REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kline peti v Val d'Iseru, na vrhu Vikinga Jansrud in Svindal

Kline peti v Val d'Iseru, na vrhu Vikinga Jansrud in SvindalNorvežan Kjetil Jansrud

V francoskem Val d'Iseru se je z današnjim superveleslalomom za svetovni pokal alpskih smučarjev na progi Oreiller-Killy odprla sezona za specialiste v hitrih disciplinah. Od Slovencev je bil najboljši Boštjan Kline, ki je odlično opravil nalogo ter sezono začel s petim mestom, stopničke je zgrešil za le štiri stotinke sekunde.

Prvi superveleslalom v sezoni je bil povsem v znamenju Norvežanov. Dvojna zmaga je pripadla Vikingoma. Zmago je slavil Kjetil Jansrud, ki se je na progi, dolgi 2050 metrov, zadržal minuto, 21 sekund in 66 stotink. Jansrud je slavil še 15. zmago v svetovnem pokalu, sedmo superveleslalomsko. Drugo mesto je pripadlo 33-letnemu veteranu Akslu Lund Svindalu, ki je bil 17 stotink sekunde počasnejši. Svindal je nastopil na svoji prvi tekmi po januarskem padcu v Kitzbühlu.

Tretji je bil Italijan Dominik Paris. Njegov zaostanek je znašal 41 stotink sekunde. Kline je stopničke zgrešil za pičle štiri stotinke.

Avstrijec Marcel Hirscher je s 13. mestom ohranil vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Zalogo točk si je nabral v Söldnu in Leviju, kjer je bil drugi in prvi. A Jansrud bi se lahko že z zmago na smuku na vrhu izenačil s Hirscherjem, ki naskakuje rekordni šesti veliki kristalni globus.

"Če se želim boriti za skupno zmago, je nujno, da sem zraven že od prve tekme. Kapo dol Akslu. Poleti ni kazalo tako dobro, ampak zadnja dva tedna na pripravah, ki smo jih opravili v ZDA, je bil zelo močan," je bil nad razpletom navdušen olimpijski prvak v disciplini Jansrud.

"Res nisem pričakoval takšnega razpleta. Presenetil sem sam sebe. Sanjsko bi bilo, če bi se tekme tako odvijale tudi v nadaljevanju. Mislim pa, da bo zelo težko, še zlasti zaradi pomanjkanja treninga," je dejal Svindal.

Na startu so bili poleg Klineta še trije Slovenci. Še najbližje točkam je bil Martin Čater, ki je s številko 42 zaostal 1,98 sekunde za 32. mesto. Klemen Kosi je s številko 38 na startu preizkušnjo končal na 48. mestu (+2,52), slovenske nastope je sklenil Rok Perko, s številko 60 je vpisal končno 57. mesto (+3,70).

Slovenska moška vrsta je izvrstno začela sezono. Na uvodnem veleslalomu na ledeniku Rettenbach nad Söldnom je bil Žan Kranjec četrti z najboljšim dosežkom v karieri, Kline pa je sezono odprl s svojim tretjim najboljšim izidom. Kline je bil v minuli sezoni najboljši slovenski predstavnik v moški konkurenci s premiernimi stopničkami, drugi je bil tako v superveleslalomu v Hinterstoderju kot v smuku v Garmisch-Partenkirchnu.

Pred njim se je s startno številko 3 podal na progo Aleksander Aamodt Kilde, ki se mu nastop ni najbolje posrečil. Mariborčan s številko 4 na startu je Kildeja prehitel za več kot sekundo. Za Slovencem je startal Svindal, ki je bil hitrejši za 28 stotink sekunde. Jansrud je bil od Klineta hitrejši za 45 stotink sekunde, Švicar Carlo Janka pa je Slovenca ugnal za pičlo stotinko sekunde.

V soboto bo na sporedu smuk z začetkom ob 10.45, na katerem bo možno spremljati štiri slovenske nastope Andreja Šporna, Klineta, Kosija in Čatra, ki je za start na smuku premagal Perka in Miho Hrobata.

Val d'Isere je nadomestna lokacija. Francozi so prevzeli tekme, ki so zaradi pomanjkanja snega odpadle v ameriškem Beaver Creeku. Zaradi pretanke snežne podlage so odpovedali tudi smuk in superveleslalom v kanadskem Lake Louisu, ki ju še niso nadomestili.

Izidi superveleslaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v Val d'Iseru in skupni vrstni red.