sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Opica je v 10 letih na borzi zaslužila več kot poklicni finančniki
Vrednost vrednostnih papirjev te živali je narasla za 7,5-krat, pri najboljšem vzajemnem naložbenem skladu pa zgolj za 5,1-krat.
Pred desetimi leti je ruska finančna revija Finanszačela eksperiment, v katerem je opica naključno izbirala investicije v ruske vrednostne papirje, vzporedno pa so odločitve za isti portfelj zavestno sprejemali vodilni ruski menedžerji. Sedaj, deset let pozneje, je prišel čas, da seštejemo, koliko bi na podlagi svojih odločitev zaslužili tekmovalci s svojimi portfelji.
Vrednost premoženja na podlagi izbir opice, ki se je glede naložb po naključju odločala med kockami različnih barv, ki so predstavljale podjetja na borzi, je zrasla za več kot 750%. Strokovnjaki pravijo, da bi žival na podlagi svojih naložb v vrednostne papirje zaslužila za 1 milijon rubljev dividend (cca. 14.000 €), neto vrednost njenega naložbenega portfelja pa bi narasla z 1 milijona rubljev na 7,5 milijona rubljev (105.000€).
Vzporedne analize kažejo, da bi z enake štartne pozicije vrednost zavestnih naložb ruskega vzajemnega sklada Aton Pjotr Stolipin zrasla za okoli 510%, naložb družbe Raiffeisen Stocks pa za okoli 390%.
Stvari vendarle niso tako preproste. Bivši odgovorni urednik revije Oleg Anisimov je poudaril, da razlike v zaslužku niso samo rezultat »genialnosti« opice, ampak tudi dejstva, da je neodvisno ustanovljen portfelj, ki ga je imela opica, oproščen stroškov, ki jih imajo vzajemni skladi.
Pa vendar bi lahko ob rezultatih te raziskave mogoče tudi na misel, da pri investicijah niso pomembna samo znanja in preudarnost, ampak ima svojo vlogo včasih tudi element sreče. Mimogrede, časopis, ki je začel s tem eksperimentom, od leta 2011 ne izhaja več, vendar urednik ni pozabil na eksperiment.
Članek omogoča: RUSSIA BEYOND