REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trumpova kampanja vdrla v 50 milijonov profilov ameriških volivcev

Trumpova kampanja vdrla v 50 milijonov profilov ameriških volivcev

S pomočjo podjetja Cambridge Analytica in posebne aplikacije so nezakonito prišli do podatkov uporabnikov, da bi z »osebno skrojenimi reklamami« podžgali »notranje demone« volivcev in vplivali na volilni izzid. 

Medtem ko v ZDA še vedno poteka preiskava o domnevnem ruskem vplivu na volitve leta 2016 je eden od »žvižgačev«, ki so delali za podjetje, ki je sodelovalo s Facebookom, razkril, kako je Trumpova kampanja prišla do uporabniških naslovov okoli 50 milijonov uporabnikov, kjer so nato na podlagi »všečkov« uporabnikov določili njihov politični profil, ter s pomočjo »usmerjenih reklam« oziroma z »osebno skrojenimi reklamami« vplivali na njihova prepričanja in na »notranje demone.« Pomembno vlogo pri tem je imel tudi Trumpov nekdanji glavni strateg Steve Banon, ustanovitelj strani Breitbart.

Da bi prišli do teh podatkov, so strokovnjaki uporabili posebne algoritme. Vendar je bila osnovna metoda še bolj preprosta. Ključno vlogo v tem načrtu je imelo podjetje Cambridge Analytica.

Podjetje »poželo« profile s pomočjo raziskovalca Univerze Cambridge 

To podjetje za analizo podatkov je delalo za Trumpovo kampanjo in to tako, da je »poželo« milijone – po sedanjih podatkih najmanj 50 milijonov – celotnih profilov uporabnikov Facebooka, ki so bili hkrati tudi volivci na predsedniških volitvah leta 2016. To je seveda prepovedano in gre za eno od najbolj obsežnih vdorov v zasebnost podatkov nasploh. Na podlagi teh podatkov so bili nato narejeni programi, ki so predvidevali obnašanje volivcev. Nato pa so točno tem volivcem na njihovih napravah prikazovali ciljno usmerjene reklame, ki so ali krepile prepričanja volivcev, ali pa poskušala omajati njihova prepričanja in jih  »preseliti« v tabor republikancev. S tem pa so v pomembni meri – in seveda s pomočjo dejansko nezakonitega orodja - lahko vplivali na izzid volitev. 

Zgodbo je najprej za Observer najprej opisal Christopher Wylie, ki je delal za Cambridge Analytica. »Jaz sem naredil Banonovo orožje za psihološko vojskovanje,« je priznal za Observer. Podjetje Cambridge Analytica pa ima v lasti konservativni milijarder in lastnik več skladov Robert Mercer, ki je imel na plačilne seznamu tudi Steva Banona in na spletu vplivno ter »desno« usmerjeno stran Breitbart News. Podatki za politično profiliranje volivcev ter pripravo »personaliziranih političnih sporočil« so se s pomočjo podjetja Cambridge Analytica zbirali za nazaj vse do leta 2014.

Steve Bannon
Steve Bannon | VIR: Pixsell

Christopher Wylie je celotno metodo opisal tako: »Izkoristili smo Facebook, da bi pridobili na milijone osebnih profilov ljudi. Nato smo zgradili modele, da bi izkoristili to, kar smo izvedeli o njih tako, da bi ciljali na njihove notranje demone. To je bila osnova, na podlagi katerega je bila zgrajeno celotno podjetje.« 

Dokumenti, ki so bili pokazani Observerju in katerih avtentičnost je potrdil tudi Facebook kažejo, da je do konca leta 2015 podjetje Facebook celo odkrilo, da se podatki njihovih uporabnikov zbirajo na do tedaj neznanem in izjemno velikem obsegu. Vendar se pri Facebooku niso odločili za opozorila uporabnikom, pač pa so poskušali zadevo »pomesti pod prag« in so sprejeli zgolj nekatere omejene ukrepe v zvezi s tem. Po poročanju New York Timesa je te podatke še vedno mogoče najti preko spleta. 

