sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Vesoljska prohibicija: Kako ruski kozmonavti »švercajo« alkohol v vesolje
Poklic kozmonavta ni tako romantičen, kot se to zdi z Zemlje. Vsak, ki je bival v orbiti, bo znal povedati, da gre za zelo naporno službo s skoraj nič prostega časa in z ogromnim stresom za organizem. Pa vendar Rusi v vesolju najdejo čas tudi za praznovanje ob »dobrem kozarčku«.
Alkohol je šel prvič v vesolje leta 1971 na orbitalno postajo Saljut 7. Eden od kozmonavtov je imel rojstni dan na enega od dni, ko je bil v orbiti, zato so mu prijatelji mehaniki še pred poletom »vročili darilo« - v manšeto z aparatom za merjenje pritiska so skrili še steklenico armenskega konjaka.
Pozneje so posebne komisije na različnih postajah našle na desetine skrivnih mest, kjer se je spravljal alkohol. Tega ne zanikajo niti funkcionarji. Sopredsednik glavne komisije za izbiro kozmonavtov Vjačeslav Rogožnikov je priznal, da imajo skoraj vsi kozmonavti takšna »skrivna mesta«. »Ne vem, kako, ampak alkohol se pojavlja, čeprav je strogo prepovedan.«
Konjak okrog trebuha
Rogožnikov verjetno ni razkril vsega, kar ve. Že heroj Sovjetske zveze in kozmonavt Igor Volk je opisal shemo, kako lahko kot kozmonavt v vesoljsko ladjo neopazno vzameš vse, kar potrebuješ. Pred poletom na Sojuz leta 1984 je kupil konjak in dva kozarca soljenih kumaric, ki jih Rusi obožujejo ob pitju alkoholnih pijač.
»S seboj ne smete vzeti več kot dovoljuje teža, na katero je preračunan in nacentriran sedež v ladji. Zato sva se s kolegom Vladimirjem Džanibekovim odločila, da se zadnji teden pred izstrelitvijo postiva, jedla sva samo kruh in čaj, in tako sva shujšala za 1,5-2 kilograma. Alkohol smo dobro razporedili po škatlicah s celofanom, ko so nas oblačili, pa so vse to dali pod skafander. Tako sem štartal s soljenimi kumaricami okrog trebuha,« je pripovedoval Volk. Alkohol so vtaknili kar med dokumentacijo vesoljske ladje. »To je en debel fascikel. Pod platnico so bile namesto strani posode. Notri pride liter in pol. Glavna naloga je poskrbeti, da ni žvenketanja.«
Nedavno preminuli kozmonavt Georgij Grečko, ki je v vesolju preživel 134 dni, 20 ur, 32 minut in 58 sekund, je opisal še en malo bolj zapleten postopek. V orbiti morajo vsak dan potekati telovadne vaje po vsaj dve uri na dan, da ne pride do atrofije mišic. Za ta namen so v vesoljskem plovilu posebni kostumi z vgrajenimi mehanizmi, ki prisilijo mišice, da delujejo v pogojih breztežnosti. Ravno v njih so kozmonavti hranili svoje »zlate rezerve« alkohola.
»Enkrat smo v telovadnem kostumu našli 1,5-litrsko steklenico z napisom Eleuterokokk B (naravno sredstvo za dvigovanje tonusa). Ko pa smo odprli steklenico, smo doumeli, da je notri konjak! Izračunali smo, da lahko vsak dan pred spanjem spijemo po 8,5 gramov. Vendar smo uspeli spiti samo polovico steklenice, ostalo nismo mogli 'dohiteti'. Tekočina ima v breztežnostnem prostoru nižjo maso, enako kot zrak, zato ne pride ven iz steklenice. Če se jo iztisne, pa se samo pomeša z zrakom in ustvarja peno. Zato smo morali polovico steklenice dati nazaj tja, kjer smo jo našli. Zelo smo bili presenečeni, ko so se kozmonavti za nami vrnil na Zemljo in govorili, da so popili ves konjak! Oni so iznašli rešitev: eden se je dvignil do stropa in prijel steklenico z zobmi, drugi pa ga je udaril od zgoraj po glavi. Prvi se je ob udarcu spustil navzdol, alkohol pa se mu je po inerciji prelival v usta. Potem sta se zamenjala. Pozneje se je v zvezi s tem govorilo, da 'ne zadošča, če imaš visoko izobrazbo, moraš imeti tudi vsaj srednjo domišljijo,'« je pripovedoval Grečko.
Najboljše pomirjevalo
Alkohol v vesolju je v Rusiji uradno prepovedan, vendar mnogi kozmonavti menijo, da je ta prepoved škodljiva. Aleksander Lazutkin je v orbiti preživel 184 dni. Odkrito pove svoje mnenje: »Enkrat se je zaradi izredne situacije na postaji spremenila sestava zraka v komorah. Celo zdravniki v Centru za nadzorovanje poletov so priporočili malo alkohola, da se nevtralizirajo škodljivi dejavniki.«
Nekaj podobnega pripoveduje dvakratni heroj Sovjetske zveze Valerij Rjumin: »Vsi, ki so leteli v kozmos, vam bodo potrdili, da tam požirek konjaka blaži napetost in blagodejno vpliva na organizem. Tudi sam sem pred poletom kupil 12 steklenic armenskega konjaka. Razporedil sem ga po polietilenskih posodicah z vrtljivim pokrovom. Najtežje je pripeljati te posodice v vesolje, jih spraviti skozi mnogoštevilne kontrole. Skupaj s kolegom inženirjem sva skrbela za vesoljsko postajo že od proizvodnje v tovarni in izkoristil sem to priložnost. Na nekaj skrivnih mest sem razporedil 6 litrov. To sicer ni veliko, če upoštevamo, da smo načrtovali šestmesečno bivanje v vesolju, med katerim sta prišli na postaji še dve odpravi, tj. šest kozmonavtov. Seveda so gostoljubni domačini gostom priredili praznično večerjo. Majhnemu požirku smo rekli kar 'grgljaj', znašal je samo 20 gramov. To na Zemlji ni nič, v vesolju pa je to čarobni eliksir. Če je bil na primer za nami težak dan in nas je jutri čakal še en zapleten eksperiment, potem v spalnih vrečah nismo mogli zaspati. Takrat nas je rešil 'grgljaj'. Pije se zelo počasi: pijačo držimo v ustih na jeziku, nato postopoma goltamo. Ves proces traja deset minut. Ta mizerna količina alkohola ima v vesolju fantastičen učinek: pomirja in blaži napetost. Tako hitro zaspimo in zjutraj vstanemo dobre volje. To je veliko boljše od sedativov, na katere se organizem hitro navadi. Prepričan sem, da bi morali uzakoniti uporabo alkohola v majhnih količinah v vesolju, na primer namesto sedativov.«
Kozarec ob tla
Za kozmonavte, ki radi »zbijajo stres«, pa največje težave nastopijo ob vrnitvi domov. Skoraj vsi pravijo, da se je težko osvoboditi navade, da puščaš različne predmete v zraku. »Pri meni je bilo isto,« razlaga Pavel Vinogredov, ki je šel sedemkrat v odprto vesolje. »Ko sem se prvič vrnil iz vesolja, sem prosil ženo, da mi prinese kozarec vode. Ko sem ga spil, sem brez razmišljanja izpustil kozarec v zraku, ne da mi bi prišlo na pamet, da bo padel na tla.«
Članek omogoča: RUSSIA BEYOND