četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Makedonski parlament ratificiral sporazum z Grčijo o imenu, predsednik države sporazum zavrača
Makedonski parlament je danes s 69 glasovi za in nobenim proti ali vzdržanim ratificiral sporazum z Grčijo o imenu Makedonije, ki naj bi razrešil 27 let star spor med državama in odprl pot Skopja v EU in Nato. Poslanci opozicijske VMRO-DPMNE se glasovanja niso udeležili, poročajo makedonski mediji. Makedonija naj bi se po novem imenovala Republika Severna Mekedonija
Premier Zoran Zaev je pred glasovanjem poudaril, da pomeni sporazum začetek konca negotovosti za Makedonijo ter dostojanstveno in sprejemljivo rešitev za obe strani, s katerim sta makedonska identiteta in jezik trajno potrjena, poroča makedonska televizija Telma.
Premier Zoran Zaev je danes tudi dejal, d aje njegov predhodnik že leta 2012 sprejel ime "Severna Makedonija", kar je rešitev, ki jo sedaj zavrača.
Poudaril je tudi, da sporazum podpirajo vsi mednarodni partnerji in da odpira vrata Makedoniji proti evropski prihodnosti, EU in Natu. Do konca meseca pričakuje datum začetka pristopnih pogajanj z EU.
Pozval je tudi k enotnosti v državi v interesu skupne prihodnosti.
V skladu s sporazumom mora po njegovi ratifikaciji v makedonskem parlamentu Grčija obvestiti predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, da podpira začetek pristopnih pogajanj Makedonije z EU ter generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga, da podpira vabilo Makedoniji v Nato. Približevanje obema povezama je leta stalo prav zaradi nasprotovanja Grčije ustavnemu ime.
Makedonski predsednik Gjorge Ivanov je že pred tednom dni napovedal, da ne bo podpisal sporazuma z Grčijo o imenu.
Ivanov je v televizijskem nagovoru sporočil, da se je makedonski premier Zoran Zaev v sporazumu, ki ga je v torek sklenil z grškim kolegom Aleksisom Ciprasom, odrekel dosedanjim stališčem Makedonije, da se ne bo spreminjala ustava.
Ivanov je tudi zavrnil, da bi se dogovorjeno ime Severna Makedonija uporabljalo »erga omnes«, torej univerzalno za vse primere in med vsemi državami. Kot je še dejal Ivanov, je »unikaten sporazum v zgodovini človeštva« škodljiv in ponižujoč za Makedonijo ter krši njeno ustavo in zakone. Kritiziral je tudi, da je bil dosežen »na netransparenten način«.
»Grčiji je uspela izsiliti vse svoje zahteve, degradirala je naše že pridobljene pravice znotraj Združenih narodov in poteptala zapuščino naših prednikov. 73-letna pravica samoodločbe in 27 let neodvisnosti sta potlačeni. Vse, kar je sveto za Republiko Makedonijo, je onečaščeno,« je tedaj izjavil Ivanov.
Dejal je tudi, da sporazuma ne bo podpisal, celo če ga bodo državljani jeseni na referendumu podprli. Predsednik vlade Zoran Zaev je napovedal, da bo v tem primeru makedonski parlament pričel s postopkom odpoklica predsednika. Gjorge Ivanov je na to predsednika vlade pozval "da naj takoj začne s ostopkom" saj ostaja pri stališču, da sporazuma ne bo podpisal.
"Pozivam Zaeva, da z enako dvotretjinsko večino, ki je potrebna za spremembo Ustave Makedonije takoj začne s postopkom za ugotavljanje odgovornosti predsednika Republike," piše v izjavi Ivanova. Vse torej kaže, da bo zaradi zgodovinskega sporazuma z Grčijo Makedonija vstopila v ustavno krizo.