Do podatkov so v Cambidge Analytici prišli s pomočjo aplikacije (programa), ki jo je ločeno od svojega dela na Univerzi v Cambidgeu zasnoval Aleksandr Kogan. Imel naj bi tudi nekatere zveze z Rusijo. Preko svojega podjetja  »Globalno raziskovanje znanosti« (Global Science Research GSR) je v sodelovanju z Cambridge Analytica stotisočem uporabnikov Facebooka plačal, da so prostovoljno sodelovali v »osebnostnem testu«. Ob tem jim je zagotovil, da bodo njihovi podatki uporabljeni zgolj »v akademske namene.« Podobnost imen podjetja Cambridge Analytica, Univerze Cambridge in raziskovalca očitno tudi ni bila naključna, pač pa je pomagala pri zavajanju uporabnikov. 

Z vloženim milijonom dolarjev so zbrali na milijone dodatnih profilov in podatkov oseb

Aleksandr Kogan namreč uporabnikom svoje aplikacije ni povedal, da je isti program skupaj z osebnimi podatki osebe, ki je pristala na takšno raziskavo, z njihovih spletnih profilov zbral tudi vse podatke prijateljev sodelujočega v raziskavi. S tem pa so – z vloženim milijonom dolarjev – analitiki Cambridge Analytice zbrali na milijone dodatnih profilov in podatkov oseb, ki sploh niso pristale na to, da sodelujejo v tej raziskavi. V skladu s politiko Facebooka je namreč mogoče zbrati le podatke prijateljev zato, da bi izpopolnili uporabniško izkušnjo samega Facebooka. Te podatke je prepovedano prodajati ali uporabljati za reklamiranje. Vendar pa se je zgodilo prav to in to tako, da je zadeva koristila Trumpovi kampanji. 

Facebook kot »podjetje za nadzor« 

Pri tem ni nepomembno tudi dejstvo, da je do odkritja prišlo nedavno zatem, ko je posebni preiskovalec FBI Robert Mueller trinajst ruskih državljanov obtožil, da so isto platformo – Facebook – izkoristili za »informacijsko vojno« proti ZDA. Delovanje podjetja Cambridge Analytica sedaj preiskuje tudi britanski informacijski urad. Istočasno pa volilna komisija ugotavlja, kakšno vlogo je to podjetje imelo v referendumu o izstopu Velike Britanije iz EU. 

Robert Mueller
Posebni preiskovalec FBI Robert Mueller | VIR: Pixsell
Facebook je podjetje za nadzor, ki se zgolj razglaša za socialno omrežje

Facebook je takoj sporočil, da je »suspendiral« Cambridge Analytico in Kogana iz svojih spletnih strani. Istočasno pa je zaprl tudi spletno stran »žvižgača« Christopherja Wylia. Predsedujoči uprave podjetja Cambridge Analytica je dejal, da »ne delajo s podatki Facebooka in nimamo njihovih podatkov,« vendar je žvižgač novinarjem pokazal dovolj materialnih dokazov, ki dokazujejo obratno. Te podatke naj bi dobili tudi v britanski Nacionalni agenciji za kibernetski kriminal. Podatki vključujejo elektronska sporočila, račune, pogodbe in dokaze o bančnih transferji, ki razkrivajo poslovanje tega podjetja. Med dokazi so tudi pisma pravnikov Facebooka, v katerem so Cristopherja Wylia avgusta leta 2016 prosili, da naj »uniči« vse podatke, ki jih ima in ki jih je zbralo podjetje GSR, ki ga je ustanovil Kogan. 

Istočasno se je oglasil tudi Edward Snowden, žvižgač ameriške NSA, ki danes živi v Rusiji in ostro kritiziral Facebook. Po njegovi oceni je to »podjetje za nadzor«, ki se zgolj »razglaša za socialno omrežje.« Po njegovi oceni je za škandal v največji meri odgovoren sam Facebook. "Podjetja ki služijo denar tako, da zbirajo in prodajajo podrobnosti iz zasebnih življenj ljudi, so enkrat že bila dobro opisana kot 'podjetja za nadzor'. Njihovo preimenovanje in predstavljanje za 'družbena omrežja' je najbolj uspešno zavajanje javnosti že od trenutka, odkar se je Vojno ministrstvo preimenovalo v Ministrstvo za obrambo," je zapisal Snowden.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek