralno veličino".

Kakor koli že, originalen videoposnetek dogodka, ki ga je objavila tv-postaja iz Austina, kakor tudi pristna fotografija (preden je bila grafično obdelana), ki jo je objavil CNN, so na koncu učinkovali in vendarle prišli Trumpovim podpornikom do živega, saj so se s to zgrešeno akcijo povzdigovanja svojega idola iz Ovalne pisarne in vneme njegovega boja zoper lažne novice ("fake news") istočasno "ustrelili v nogo" in prek svetovnega spleta množično delili - pravo lažno novico.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek