REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ko se nekdanja sužnja in terorist Islamske države srečata … v Nemčiji

Ko se nekdanja sužnja in terorist Islamske države srečata … v NemčijiVIR: Insajder.com

19-letna iraška jazidka je na cesti manjšega nemškega mesta Schwäbisch Gmünd (Baden-Württemberg) srečala terorista Islamske države, ki jo je zasužnjil v iraškem Mosulu. 

Ašvak Hadži Hamid je s svojo družino prispela v Nemčijo leta 2015 v sklopu programa pomoči jazidski manjšini, ki je bila izpostavljena genocidnemu preganjanju s strani IS.

Leta 2014 je bila ugrabljena s strani IS in nato bila deset tednov sužnja v iraškem Mosulu, dokler ji ni uspelo zbežati iz mesta in nato Iraka.

Leta 2014 je bila ugrabljena s strani IS in nato bila deset tednov sužnja v iraškem Mosulu, dokler ji ni uspelo zbežati iz mesta in nato Iraka. A zdaj je v Nemčiji doživela neprijetno presenečenje: »Zbežala sem iz Iraka, da ne bi videla tistega grdega obraza in da bi pozabila vse, kar me spominja nanj, a sem nato bila šokirana, ko sem ga videla v Nemčiji.«

Prvič ga je videla leta 2016: »Preganjal me je. Bil je ista oseba, a drugič je prišel do mene in mi rekel, da ve vse o meni.« O drugem srečanju, ki se je zgodilo februarja letos, je obvestila policijo. Policija je potrdila, da je marca pričela preiskavo.

A ker njen opis napadalca ni bil dovolj natančen, ter ker ime napadalca ni zabeleženo v registrih, ni odkrila napadalca. Žrtvi so le naročili, da jih obvesti, če ga še enkrat vidi. Junija letos je nato zvezno tožilstvo prevzelo preiskavo, a je tokrat preiskava zamrla zaradi nedosegljivosti priče.

Družina Hamid se je namreč vmes odločila, da raje zapusti Nemčijo, kjer živi nekdanji mučitelj in se vrne nazaj v rodni Irak. »Če ga ne bi videla, bi ostala v Nemčiji. Želela sem dokončati študij in pridobiti diplomo, ki bi mi omogočila dostojno življenje,« je še dejala Ašvak. 

»Nočem nič od nemške vlade kot, da kaznuje tega moškega, da bodo spregledali, da je v Nemčiji veliko žensk s podobno zgodbo in da jih zaščiti pred IS v Nemčiji,« je zaključila iraška državljanka. 

Hamid je zaradi Islamske države izgubila pet bratov in eno sestro, ki ostajajo pogrešani. Trenutno z družino živi v begunskem taborišču v iraškem Kurdistanu, ko s pomočjo OZN obnavljajo svojo uničeno hišo. »Nočem nič od nemške vlade kot, da kaznuje tega moškega, da bodo spregledali, da je v Nemčiji veliko žensk s podobno zgodbo in da jih zaščiti pred IS v Nemčiji,« je zaključila iraška državljanka. 

Njen primer ponovno dokazuje, kako so se nekateri teroristi IS s pomočjo ponarejenih dokumentov (ali pa kar brez njih) v državah Evropske unije prelevili v žrtve, poroča nemški DW.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek